Registrácia Prihlásenie

Prvé zuby bábätka: Čo všetko musí rodič vedieť, než začnú rásť?


 • 66
 • 1

Život s bábätkom je nepochybne plný očakávaní. Keď sa konečne narodí, život sa čerstvým rodičom zväčša obráti úplne naruby. Prispieva k tomu mnoho faktorov a prvé mesiace s novorodencom sú plné radostí, ale i starostí. Prvé zuby bábätka prispievajú vo väčšine prípadov k tej časti o starostiach. Pre rodičov predstavujú stres a často i nedostatok spánku a veľa preplakaných nocí. Čo všetko musia novopečení rodičia o zúbkoch dieťatka vedieť ešte pre tým, kým vylezú von?

Možno si na ne počkáte

Prvý zúbok – kedy sa objaví a čo bude tento proces sprevádzať, to zaujíma azda každého rodiča. Na tieto otázky však neexistuje univerzálna odpoveď. Prvý zúbok sa môže u dieťatka vyskytnúť ihneď v pôrodnici, čo je skôr ojedinelý prípad. Pokojne však môže vykuknúť už v treťom či štvrtom mesiaci, no vo väčšine prípadov sa prvé zuby u bábätka objavia niekedy v období od 6 do 12 mesiacov. Všetky prvé zúbky by však malo dieťatko mať najneskôr do 3 rokov života. V tom, kedy prvé zúbky vylezú a koľko ich bude, hrá rolu aj genetika.

Zaujme ťa: Ako eliminovať plač dieťaťa? Zisti, čo je posunková reč pre bábätká!

poradie rastu zúbkov

Zdroj: Shutterstock®

Prvé idú rezáky

Ktoré zúbky očakávať ako prvé? Vo všeobecnosti môžme tvrdiť, že takmer vždy vyjdú ako prvé rezáky, ktoré nasledujú bočné rezáky. Nasledovať by mali prvé stoličky, očné zuby a napokon na svet vykuknú aj ďalšie stoličky. Ak však vášmu dieťatku nerastú zúbky v tomto poradí, nezúfajte. Podľa odborníkov to nie je dôvod na obavy.

Pri prerezávaní prvých zúbkov môže dieťatko cítiť istý diskomfort. Omínať ho môžu ďasienka, čo môže z vášho inak pokojného bábätka urobiť jedno veľké nervózne klbko. Ako môžete dieťatku pomôcť k úľave od bolesti a od nepríjemných pocitov? Vynikajúce sú chladivé hryzátka, masážne géliky a mamičkám sa osvedčili aj homeopatické lieky. So zúbkami a ich prerezávaním sa často spája aj teplota, no odborníci sa zhodujú na tom, že teplota nad 38 stupňov zvyčajne signalizuje ochorenie, nie rast zúbkov.

kedy ísť s bábätkom zubárovi

Zdroj: Shutterstock®

Náchylné na kazy

Každý rodič by mal vedieť, že zúbky bábätiek sú náchylnejšie na zubný kaz. V skutočnosti je dôležité to, ako blízko pri sebe zúbky vyjdú. Čím bližšie pri sebe narastú, tým je väčšia šanca vzniku zubného kazu. Ten môže v nasledujúcich rokoch viesť k niekoľkým komplikáciám, ako je vypadávanie zubov, rôzne infekcie či zápal ďasien. Aby ste kazom a ďalším problémom so zubami vášho dieťatka predišli, mali by ste s ním navštíviť zubára, a to už po prvom roku života v prípade, že už nejaké zúbky má. Ak sa zuby neukážu do 18 mesiacov života bábätka, mali by ste s ním tiež zájsť k odborníkovi. 

Sporný fluorid

O fluoride a jeho údajných obranných účinkoch na zuby pôsobiacich proti vzniku kazu ste už zrejme počuli. Fluorid obsahuje mnoho ochutených detských pást, pričom deti zvyknú z pasty pri umývaní zúbkov zhltnúť viac, než je zdravé. Aj preto sa odborníci zhodujú na tom, že kým dieťatko poriadne nevypľúva, stačí mu čistenie zúbkov pomocou vhodnej kefky a čistej vody. Na správnu starostlivosť o mliečne zúbky sa však spýtajte svojho pediatra ihneď, ako vykuknú von prvé rezáky.

Inšpiruj sa: Nevieš, čo dať svojmu bábätku? Skús recepty pre deti od 9 mesiacov


 • 66
 • 1
Návrat hore
Autor článku

1 komentár

Anna Tlachova 16.02.20 08:57

AT
karma
109.00

Väčšina zubných pásť pre deti je od 3 rokov, dovtedy stačí kefka a čistá voda

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Prípravky na intímnu hygienu pre ženy: Používať ich alebo nie?
Pre ženy

Prípravky na intímnu hygienu pre ženy: Používať ich alebo nie?

 • 111
 • 0
 • 29.02.2020
Neuveríš, čo prezradia vlasy o zdraví! Toto si na nich určite všímaj!
Vlasy

Neuveríš, čo prezradia vlasy o zdraví! Toto si na nich určite všímaj!

 • 87
 • 2
 • 02.03.2020
Čo pomáha na čierne bodky? Skús zmixovať 3 ingrediencie, ktoré ich zničia!
Tvár

Čo pomáha na čierne bodky? Skús zmixovať 3 ingrediencie, ktoré ich zničia!

 • 49
 • 0
 • 16.03.2020
TOPlist