Recept na šípkový lekvár: Sprav si zásoby už teraz!

Recept na šípkový lekvár: Sprav si zásoby už teraz!

Vedeli ste, že sú jedným z najsilnejších posilňovačov imunity? Šípky, hoci malé a nápadné snáď len svojou farbou, sú naozaj výdatne naplnené vitamínom C – v tomto prípade na nich príroda rozhodne nešetrila. Nenechajte sa preto odradiť pichliačmi na kríku šípovej ruže a nazbierajte si jeho krásne červené a zdravé plody na celú zimu! Recept na šípkový lekvár, ktorý vám prezradíme v závere, je úplne jednoduchý a mimoriadne chutný. Nikam preto neodchádzajte!

Šípky sa zbierajú práve teraz, v septembri, hoci kvitnú ešte pred letom. Niektorí si však s ich zberom počkajú až na prvé mrazy, nakoľko vraj práve vtedy obsahujú najviac vitamínu C. Či už tak alebo tak, šípky toho dokážu oveľa viac, než len spomínané posilnenie imunity. Málokto totiž venuje pozornosť šípkam ako pozoruhodným posilňovačom potencie a libida. Veď nie nadarmo bola šípová ruža odjakživa symbolom lásky a túžby. :-)

Šípky však zároveň dokážu rozpúšťať obličkové kamene a výrazne prospievajú celému hormonálnemu systému. Neobsahujú len spomínaný vitamín C, ale aj cenný karotén. Okrem lekváru alebo čaju si môžete zo šípok pripraviť aj sirup, džem alebo med, dokonca aj originálnu jesennú dekoráciu do domácnosti.

Odporúčame: Prírodné sladidlo lucuma: V čom ďaleko prevyšuje iné sladidlá?

ako spracovať šípky

Zdroj: Shutterstock®

Recept na šípkový lekvár

Na prípravu lekváru budete potrebovať:

  • 1 kg šípok
  • ½ kg želatínovacieho cukru

Postup prípravy:

Šípky umyte v studenej vode, odstráňte zvyšky kvetov a stonky, šípky narežte a dôkladne odstráňte zrniečka. Táto fáza prípravy lekváru bude pomerne zdĺhavá, preto odporúčame prizvať si na pomoc kamarátku a popri kávičke a rozprávaní sa vám to pôjde určite ako po masle. Prípadne do procesu zapojte celú rodinu, rozhodne im „vlastnoručne“ pripravený lekvár bude chutiť ešte viac. ;-)

Vyčistené plody šípok povarte v troške vody asi 15 minút a následne prepasírujte. Po vychladnutí zmes starostlivo premiešajte so želatínovacím cukrom a opäť priveďte do varu. Po piatich minútach varenia lekvárom naplňte čisté zaváracie poháre a dobre uzavrite. TIP: Zrniečka zo šípok nevyhadzujte, naopak, vysušte si ich a celú zimu vám dokonalo poslúžia na prípravu zdravého čaju.

- Galéria
1 z 3
Recept na šípkový lekvár: Sprav si zásoby už teraz! - KAMzaKRASOU.sk
Recept na šípkový lekvár: Sprav si zásoby už teraz! - KAMzaKRASOU.sk
Recept na šípkový lekvár: Sprav si zásoby už teraz! - KAMzaKRASOU.sk

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 02.09.18 09:52

ĽŠ
karma
100.00

Ako deti sme každoročne zberali šípky pre školu, najlepší zberači boli následne odmeňovaní výletom - krásne spomienky. Dodnes zberáme na čajík; lekvár sme ešte nepripravovali, nakoľko už ich v okolí, žiaľ, toľko niet.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 04.09.18 19:29

karma
109.00

Každý rok si chodíme šípky nazberať do prírody.V zime si varíme čaj.Lekvár som ešte nevarila.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 06.09.18 19:05

MM
karma
100.00

určite výborný a zdravý džem, úmerný jeho náročnosti, veď všetky výborné veci si treba zaslúžiť :-)

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 08.09.18 17:11

JK
karma
100.00

Šípky zberám na čajík lekvár som ešte nerobila

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní