Ako eliminovať plač dieťaťa? Zisti, čo je posunková reč pre bábätká!

Ako eliminovať plač dieťaťa? Zisti, čo je posunková reč pre bábätká!

Väčšina bábätiek začína rozprávať okolo roku. Dovtedy rodičia prežívajú ťažké časy. Keď ich dieťatko plače, často ani len netušia, aká je príčina nespokojnosti ich ratolesti. Je hladné, smädné alebo ho niečo bolí, ženie sa im v hlavách. Odborníci však tvrdia, že prvá komunikácia s bábätkami nemusí byť slovná, ale posunková. Ako funguje posunková reč pre bábätká?

Obmedzený počet znakov

Posunková reč pre bábätká sa odlišuje od klasickej posunkovej reči pre nepočujúcich ľudí. Predstavuje oklieštené množstvo jednoduchých posunkov, ktoré majú vyjadriť základné potreby dieťatka alebo predmet, ktorý bábo často používa a potrebuje. Okrem toho, že sa vďaka tejto posunkovej reči ako-tak dohovoríte so svojím bábätkom, odborníci v nej vidia aj iný zmysel, vlastne hneď niekoľko. Podľa nich bábätko, ktoré už od skorého veku ovláda jednoduché posunky, dokáže oveľa skôr porozumieť hovorenému slovu a tiež sa u neho oveľa skôr vyvíja schopnosť reči. Vplýva to aj na to, ako skoro sa dieťa v budúcnosti naučí skladať celé vety a v neposlednom rade prestane používať plač a náreky ako vynucovací nástroj. Odborníci ďalej vidia výhodu aj v tom, že sa vytvára hlbšie puto medzi rodičom a dieťaťom.

Inšpiruj sa: Horúčka u bábätka: Kedy je bežná a kedy je naozaj nutné zakročiť?

ako posunkovať s bábätkom

Zdroj: Shutterstock®

Jednoduché posunky

Ako sme už naznačili vyššie, posunková reč pre bábätká je veľmi jednoduchá a zahŕňa len vyjadrenie jeho najväčších potrieb. Keďže úplne nekorešponduje s oficiálnou posunkovou rečou pre nepočujúcich, dáme vám zoznam slov, ktoré dieťatko dokáže ukazovať už od skorého veku, a tiež spôsob, akým ich vyjadriť.

Zoznam posunkov pre bábätká:

 • piť – priloženie palca k ústam,
 • jesť – priloženie spojeného palca a ukazováka jednej ruky k ústam,
 • viac – ukazováky dotýkajúce sa v strede tela,
 • kde – zodvihnutie dlaní nahor,
 • kniha – otváranie a zatváranie dlaní,
 • voda – trenie dlaní o seba,
 • zápach – zovieranie nosa prstami,
 • strach – jemné búchanie dlaňou po hrudi,
 • prosím – pohyby dlaňou v smere ručičiek v pravej hornej časti hrudníka,
 • ďakujem – priloženie dlane na pery a následný pohyb dole a hore (akoby ste posielali pusu),
 • hotovo/dosť – obe dlane pred hrudník, dlane smerujú do priestoru a otáčanie rukami (akoby ste mávali),
 • hrať sa – dajte dlane do výšky ramien, vystrite palec a malíček a s rukami mávajte,
 • spánok – ukladanie hlavy na spojené dlane.
posunky pre deti

Zdroj: Shutterstock®

Technika výučby

Základné posunky a aj to, aké pohyby ich vyjadrujú, sme si povedali. Teraz si povieme čosi o tom, ako vlastne také malé dieťatko naučiť, aby s nami začalo komunikovať posunkovou rečou. Začať je vhodné už od šiesteho mesiaca veku dieťatka, no ak má vaše dieťa už viac, nezúfajte. Začnite aj tak. Jedna lekcia by mala mať maximálne 5 minút, pričom by ste mali najprv ukázať posunok a potom vysloviť slovo, ktoré predstavuje. 

Ak sa dieťatku podarí zopakovať posunok, odmeňte ho pohladkaním alebo hračkou. V prípade, že ide o jedlo, tak trochou jedla. Ak posunok nezopakuje do 5 sekúnd, pomôžte mu a jemne napodobnite posunok použitím ručičiek bábätka. Ak dieťa zopakuje posunok, vždy ho odmeňte a následne posunok zopakujte aj vy opätovne. Tento proces opakujte aspoň 3-krát denne. Vaše bábätko by sa po takomto intenzívnom tréningu malo naučiť posunkovať veľmi rýchlo.

A ak sa vám posunkovanie s vaším bábätkom zapáčilo, na internete nájdete dokonca celé slovníky. Vaše dieťatko tak môžete naučiť omnoho viac ako len základné posunky opísané vyššie. 

Pozri aj: Prvé dni s novorodencom: Odborníci radia, ako prežiť (NE)spánok


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 04.01.20 08:26

ĽŠ
karma
100.00

Posunková reč pre bábätká má určite nejednu výhodu.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní