Bolesť pri pôrode: Prečo je dôležitá a ako sa s ňou skamarátiť?

Bolesť pri pôrode: Prečo je dôležitá a ako sa s ňou skamarátiť?
  • 13.03.2018
  • Jana Sedláková

Mnohým z vás sa možno bude titulok tohto článku zdať príliš odvážny. Väčšinou sme presvedčené, že pôrod a bolesť k sebe neodmysliteľne patria. No čo ak to tak nemusí byť? Čo ak stačí zaujať iba iný postoj a zrazu sa bolesť pri pôrode stane naším spojencom? Lákavá myšlienka, však?

Poďme sa na to pozrieť bližšie. Bolesť chápeme ako psychický stav, ktorý vzniká v dôsledku ohrozenia organizmu. Je to veľmi silný podnet, ktorý nás má varovať pred trvalým alebo iným závažným poškodením. Naznačuje, že v normálnom fungovaní fyziologických procesov nastala nejaká porucha, a tým nám dáva možnosť nápravy ešte skôr, než sa rozvinie ochorenie alebo nastane trvalé poškodenie.

Čo nás vlastne bolí?

Pozrime sa bližšie, čo nás ženy v jednotlivých fázach pôrodu bolí. Na začiatku otváracie bolesti predznamenávajú otváranie pôrodného kanála v dolnej časti maternice. Sú to tzv. kontrakcie, ktoré sú postupne stále častejšie a intenzívnejšie. Keď je pôrodný kanál otvorený, prichádzajú bolesti pôrodných ciest, ktorými bábätko prichádza na svet. Na záver hlavička prekonáva hrádzu, čo môže byť tiež popisované ako bolestivý zážitok, najmä pri riadenom tlačení bez ohľadu na pocity rodiacej ženy. Samozrejme pôrodné bolesti môže rodiaca žena pociťovať nielen na vyššie opísaných miestach, ale aj v krížoch, odkiaľ môžu vystreľovať do nôh a pod. Intenzita prežívania bolestí je veľmi individuálna.

Pozri aj: Rodím! Kedy mám ísť do pôrodnice? Ktorá kontrakcia je tým signálom?

Pôrodné bolesti majú svoj zmysel

Zdroj: Shutterstock®

Má bolesť pri pôrode zmysel?

Asi by sme ťažko uverili, že pri tom, ako dokonale ľudské telo funguje v iných situáciách, zrovna tak jedinečný a zázračný akt, ako pôrod, by príroda naplánovala s neznesiteľnou dávkou bolesti. To by totiž znamenalo, že sa v organizme rodiacej ženy deje niečo veľmi zlé a poškodzujúce. Treba si uvedomiť, že dôležitou úlohou pôrodných bolestí je signalizovať, kde v tele sa čo deje a ako pôrod napreduje. Kľúčové pri vnímaní bolesti je uvoľnenie, pocit bezpečia a intimity.

V takomto rozpoložení môže v ženskom tele v plnej miere začať fungovať hormonálny koktail, namiešaný špeciálne na účely pôrodu. Okrem ďalších hormónov zodpovedných za samotný priebeh pôrodu, existuje zmes hormónov lásky, šťastia a radosti (oxytocín, endorfíny), ktorá má za úlohu zároveň tlmiť bolesť na znesiteľnú hladinu.

Pocit bezpečia je kľúčový

Zdroj: Shutterstock®

Účinky hormonálneho kokteilu však v počiatočných fázach pôrodu môžu neutralizovať stresové hormóny adrenalín a noradrenalín. Majú za úlohu v nebezpečnej situácii pozastaviť pôrod, aby mohla rodiaca žena ujsť a nájsť si nové bezpečné miesto, kde privedie na svet svoje dieťatko. Preto ženy, ktoré sa cítili počas pôrodu bezpečne, neprepadli stresu a panike a zachovali si vnútornú pohodu, dokázali s bolesťou ľahšie spolupracovať. Tieto ženy potom často popisujú bolesť skôr ako silné tlaky či návaly silnej energie. Naopak ženy, ktoré pocit bezpečia nemali a boli napäté či vystrašené, vnímali bolesť intenzívnejšie.

Zaujme ťa: Ako si vybrať pôrodnicu? Na toto by si sa mala opýtať pôrodníka

Nájdite si pozitívnu myšlienku

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa s bolesťou „skamarátiť“?

Potrebujeme eliminovať stres a posilniť pocit bezpečia, aby všetko fungovalo, ako má. Veľmi pomáha poznanie priestoru, v ktorom sa chystáme rodiť, tj. návšteva pôrodnice, prípadne zazmluvnenie pôrodníka, ak máme k nemu dôveru. Oporou nám nepochybne bude partner či iná sprevádzajúca osoba (dula), ktorá bude po celý čas pri nás.

Z úplne praktických tipov už priamo v čase pôrodu pomáha na tlmenie bolesti teplá sprcha, jednoduchá masáž alebo tlak na kríže či iné miesta, aromaterapia (dostupné sú aromaterapeutické oleje priamo k pôrodu). Veľkou pomocou je aj uvoľnené hlboké dýchanie a nepochybne aj naše pozitívne naladenie a prístup, ktoré si ale treba začať budovať už dlho pred pôrodom. Tu môžu pomôcť rôzne kurzy prípravy na pôrod. No už len vedomie, že s každou kontrakciou prichádza vaše bábätko bližšie a bližšie do vášho náručia, je veľký motivátor. Nájdite si svoju pozitívnu myšlienku a pracujte s ňou! Uvidíte, že vás pri pôrode podrží.

Pozri aj: Hormón lásky: Prečo je pre ženy a hlavne pri pôrode taký dôležitý?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 13.03.18 07:24

SK
karma
114.00

bolo to dávno a našťastie na menej príjemné chvíle sa zabúda v momente, keď uvidíme to naše milované bábätko

  • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 13.03.18 20:14

LM
karma
82.00

Porod bola ta najvacsia bolest aku som kedy zazila. Stalo to vsak za to. A nastastie som mala uzasneho doktora aj doktorku plus 3sestricky. Nebyt tej bolesti pripadala by som si ako celebrita :-D

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 13.03.18 21:59

karma
115.00

prešla som si tým 2x,ale neľutujem.Mám dcéru a syna a nedala by som ich za nič na svete.Oni sú môj život.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 28.03.18 00:09

ZS
karma
100.00

Zažila som 3x, ale dalo sa to vydržať :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní