Dokonalá mama - fenomén dnešnej doby alebo skutočnosť?

Dokonalá mama - fenomén dnešnej doby alebo skutočnosť?
  • 24.04.2018
  • Jana Sedláková

Hneď na úvod sa chcem ospravedlniť všetkým oteckom, že ich v tomto článku nebudem spomínať. Nie je to preto, že by som nemala rešpekt k ich osobe a nechápala ich významnú rolu. Dovolím si ale naplno sa pohrúžiť do témy úplne ženskej a materskej, a preto mi na špecifiká otcovskej úlohy v tomto kontexte nezostane priestor. :-)

Dokonalá mama je zrejme mýtus, ale byť mamou nikdy nebolo úplne jednoduché. Mamy stáli vždy ako základné kamene rodiny, stabilné a pripravené byť všetkým oporou. Okrem špecifickej starostlivosti o deti, s ktorými prežívali každodenné drobnosti, však rola matky tradične obnáša starostlivosť o domácnosť, ale aj úlohu manželky/partnerky.

Pozri aj: Poznáš kontaktné rodičovstvo? Priblíž sa k svojmu dieťatku!

mama a dcéra pri hre s kozmetikou

Zdroj: Shutterstock®

Nároky na mamy rastú

Dnešná doba život mamy ešte zamotáva. Kým ako bezdetné ako tak stíhame udržiavať pracovno-voľnočasový balans a prípadne sa venovať partnerovi, keď príde do nášho života dieťa, všetko sa zmení. Popri zvládaní práce a ostatných povinností sa už v tehotenstve snažíme stať odborníčkami na výživu (zatiaľ vlastnú, neskôr aj výživu dieťaťa), tehotenské vyšetrenia, pôrod a študujeme množstvo ďalších detailov, s ktorými potenciálne ako mamy môžeme prísť do styku a chceme si na ne urobiť názor. A tak chodíme po kurzoch bezplienkovej metódy, nosenia detí, dojčenia, riešime hypnopôrod, vyberáme pôrodnicu...

Nuž a po pôrode sa to všetko začne. Zamilujeme sa do svojho dieťatka a v mene rodiny sme ochotné úplne automaticky všeličo obetovať. Chceme byť tie najlepšie mamy, chceme robiť všetko správne. Veľa toho nenaspíme, lebo dojčíme nielen cez deň, ale aj v noci. Študujeme vývin dieťatka, potýkame sa s menšími či väčšími problémami a hľadáme riešenia. Otvára sa nám akoby nový svet, plný všakovakých situácií, na ktoré sa často necítime úplne pripravené, ale zo všetkých síl sa snažíme ich zvládnuť. Informácií k čomukoľvek, čo riešime,  je nepreberné množstvo, zažité vzory hodné nasledovania minimálne, takže zodpovednosť padá len na nás – mamy (a otcov). Postupne plynie čas, učíme sa zvládať to, čo prichádza. Prvé príkrmy nás nasmerujú k štúdiu zdravej výživy detí, prvé prejavy detského ega zas k hore literatúry o výchove...

Neprehliadni: Bolesť pri pôrode: Prečo je dôležitá a ako sa s ňou skamarátiť?

relax v posteli

Zdroj: Shutterstock®

Sen o dokonalosti sa rozplýva

Približne v troch rokoch dieťatka (ak nie už skôr), v čase, keď ho pripravujeme na škôlku a seba naspäť naplno do práce, sa potom väčšina z nás nájde v stave, že pečie domáce kváskové chleby, celozrnné kaše, má založenú záhradku alebo kupuje biopotraviny, hľadá alternatívnu škôlku... Popritom si porobila všelijaké kurzy o témach, čo ju zaujímali a teraz premýšľa, ako ďalej so svojím životom. Každodenne si síce „odfajkáme“ zoznam toho, čo treba urobiť, ale čoraz viac v nás silnie pocit, že nám to nestačí. Že ten obrázok dokonalej mamy, ktorý sa snažíme samy pred sebou udržať, má veľké nedokonalosti a nechce držať pokope.

Radosť zo života

Zdroj: Shutterstock®

Dokonalá mama má radosť zo života

Začne nás iritovať deklarovaná dokonalosť ostatných mám, ktoré údajne zvládajú deti, domácnosť, partnera, koníčky a prípadne ešte nejakú vysnívanú prácu, ktorá im akoby náhodou prišla do cesty. Vyhýbame sa sociálnym sieťam, pretože na vysmiate fotografie a premotivované posty už máme alergiu. A nakoniec zisťujeme, že z hry na dokonalú mamu sme už totálne vyčerpané a čo nám skutočne chýba, je spontánnosť a radosť zo života. Možno ešte chvíľu potrvá, než zvládneme opustiť všetko, čo nám káže zotrvávať v tomto neužitočnom archetype, ale návrat ku skutočnému, radostnému životu za to určite stojí! Skúsme na to pamätať a hľadať cestu k vlastnému nedokonalému ja čo najskôr. Myslím, že sa nám bude žiť oveľa jednoduchšie a radostnejšie.

- Anketa

SNAŽILI STE SA BYŤ NIEKEDY DOKONALOU MAMOU?

Odpovedalo 23 ľudí  

Nie, nikdy.
17%
Snažila som sa, ale rýchlo ma to prešlo.
30%
Áno, zažila som to.
13%
Stále si myslím, že som dokonalá mama.
39%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Elena Švachová 24.04.18 22:10

karma
115.00

Miesto dokonalej mamy som sa snažila byť dobrou mamou a teraz aj babkou :-)

  • 0
Odpovedať

Patrícia Paškanová 27.04.18 21:03

PP
karma
91.00

Zaujímavý článoček :)

  • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 30.04.18 12:04

ZP
karma
100.00

Určite som sa snažila byť dobrou mamou, ale dokonalá som nebola ani vtedy, ani teraz, keď mám krásnu vnučku, ktorá má to šťastie, že má úžasnú maminku - láskavú, trpezlivú a stále usmiatu. Neviem, či je to dokonalé, ale určite obdivuhodné :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní