Otec na materskej dovolenke: Aké sú výhody otca v domácnosti?

Otec na materskej dovolenke: Aké sú výhody otca v domácnosti?

Poslednú dobu sa celkom ujal trend otcov na materskej dovolenke a ich počet každým rokom narastá. Väčšinou sa články tohto charakteru zameriavajú na potrebnú administratívu, ktorú treba vybaviť pred nástupom na ňu. Tomu sa nevyhneme ani my v ďalších častiach na pokračovanie. Dnes sa však sústredíme všeobecnejšie na to, prečo sa tento trend ujal a aké sú jeho výhody. No a na záver vám ponúkneme jednu malú, ale užitočnú radu.

Ešte jedna odbočka od témy. Dovolenkou, či už rodičovskou alebo materskou, ju asi nazval človek, ktorý na nej reálne nebol. Keďže na dovolenke by ste si podľa všeobecnej definície mohli všeličo dovoliť a aj si dobre odpočinúť, ale na materskej či rodičovskej to tak jednoducho nefunguje.

Hlavný dôvod, prečo otcovia nastupujú na materskú dovolenku

Staršie ročníky možno ešte úplne neporozumeli tomu, prečo sa zrazu otcovia objavujú na materskej dovolenke a niektorým to príde aj trochu čudné. Pravda je taká, že momentálne využívajú možnosť (platnú od roku 2011), ktorú dostali od štátu. A teda, pokiaľ bol otec v období dvoch rokov dozadu ku dňu nástupu na materskú dovolenku nemocensky poistený najmenej 270 kalendárnych dní, splnil jednu z hlavných podmienok na poberanie materského.

Čoraz viac otcov teda nastupuje na materskú po tom, čo si ju vyčerpá matka. Vo väčšine prípadov to však nerobia preto, že ich baví meniť plienky, vyvárať, behať po detských herniach či lekároch a zároveň sa starať aj o domácnosť. Robia to preto, aby pomohli rodine ako-tak vykryť finančné straty v tomto období. No keď sa na to pozrieme zo širšieho hľadiska, v konečnom dôsledku nejde len o finančný prínos do rodiny. O akých benefitoch to hovoríme? Čítajte ďalej.

Pozri aj: Je sa čoho obávať pri materstve? Dámy, takáto je skutočnosť!

otec na materskej nie je problém

Zdroj: Shutterstock®

Pochopenie úlohy matky

Otec môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu. Dĺžka materskej dovolenky otca je najviac 28 týždňov. Toto obdobie by však malo byť aj pre otca obohatením. Pravdepodobne sa veľmi nenaoddychuje, ale má šancu zistiť mnohé dôležité veci a súvislosti. Žiadna teoretická úroveň, ale tvrdá prax mu to ukáže! A pokiaľ dovtedy neuznal, tak práve v čase materskej uzná a ocení, aké všelijaké „neviditeľné“ činnosti a veci žena robí, aby zostala domácnosť a potomok v poriadku. Pokiaľ teda nemá v dosahu ostatných ochotných rodinných príslušníkov alebo ženu, ktorá sa hneď po príchode z práce vrhne na druhú zmenu, prípadne, keď tá zostane v domácnosti ako predtým a otcova materská bude len formálnou záležitosťou.

Posilňovanie vzťahu s matkou a dieťaťom

Na základe už spomínaného pochopenia ženy – matky si môžu byť partneri bližší, pretože už obidvaja vedia, „o čom to je“. Okrem toho sa v období materskej otcovi predostiera jedinečná šanca, a to upevnenie a rozvinutie vzťahu so svojím potomkom. Dovtedy totiž bolo dieťa pravdepodobne viac nafixované na matku. Konečne má však aj otec možnosť zistiť, čo mu naozaj chutí, aké hračky ho bavia, kvôli čomu robí najčastejšie „scény“...  A bude mať určite úžasný pocit, keď ho naučí niečo nové. Ak teda otec hrdinsky pojme prvú časť svojej náplne na materskej – starostlivosť o dieťa a domácnosť, otvorí sa pred ním aj „druhá dimenzia“ porozumenia a hlbšieho pochopenia potrieb dieťaťa. Komnata, ktorá pred ním mohla byť dovtedy zatvorená.

ako si poradí otec na materskej

Zdroj: Shutterstock®

Prechod na „dovolenku“

Aby nebolo obdobie prechodu z práce na „dovolenku“ pre otca príliš šokujúce, mala by ho matka priebežne zaučiť do chodu domácnosti a starostlivosti o dieťa, pokiaľ tak už neurobila predtým. Možno vás to dostane do kolien, ale existuje mnoho mužov – otcov, ktorí si myslia, že žena má na materskej naozaj dovolenku. Niečo v tom zmysle ako: pohodová ranná kávička, dieťa sa hrá a ja si porobím, čo treba (ale veď toľko toho zas až netreba); oddychová prechádzka bez stresu, dieťa sa bez problémov naobeduje, dopraje si dlhý poobedňajší odpočinok a rodič má množstvo času pre seba a svoje záujmy. Tadááá!!! Tak pokiaľ takto uvažujúci otec nastúpi na „dovolenku“, je možné, že svoj čin oľutuje hneď prvý deň a bude sa dožadovať urýchleného nástupu do práce. Preto odporúčame postupné kroky „uvádzania do problematiky“ ešte pred nástupom, aby to pre neho nebolo naraz príliš veľa.

Inšpiruj sa: Montessori prostredie: Pripravené a minimalistické?

- Anketa

MYSLÍTE SI, ŽE OTCOVA MATERSKÁ MÁ VIAC POZITÍV AKO NEGATÍV?

Odpovedalo 10 ľudí  

Áno, jednoznačne pozitíva prevažujú.
90%
Nie, negatív je oveľa viac.
10%
Remíza – pozitíva aj negatíva sú vyvážené.
0%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 08.02.19 05:06

ĽŠ
karma
100.00

Poznám ocina, ktorý podstúpil toto "riziko" a konečný výsledok bol benefitom pre celú rodinu.

  • 2
Odpovedať

JAN KOMADA 13.02.19 19:59

JK
karma
100.00

Mám dcérku má dva mesiace na materskej dovolenke je priateľka

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní