Pieskoviská sú pre deti zábavou, no pozor, môžu byť aj hrozbou!

Pieskoviská sú pre deti zábavou, no pozor, môžu byť aj hrozbou!

Sezóna pieskovísk je už dávno tu (oficiálne totiž trvá od 1. marca do 30. novembra, kedy by mali byť pieskoviská aj čistené a špeciálne sledované prevádzkovateľmi). Deti si užívajú hru v piesku väčšinou v jarných a letných mesiacoch. Bohužiaľ, nie každé pieskovisko možno označiť za bezpečné a na deti pri hre v neudržiavanom, zanedbanom či zle ošetrovanom pieskovisku číha aj riziko infikovania sa chorobami či parazitmi. Napriek týmto rizikám však odborníci upozorňujú na to, aby rodičia nezatracovali hru v pieskoviskách vo všeobecnosti. Dieťa si tu totiž cvičí nielen jemnú motoriku, ale je tiež medzi inými deťmi, takže sa formujú aj sociálne zručnosti. O tom, čo dieťaťu na pieskovisku hrozí, ale aj na čo si dávať pozor a aká je prevencia v tomto prípade, sa dočítate v nasledujúcom článku.

Ako by mal udržiavať pieskovisko prevádzkovateľ?

Prevádzkovatelia majú povinnosť počas sezóny pieskovisko čistiť, ale taktiež prekopávať, prehrabávať či polievať pitnou vodou. Pokiaľ pracovníci  odborov hygieny detí a mládeže po preverení celkového technického stavu pieskovísk, ich udržiavania a po kontrole odobraných vzoriek piesku, ktoré podrobujú mikrobiologickým a parazitologickým rozborom, nájdu pochybenie a prípadnú hrozbu, ihrisko sa nesme používať. Okrem pravidelnej údržby piesku v pieskovisku je však primárne dôležitý aj bezpečný zdroj samotného piesku. Prevádzkovatelia majú taktiež technickými opatreniami zabraňovať vstupu zvierat do pieskovísk a v prípade potreby pieskoviská zabezpečiť zakrývaním fóliou.

Pozri aj: Ako podporiť reč u dieťaťa? Inšpiruj sa jednoduchými aktivitami

hra v piesku

Zdroj: Shutterstock®

Čo dieťaťu hrozí v neudržiavanom pieskovisku?

Parazitárne riziká infekcie sú najčastejšie spájané s exkrementmi mačiek a psov na pieskovisku. Tieto totiž môžu zapríčiniť ochorenia, ako je napríklad toxoplazmóza, toxokaróza, giardióza či nákaza detskou pásomnicou. Z mikrobiálnych chorôb môže hroziť napríklad nepríjemná salmonelóza. A rizikom je tiež jedna z najnákazlivejších bakteriálnych črevných chorôb – shigelóza. Pri týchto nákazách dochádza k rôznym komplikáciám, a to od tráviacich a črevných problémov cez kožné vyrážky, zväčšenie lymfatických uzlín po teplotu, ba dokonca je tu aj riziko poškodenia vnútorných orgánov. Samozrejme, že okrem týchto „neviditeľných nástrah“, môžu byť prítomné aj isté mechanické riziká, ako napríklad kúsky skla či injekčné striekačky (pri ktorých hrozí napríklad nakazenie sa vírusovými hepatitídami).

deti na piesku

Zdroj: Shutterstock®

Preventívne opatrenia rodičov

„Vstupnou bránou“ nákaz z piesku do organizmu dieťaťa bývajú najčastejšie ústa, no k prenosu môže dôjsť aj cez poranenú pokožku či celkovo cez sliznice. Predovšetkým najmenšie deti majú potrebu všetko si dávať do úst, preto je nevyhnutný nepretržitý dozor dospelých nad deťmi a zabránenie vkladania špinavých rúk do úst aj zabránenie konzumácie piesku. Ešte pred samotným vstupom na pieskovisko by však mali rodičia pozorne skontrolovať, v akom je stave. Staré, zanedbané a na prvý pohľad znečistené pieskoviská s deťmi nenavštevujte. Taktiež je dôležité deťom už od malička vštepovať základné hygienické návyky, pretože väčšina zo spomínaných chorôb patrí do skupiny tzv. „chorôb  špinavých rúk“. Odporúčané je aj očkovanie proti hepatitíde typu A a B.

Vybrali sme: Varixy na nohách ako trvalá choroba?! Dajú sa vôbec kŕčové žily liečiť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 23.06.19 06:29

ĽŠ
karma
100.00

Bohužiaľ, naozaj nie každé pieskovisko možno označiť za bezpečné a na deti aj riziko infikovania sa chorobami či parazitmi!

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 27.06.19 07:02

JK
karma
100.00

Máme doma pieskovisko a maximálne sa on starám vnúčatka sa radi hrávajú

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní