Ako zaradiť do života viac pohybu? Jeho nedostatok škodí nášmu zdraviu!

Ako zaradiť do života viac pohybu? Jeho nedostatok škodí nášmu zdraviu!

Sedavý spôsob života má výrazne negatívny vplyv na naše zdravie. Nedostatok pohybu zapríčiňuje nielen slabú fyzickú kondíciu človeka, ochabnutie svalstva a zníženie pohyblivosti, ale škodlivo vplýva napríklad aj na náš tráviaci, nervový či kardiovaskulárny systém. Medzi prejavy deficitu pohybovej aktivity môžeme zaradiť spomalené trávenie, zápchu, zhoršenie schopnosti koncentrovať sa a spomalenie reakcií, vysoký krvný tlak aj problémy so spánkom a nedostatok energie. Ako však zaradiť do života viac pohybu, a to aj počas každodenných aktivít a bez cvičenia? Máme pre vás zopár tipov, ako na to!

Skoncujte s výťahom

Zaradiť pohyb aj do každodenného života je oveľa ľahšie, než by sa mohlo zdať. Platí predsa, že pomaly ďalej zájdeš a aj za malé zmeny v životnom štýle sa nám môže naše telo poďakovať. Výborným spôsobom, ako telo trochu viac rozhýbať, je využívať schody miesto výťahu či eskalátorov, na ktorých sa vyvážame s veľkou pravdepodobnosťou i každý deň. Áno, nechať sa zviezť je oveľa rýchlejšie, no pri šliapaní po schodoch si skvelo posilníte svalstvo na nohách. Ak je poschodí priveľa, nechajte sa napríklad vyviezť len do polovice a tie zostávajúce poschodia si jednoducho vyjdite sami.

Pozri aj: Neuveriteľné, ale tenisový lakeť môže potrápiť aj teba! Ako to?

bicyklovanie

Zdroj: Shutterstock®

Použite bicykel alebo vlastné nohy

Ďalšou možnosťou, ako zabezpečiť telu pohyb, je výmena áut a metských hromadných prostriedkov za vlastné nohy, prípadne bicykel. Samozrejme, podľa možností. Ak nemáte prácu veľmi ďaleko, nájdite si ráno viac času, aby ste do nej mohli dôjsť peši. V prípade, že dochádzate do zamestnania dlhšiu trasu, vystúpte z autobusu o jednu či dve zastávky skôr a zvyšok cesty sa prejdite na čerstvom vzduchu. Alebo tak môžete urobiť cestou domov. Skvelou formou pohybu pre naše telo je aj bicyklovanie. Postupne pribúdajú mestá, v ktorých môžete využívať napríklad aj zdieľané bicykle. Vďaka takejto doprave sa môžete vyhnúť i dopravných zápcham.

Pri práci si robte prestávky

V prípade, že máte sedavé zamestnanie, na dostatok pohybu by ste si mali dávať obzvlášť pozor. Ak vám to vaša práca dovolí, pravidelne si robte prestávky. A to najmä v prípade, ak napríklad celý deň sedíte za počítačom. Môžete si chodiť po pohár vody, urobiť si kávu alebo čaj a rovnako sa prejdete aj cestou na toaletu. Ak telefonujete, môžete to robiť v stoji, respektíve pri prechádzke kanceláriou. Dlhodobé sedenie má negatívny vplyv na chrbticu aj tráviaci systém. V pravidelných intervaloch preto od počítača vstaňte a poriadne si natiahnite nohy. Existuje dokonca množstvo cvikov, ktoré sú vhodné aj do kancelárie, pričom mnohé z nich môžete robiť nenápadne i priamo na stoličke.

upratovanie

Zdroj: Shutterstock®

Pravidelne upratujte

Okrem šliapania po schodoch, kráčania a bicyklovania nezabúdajte aj pravidelne upratovať. Samozrejme, robíme to všetci, no treba si uvedomiť, že aj vďaka upratovaniu sa zase o niečo viac hýbeme. Táto činnosť zahŕňa chodenie aj neustále zdvíhanie a naťahovanie sa s rôznymi predmetmi. A možno by ste neverili, koľko kalórií je možné spáliť pri umývaní okien, vysávaní či drhnutí kuchyne či kúpeľne. Ak chcete kĺby rozhýbať ešte viac, neváhajte si pri upratovaní pustiť obľúbenú hudbu a trochu si popritom aj zatancovať. Rovnako predstavujú skvelú formu pohybu aj domáce práce okolo domu, napríklad kosenie trávnika či okopávanie záhradky. 

Pri stretnutí s priateľmi voľte správne aktivity

Nakoniec nezabúdajte tráviť aktívne aj voľný čas, a to napríklad pri stretnutiach s priateľmi či v kruhu rodiny. Nedohadujte si stretnutia v reštaurácii či kine, ale vyberte sa radšej do prírody alebo si choďte zahrať bowling či tenis. V pohybe vás udrží aj popoludnie s deťmi na detskom ihrisku či pravidelné prechádzky s domácim miláčikom. Všetky spomínané aktivity sú nielen skvelým spôsobom, ako sa hýbať, ale taktiež nám ponúkajú možnosť tráviť čas s najbližšími.

Odporúčame: Prevencia cievnej mozgovej príhody: Ako znížiť riziko ochorenia?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 23.06.19 06:37

ĽŠ
karma
100.00

"Každý krok sa ráta"; dobré rady!

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 24.06.19 18:22

MM
karma
100.00

ja pojem nedostatok pohybu nepoznám, teraz sme sa vrátili zo záhrady, na bicykloch, ešte musím doma pospratovať , osprchovať sa a budem rada, keď si na chvíľu vyložím nohy

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 26.06.19 08:50

MC
karma
109.00

pohyb je základ zdravia...

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.07.19 17:04

AK
karma
100.00

nedostatok pohybu zapríčiňuje aj vážne choroby preto pozor

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 28.07.19 16:40

AK
karma
100.00

pohyb je veľmi dôležitý

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní