Revolučná techonológia pomáha liečiť neplodnosť

Revolučná techonológia pomáha liečiť neplodnosť

Nedarí sa vám otehotnieť?

Embryoskop - revolučná IVF technológia, ktorá pomáha párom pri liečbe neplodnosti.

Je najmodernejší prístroj na prirodzenú kultiváciu embryí, zvyšuje vaše šance až o 20%! A to aj v prípade, že už máte za sebou neúspešné mimomaternicové oplodnenie.

Embryoskop (EmbryoScopeTM) je najmodernejší typ inkubátora, ktorý dokáže nahradiť telo matky počas úplne prvých dní vývoja embrya. Vynašli ho Dáni a v súčasnej dobe predstavuje nenahraditeľného pomocníka pri riešení neplodnosti. Tou najlepšou správou je, že revolučný inkubátor sme si medzi prvými zadovážili i my, embryoskop úspešne asistuje aj pri liečbe neplodnosti slovenských párov.

liečba neplodnosti

Zdroj: Shutterstock®

Popis fotografie: Na obrazovke embryoskopu je vidieť misku s embryami jednej pacientky. Vďaka nepretržitému monitorovaniu je možné ich odlíšiť. Zelené embryo je najkrajšie, vhodné na transfer – prenos do maternice matky. Modré embryá sú vhodné na zamrazenie a červené sú také, ktoré nie sú dobré. Zabudovaná kamera zaznamenáva priebeh delenia každého jedného embrya Vďaka tomuto záznamu presne vidieť, v akých časových intervaloch sa bunky embrya rozdelili

Odporúčame prečítať: Nedarí sa vám? Vystúpte z roly obete!

Podľa posledných štúdií, jednou z možností, ako zvýšiť šance mimotelového oplodnenia, je optimálne posúdenie kvality embryí a selekcia embryí s najvyššou pravdepodobnosťou uhniezdenia. Jednoduché! Ale ako zistiť, ktoré embryo je s istotou to najkvalitnejšie a najschopnejšie? S touto otázkou si lámali vedci hlavu na celom svete, až sa nakoniec podarilo zostrojiť prístroj, ktorý je okrem nepretržitého monitorovania schopný zabezpečiť takmer identické prostredie a podmienky, aké poskytuje zrodu nového života telo matky.

liečba neplodnosti

Zdroj: Shutterstock®

Ukázalo sa, že mikroskop jednoducho nestačí

Ešte donedávna boli embryológovia odkázaní na prácu s mikroskopom a klasickým inkubátorom. Zber informácií sa vykonával vybratím embryí z prístroja a krátkym pozorovaním pod mikroskopom, čo znamenalo jednak manipuláciu s nimi, vystavovanie do neprirodzeného prostredia a tiež neustále vyrovnávanie prostredia v inkubátore po jeho otváraní a zatváraní. Kvalita embryí sa hodnotila na základe ich schopnosti rýchlo sa deliť. Prax však ukázala, že nie to ako rýchlo, ale to v akých intervaloch sa presne delia je rozhodujúce a smerodajné.

Odporúčame prečítať: Poznáme najobľúbenejšie mená roku 2013

Na to aby embryológovia získali údaje o týchto intervaloch musel vývoj medicínskej techniky zapracovať a zostrojiť high-tech inkubátor so vstavanou kamerou, s mimoriadne citlivými senzormi a so schopnosťou zabezpečiť nerušenú kultiváciu a stabilné podmienky pre správny a prirodzený vývoj. „Tento morfokinetický spôsob hodnotenia kvality embryí pomáha vybrať na vklad do maternice (embryotransfer) embryo s najvyšším potenciálom pre uhniezdenie spomedzi všetkých pozorovaných. Tou najpodstatnejšou správou je, že toto sledovanie a morfokinetické hodnotenie prináša nové možnosti a zvyšuje šance na otehotnenie aj u pacientok, ktorých liečba bola v minulosti neúspešná“, povedal MUDr. Peter Harbulák, PhD., vedúci lekár GYN-FIV a.s. a hlavný organizátor a odborný garant medzinárodného kongresu VITA NOVA.

liečba neplodnosti

Zdroj: Shutterstock®

Nemusíte mať hneď dvojičky

To, že sa za posledné roky zvýšil priemer viacplodových tehotenstiev, nie je náhoda. Ako hovorí MUDr. Peter Harbulák: „Najčastejšou príčinou viacplodovej gravidity je vloženie dvoch embryí do maternice s cieľom zvýšiť šance na úspech.“ V mnohých prípadoch neplodných párov je najväčším nepriateľom práve čas a po dovŕšení tridsiateho piateho roku ženy zo šance na počatie výrazne ubúda. Preto sa pri mimotelovom oplodnení zavádzajú do tela matky embryá hneď dve. Ak by sa jedno neujalo, je ešte šanca na to druhé.

liečba neplodnosti

Zdroj: Shutterstock®

Popis fotografie: EmbryoScope je vstavaný trojplynový inkubátor, ktorý umožňuje rýchlu a presnú koncentráciu CO2, ktorú vyrovnáva za menej ako 3 minúty po uzavretí komôrky. Využíva najmodernejšiu digitálnu techniku pri monitorovaní vývoja embya a dokáže pre embryá v laboratórnych podmienkach vytvoriť takmer rovnako prirodzené prostredie, aké je v tele matky. Embryá nielenže monitoruje, ale zároveň minimalizuje manipuláciu s nimi. Na základe vyhodnotení a zberu údajov počas kultivácie selektuje najživotaschopnejšie embryá.

Odporúčame prečítať: Čím urobíte deťom radosť?

Veľakrát sa však ujmú obe a zatiaľ čo sa nádejní rodičia radujú dvojnásobne, gynekológovia a pôrodníci zalamujú rukami. Upozorňujú na možnosť určitých komplikácií, typických pri každom i spontánnom viacplodovom tehotenstve. „Snahou odborníkov v asistovanej reprodukcii je teda zefektívniť výber najkvalitnejších embryí na transfer, následne znížiť počet embryí prenášaných do maternice avšak bez zníženia šance na úspešnú liečbu. Takúto možnosť nám v súčasnosti ponúka práve tento medicínsko-technický vynález, inkubátor so super schopnosťami“, dodáva na záver MUDr. Harbulák.

Zdroj foto: archív MUDr. Petra Harbuláka, PhD.

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 10:22

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 09:24

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 09:24

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 10:22

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní