Stratila sa Anna: Peklo sa rozpúta až po jej návrate

Alex Lake - Stratila sa Anna

Keby sa advokátke Julii Crownovej nevybil mobil a keby prišla načas vyzdvihnúť svoju päťročnú dcéru Annu zo školy, možno by sa nič nestalo. Lenže ona chvíľu meškala a dievčatko medzitým bez stopy zmizlo. Nikto nič nevidel, nikto nič nevie. Polícia je bezradná a rodičia sú zúfalí. Čo sa stalo? Uniesli ju? Drží ju niekto v zajatí? A je vôbec ešte nažive?
 
Novinka Stratila sa Anna je psychotriler, z ktorého vás bude mraziť a prenikne vám až do špiku kostí.Budete si hrýzť nechty a udrží vás v napätí až do posledných strán,“ napísal prestížny Publishers Weekly. Jedinú chybu urobíte vtedy, ak začnete čítať túto knihu neskoro večer. To sa asi nevyspíte...


Julia a Brian prežijú najhorších šesť dní vo svojom živote, plných výčitiek, čoraz ostrejších hádok a vzájomného obviňovania. Juliino zúfalstvo a pocit bezmocnosti sa stupňujú. No po týždni sa Anna z ničoho nič znovu objaví. Zdá sa, že nie je zranená, ibaže si vôbec nepamätá, čo sa stalo a kde bola. Všetci by mali byť šťastní, ale Julia čoskoro zistí, že to najhoršie sa ešte len začína. Tajomný únosca má totiž svoje plány a nemieni sa Anny len tak ľahko vzdať.

 

Alex Lake je britský spisovateľ, ktorý sa narodil v severozápadnom Anglicku. Triler Stratila sa Anna je jeho debut, ktorý napísal pod týmto pseudonymom. Stal sa senzáciou a okamžite sa zaradil medzi najpredávanejšie e-knihy. Práve návratom Anny späť k rodičom sa začína séria zvratov a šokujúcich prekvapení.
 

Odporúčame: Romanca Darujem ti úsvit

 

Začítajte sa do novinky Stratila sa Anna:

psychotriler - Stratila sa Anna

Prológ

 

Bolo to ľahšie, než ste čakali. Dievča išlo bez námietok. Samo vyšlo zo školy a obzeralo sa naokolo, očividne ho neprišiel nik vyzdvihnúť, ani otec, ani mama. Kto také čosi urobí? Kto je taký nedbanlivý a nechá päťročné dieťa len tak? Hrozné, skutočne hrozné.

Ale vám to vyhovovalo.

Pre dievča to nebolo dobré a rozhodne ani pre jej úbohých rodičov, onedlho budú zdrvení a budú si to vyčítať, ale vám to vyhovovalo.

Nikto vás nevidel, tým ste si boli istí. Všetci boli pod vaším drobnohľadom. Premieľali sa cez školskú bránu, čakali na svoje rozmaznané ratolesti, a hneď ich zahrnuli hlúpymi otázkami.

Aký si mala deň? Čo si sa naučila? Bola si dobrá, princeznička moja? Správal si sa ako smelý chlapec?

Vychovávajú generáciu vzácnych slabochov, ktorí si myslia, že svet sa krúti len okolo nich, že sa prispôsobí ich vrtochom, vždy im dovolí vyhrávať a nikdy ich nebude nútiť bojovať. Tichá pohroma! Prenikalo to do každého kúta spoločnosti a nikto proti tomu nič nerobil.

Okrem vás. Vy to zastavíte, hoci je to len malý príspevok.

A začne sa to tým dievčaťom.

Teraz je tvoje. Teraz a navždy. Vždy ťa tešilo, keď ti veci patrili. Načo sa o ne s niekým deliť? Radšej zničiť, než sa o niečo podeliť. Viete, že to nie je vaša najkrajšia črta, ale nepotláčate to. Načo? Vždy to tak bolo.

A nebudete sa deliť ani o ňu. Je vaša. Zmizla vo vašom aute bez stopy.

Prebehlo to dobre, veľmi dobre. Ako sa dalo čakať.

Musíte priznať, že vás to trošinku potešilo.

Musíte priznať, že v duchu akoby vás potľapkali po chrbte.

Možno to bolo šťastie, nie? Možno. Potrebujete šťastie. Každý ho potrebuje. Vy nie ste iný človek, aspoň v tomto smere. V inom smere veru ste iní. Lepší. Jasnozrivejší. Rozhodnejší.

Takže napokon to možno ani nebolo šťastie. Nie, nemyslíte si, že bolo. Je to výsledok dobrého plánovania. A schopností, samozrejme. Nervov a skúseností. Vám sa to podarilo, vďaka vám sa to stalo. Šťastie tu nehralo nijakú úlohu.

Niežeby išlo o samoľúbosť. Nie, to by nebolo dobré. To by sa mohlo skončiť pohromou. Samoľúbosť je cesta k zlyhaniu. A nedotiahli ste to takto ďaleko, aby sa to skončilo zlyhaním.

Teraz dievča spí, to krásne malé tmavovlasé dievčatko spí na zadnom sedadle vo vašom aute. Nadrogované, skryté pred zvedavými očami, kým nepríde čas, aby sa dalo využiť na ten účel, pre ktorý sa to stalo. Pre ktorý to bolo nevyhnutné. Smola, že sa musela stať súčasťou tohto plánu, smola, že bude pykať za to, čo urobili ostatní. Nie je to fér a vy to viete, ale svet nie je fér. Život nie je fér. Aj to viete. Férovosť s tým nemá nič spoločné. Keď vlk zabije jahňa, trápi ho, že to nie je fér? Že ublížil neviniatku? Nie, zaujíma ho iba to, že je hladný. Vlk nerozlišuje, čo je a čo nie je fér. Vlk si vezme, čo potrebuje, tým jediným si to odôvodňuje. Správne, nesprávne, fér, nefér, to v dnešnom svete nehrá rolu.

A nehrá to rolu ani vo vašom svete. Tam je iba silný alebo slabý, víťaz alebo porazený. Volať, že to nie je fér, to robia len slabí, zdôrazňujú to, aby udržali na uzde silných. Ty nemôžete dopustiť, aby to ovplyvnilo vaše konanie.

A ani to nedopustíte. Nestalo sa to v minulosti a nestane sa to v budúcnosti.

Férovosť s tým nemá nič spoločné.

Férovosť je pre slabých.

Pre lúzerov.

Odchádzate autom, mierne sa usmejete. Odhliadnuc od všetkého, toto bude zábava.

 

Prvá časť: Predtým

 1

 

Život je zložitý

Príde neskoro. Znova.

Julia Crownová pozrela na hodiny na stene v konferenčnej miestnosti. Hodiny celkom ako na švajčiarskej železničnej stanici s veľkými minútovými a hodinovými ručičkami. Náhodou vedela, že to nie je imitácia, boli skutočné. Hodili sa k vyleštenému drevu oválneho konferenčného stola a k pohodlným koženým stoličkám. V konferenčnej miestnosti bolo len to najlepšie. Klientov, s ktorými sa tam stretávali, také čosi upokojovalo.

O dvadsať minút tri. Stretnutie týkajúce sa zverenia dieťaťa do opatery sa už malo skončiť, ale neprebiehalo to hladko, hlavne preto, lebo jej klientka, členka mestskej rady Carol Prowsová, bola nerozumná. Pochopiteľne, lebo pristihla manžela Jordiho, básnika a učiteľa angličtiny na polovičný úväzok, v posteli s jeho bývalou študentkou, a to veci veľmi nepomohlo. Julia pod stolom nervózne poklopkávala nohou. O tretej mala vyzdvihnúť päťročnú dcérku Annu zo školy a nemohla prísť neskoro. O pol štvrtej mali dohodnuté stretnutie so ženou, ktorá sa raz ráno zobudila na úpenlivé kňučanie, a keď zišla dolu, našla svoju sučku – ktorá bola posledný týždeň záhadne nepokojná –, ako závratnou rýchlosťou privádza na svet šteniatka. Jedného malého kokeršpaniela chceli od nej kúpiť.

Tá žena bola zdravotná sestra a mala nočnú službu – súhlasila, že počká do pol štvrtej, ale dlhšie to nešlo. Julia strávila s Annou dlhé hodiny prípravami na príchod šteniatka: kúpili mu ležovisko, dohodli sa, kam ho dajú, vybrali meno (Anna sa rozhodla pre meno Bella, čo sa Julii celkom pozdávalo), nakúpili kopu psích maškŕt, plánovali, kam budú chodiť na prechádzky, a Julia nechcela, aby dcérka bola sklamaná, keď jej bude musieť oznámiť, že v ten večer k nim šteniatko nepríde.

Ba čo viac, Julia chcela, aby to šteniatko bolo zdrojom radosti a lásky, lebo onedlho bude čeliť bitke o zverenie do opatery aj ona, a ak sa to bude podobať na bitku Carol Prowsovej, Anna potrebovala čo najviac rozptýlenia.

Julia nenašla Briana v posteli s jeho študentkou – chvalabohu, lebo učil na základnej škole – a vlastne ani s nikým iným. Keby ho aj pristihla, pravdepodobne by jej to bolo jedno, a práve v tom bol problém. Briana mala rada. Zdalo sa jej, že je dobrý človek, dobrý otec a dobrý manžel – teda, okej človek, okej otec, okej manžel –, ale jednoducho ju neinšpiroval, ba vlastne bolo to ešte horšie, nezaujímal ju. Pripadal jej ako kolega z práce, ktorého len zbežne poznala, ale nezáležalo jej na ňom. Kolega, o ktorom ste možno počuli, že má problémy, ale nemiešali ste sa do toho – počula si, že Brian sa rozvádza? –, pomysleli ste si, aká smola, ale netrápilo vás to. Tak sa cítila, pokiaľ išlo o Briana. Jednoducho už nepatril do jej života.

Nebolo to vždy tak. Kedysi mala v práci na stole fotografiu, na ktorej bola s Brianom v prvý deň ich svadobnej cesty. Boli na piesočnatej pláži na gréckom ostrove Milos. Dojedli grilovanú rybu a za nimi zapadalo slnko. Požiadala čašníka – gréckeho rybára, ktorý sa vždy večer zmenil na majiteľa prímorskej reštaurácie –, aby ich odfotil.

Potom stáli, držiac sa za ruky, a hľadeli na more.

Cítim sa tu ako v nebi, povedala. Je tu úžasne. Svet je taký čarovný.

Brian sa zasmial. Hovoríš, akoby si vyhulila kopu džointov. Ako keď sme sa kedysi nadrogovali a civeli na hviezdy.

Ale toto je naozaj, namietla Julia. Skutočne je tu ako v nebi. Máčame si vo vode nohy, najbližšie dva týždne sa nemusíme o nič starať. A teraz nemáme na programe nič iné, len vrátiť sa do izby... pobozkala Briana na líce, prebehla pohľadom po jeho svalnatých ramenách a plochom bruchu, potom mu prehrabla rukou vlasy stvrdnuté od soli, kde môžeme skúsiť nájsť nový spôsob, ako stráviť niekoľko hodín počas medových týždňov.

Vtedy sa spolu cítili tak uvoľnene, boli priam prepletení. Po tom teraz nezostalo ani stopy. Kdesi cestou sa vybrali každý iným smerom, hľadali v živote rozličné veci. Vtedy si to neuvedomili, nevšimli si, že sa pomaly rozchádzajú, a teraz bolo neskoro. Keď sa Julia nad tým zamyslela, zdalo sa jej, že sa to začalo zhruba v čase, keď sa narodila Anna. Bola ich jediné dieťa a zrejme aj zostane jediné vzhľadom na to, ako ťažko ju splodili, a zaslúžila by si otca, ktorý by vymýšľal rozprávky, hľadal s ňou skryté poklady, kreslil, maľoval, tvoril. Otca, ktorý by do jej sveta vlieval energiu a napĺňal ho úžasom.

Samozrejme, Brian ju ľúbil. Zbožňoval ju. Ale nikdy nenavrhol, aby skúsili niečo nové, aby šli táboriť na jazerný ostrov či k moru, alebo si spolu pozreli nejakú hru. Nepostavil jej v záhrade prekážkovú dráhu, nehral jej bábkové divadlo, nekúpil trampolínu ani neusporiadal mini olympijské hry. Namiesto toho jej kupoval ružové škatule s legom a disneyovské bábiky, aké malo každé dievčatko v jej veku. Stačilo mu, že Anna žila na malom predmestí, tu sa chytil do pasce. Bolo to pre Annu priveľmi normálne, tak ako pre Juliu. Chcela viac pre seba i svoju dcéru a Brian im to nevedel poskytnúť.

Pravdupovediac, bol trochu nudný, hoci Julia by mu to nikdy tak otvorene nepovedala.

Alebo to aspoň nemala v úmysle, ale keď mu asi pred mesiacom oznámila, že premýšľa o ich budúcnosti – presnejšie, či majú spolu budúcnosť –, neprijal to dobre a skončilo sa to zlostnou hádkou. Nakoniec mu povedala všeličo, čo teraz ľutovala, ale keď raz človek niečo vysloví nahlas, väčšinou sa to nedá vziať späť a nezostáva mu iné, len žiť s následkami.

Si trochu, chápeš, trochu – mala na mysli nudný, ale v poslednej chvíli sa jej podarilo nájsť eufemizmus – trochu konvenčný.

Jej pokus o zjemnenie úderu nevyšiel. Brian zaťal sánku.

Konvenčný? zopakoval. Myslíš nudný, čo?

Mala v sebe dva poháre bieleho vína, a tak hlúpo prikývla.

Povedala aj všeličo iné, čo pôvodne ani nemienila spomenúť, napríklad, že nechce, aby jej život len tak ubiehal bez inšpirácie a údivu. Alebo že už má toho plné zuby – každý víkend robia to isté, každú dovolenku trávia na tom istom mieste, jedia v tých istých reštauráciách. Chcela viac, túžila po dobrodružstve, romantike, pestrosti.

Tuším na teba prišla preliata kríza stredného veku, vyhlásil Brian. Myslel som, že ja by som sa mal báť, že mi život pretečie medzi prstami, mal by som oplieskať naše úspory na športové auto a zahýbať ti s nejakou pipenou.

A vtedy povedala čosi, čo naozaj ľutovala.

Bodaj by si to urobil, odvrkla. Aspoň by som našla niečo zaujímavé na mužovi, ktorý je pripravený bojovať. Ale ty si teraz pripravený skôr bafkať fajku a sedieť v papučiach.

Čože? zrazu celý očervenel. Čo si to povedala?

Zopakovala to. Si pripravený skôr bafkať fajku s papučami na nohách. Julii sa zdalo zvláštne, že práve toto ho zo všetkého najväčšmi rozzúrilo, ale jeho odpoveď jej to objasnila.

To nie, vyprskol. Kašlem na fajku aj na papuče. Ale povedala si, že by si našla niečo zaujímavé na mužovi, ktorý je pripravený bojovať. Takže už pre teba nie som zaujímavý?

Julia si uvedomila, že to pôvodne nemienila povedať – akosi jej to vykĺzlo z úst –, ale keď už to vyslovila, vedela, že presne to mala na mysli. A tak prikývla.

Môžeš si myslieť, že som nudný, vyhlásil Brian, a neinšpiratívny či čo si si prečítala na Facebooku, čo vlastne máš hľadať, s tým sa viem zmieriť. Ale nemôžem prijať tvoje tvrdenie, že na mne nie je nič, čo by si zaslúžilo tvoj záujem. Nie rešpekt a, božeuchovaj, tvoju lásku, ale tvoj záujem. Ak je to naozaj tak, medzi nami je naozaj koniec.

A ona súhlasila. Povedala mu, že to sformuloval naozaj správne. A že situácii rozumie.

Odvtedy spolu ledva prehovorili. Brian spával v hosťovskej izbe, ona v manželskej spálni. Keď sa im zopár ráz stalo, že sa nevyhli rozhovoru, nediskutovali o budúcnosti, až kým mu asi pred desiatimi dňami nepovedala, že sa rozhodla. Chce sa rozviesť.

To si želala aj Carol Prowsová a aj to dostane. Problém bol v tom, že chcela, aby jej manželovi dovolili starať sa o ich deväťročného syna len pod dohľadom. Absurdná, zlomyseľná požiadavka, to jej nikdy neschvália.

Jordi Prowse len pokrútil hlavou, keď mu to Julia oznámila, a teraz sa smial.

„Zabudnite na to,“ vyhlásil. Vlasy mal na sluchách prešedivené, správal sa uvoľnene, prívetivo. „To je jednoducho nemysliteľné. Neopodstatnené.“

Nastala dlhá chvíľa ticha. Carol Prowsová pozrela na Juliu. „Moja právnička si to nemyslí.“

Presne to si jej právnička myslela, ale Carol Prowsová nechcela, aby to povedala. Julia znova pozrela na hodiny. O desať minút tri. Potrebovala to zabaliť.

„Vzhľadom na vek dievčat, s ktorými ste mali pomer, myslím, že je opodstatnené, aby sme tvrdili, že nie ste spôsobilý starať sa o dieťa,“ odvetila. „Z morálnych dôvodov.“

Jeho právnička, stará Juliina priateľka Marcie Lyonová, len pokrútila hlavou. „To ti neprejde,“ povedala. „A ty to vieš.“

Jordi sa uškrnul. „Cítiš sa ponížená,“ poznamenal. „Preto sa oháňaš prázdnymi vyhrážkami.“

Carol Prowsová stuhla na stoličke. Julia také čosi už zažila, vedelo to byť nepekné. Ale tak už to pri bitke o zverenie do opatery býva. Obe strany mali úmysel priateľsky sa dohodnúť, ale nakoniec sa to skončilo bitkou o deti a z ich vzťahu nezostalo nič. Ale už sa nevedela dočkať, ako sa toto skončí. Znova pozrela na hodiny. „Myslím,“ ozvala sa, „že nadnes sme dosiahli, čo sa dalo. Navrhujem, aby sme sa o pár dní stretli s pani Lyonovou a prípad prediskutovali.“

Jordi Prowse pokrčil plecami. „Jasné,“ súhlasil. „Môžete sa stretnúť a diskutovať, aký hlúpy je jej návrh,“ kývol hlavou na manželku.

Julia sa usmiala. „Určite spolu prediskutujeme veľa záležitostí. Môžeme považovať toto stretnutie za skončené?“

Musí čím skôr vypadnúť z miestnosti. Zmierila sa s tým, že nestihne prísť načas, aby mohli ísť po šteniatko – do školy to trvalo dvadsaťpäť minút a ďalšiu polhodinu do domu tej ženy –, ale teraz mala dôležitejšiu povinnosť. Musí zavolať do školy a oznámiť im, že bude meškať, aby Annu zdržali vnútri. Vstala a uvedomovala si, že súri tých troch ľudí z miestnosti. Marcie Lyonová na ňu pri odchode vrhla zvláštny pohľad, Jordi nepozrel ani na Juliu, ani na jej klientku.

Carol Prowsová pokrútila hlavou. „Čo si o tom myslíte?“ vzdychla. „Nie je hrozne arogantný?“

Julia videla, že jej klientka je pripravená porozprávať sa o prípade, a za normálnych okolností by jej prejavila sympatie, po ktorých túžila, ale teraz to jednoducho neprichádzalo do úvahy. Len súhlasne prikývla. „Mrzí ma to,“ zamrmlala. „Musím ísť vyzdvihnúť dcéru zo školy.“

Bože, znelo to naozaj chabo. V tom bol problém. Čakalo sa od nej, že bude profesionálka sústredená na svoju kariéru, čo znamená, že by mala byť kedykoľvek pripravená priskočiť na zavolanie svojich klientov, ale aj vzorná matka, čo znamená, že by mala byť pripravená prísť na zavolanie svojej dcéry. Nemožno byť jedno i druhé, ale to ešte neznamená, že sa to od nej neočakáva.

Na chodbe vybrala z kabelky mobil a stisla tlačidlo.

Nič, čierny displej, vybitá batéria.

Ticho zanadávala. Zalovila v kabelke po nabíjačke. Nevzala ju so sebou – samozrejme. Mohla zájsť do svojej kancelárie a zavolať odtiaľ, ale kanceláriu mala na opačnom konci budovy. Nie – najrýchlejšie bude, ak pôjde do auta a nabije mobil tam.

Náhlila sa po chodbe. Hoci nepochybovala, že všetko bude v poriadku, nepáčilo sa jej, že po dcéru príde neskoro.

 

Pozri aj: Hra na lásku a nenávisť: Od nenávisti až k láske


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Deti bez alergií: Ako predchádzať potravinovým alergiám?
Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!
Dokonalý Michelangelo: Klenot do vašej knižnice
ZDOKONAĽTE SA V JOGE S CANDACE MOORE
Mudry alebo čo znamenajú rôzne zloženia prstov nielen pri joge?
Peteraj a Augustín vytvorili jedinečnú knihu
Zahýba ti? Škoda Karoq má pre teba riešenie!
Dekupáž: Ako na zdobenie servítkovou technikou?
Športové trendy v Európe a na Slovensku: Aký šport je najpopulárnejší
Vyrob valentínsky darček pre svoju polovičku. Ako na to?
Plesová sezóna začína: Poradíme ti, ako sa stať bohyňou večera
Mudry alebo čo znamenajú rôzne zloženia prstov nielen pri joge?
Vieš, čo je kaviarenská etiketa? Ak si milovníčka kávy, osvoj si ju!
Hríbová sezóna je v plnom prúde! Poradíme vám, ako správne hľadať
Dekupáž: Ako na zdobenie servítkovou technikou?
Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?
SUPERfeel: Bratislava sa môže opäť tešiť na ženskú konferenciu
ŠPINDL: Čo sa stane na horách, ostane na horách
Manželská zmluva: Čo urobíte pre záchranu manželstva?!
Poznáš nordic walking? Je to ideálny šport na každé ročné obdobie!
Dokonalý Michelangelo: Klenot do vašej knižnice
Vianočné pečenie vo veľkom štýle s bohatou nádielkou od Dr. Oetker
Veľká nákupná zábava v Parndorf: Vzrušujúce ponuky počas „final sale“
Mudry alebo čo znamenajú rôzne zloženia prstov nielen pri joge?
Gabrielle Bernsteinová: DOVOĽTE VESMÍRU, ABY VÁM KRYL CHRBÁT
 

2 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.12.17 08:37 | Soňa Krátka | karma: 77
niečo pre obľúbencov kníh

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.12.17 21:08 | Jana Komadová | karma: 94
Som knihomolka určite skvelá kniha

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie

23.01.2018 KRÁSA
Buď zdravá ako repa: Povieme ti, prečo jesť cviklu oveľa častejšie

Červená repa, alebo ľudovo, cvikla, nás pomyselne prenáša do čias detstva, kedy nás možno svojou sýtou červenou farbou desila na tanieroch, napríklad v školských jedálňach...

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

18.02.2018 LIFESTYLE
Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s