Vieš, ako správne nosiť prstene? My ti to prezradíme!

Vieš, ako správne nosiť prstene? My ti to prezradíme!

To, ako správne nosiť prstene, nie je žiadna veda. Ako už názov prsta napovedá, tieto šperky patria predovšetkým na prstenník. Ale čo ostatné prsty? Nezaslúžia si aj tie trochu ligotavej pozornosti? Určite áno, veď najmä minulé leto bol veľký boom prstov plných krúžkov od výmyslu sveta. Nezáleží však na tom, koľko prstienkov zdobí vaše ruky. Dôležitá je ich symbolika, váš vzťah k nim, ale aj to, na ktorý prst ich zvyknete nasúvať. Poďte s nami nahliadnuť do trblietavého sveta, kde sme my ženy ako doma – do sveta prsteňov!

Predtým, než zazvonia svadobné zvony

Len máločo hmotné vie natoľko symbolizovať lásku a partnerstvo ako práve snubný prsteň. My ženy o ňom snívame od detstva a keď už dôjde k tomu, že zdobí náš prst, pýšime sa ním, kde sa len dá. A tak to má byť. Veď je to prejav toho, že sme milované, čo nám častokrát k dokonalému šťastiu bohato stačí. Ale dosť bolo emócií, vráťme sa pozornosťou späť k prsteňu, konkrétne snubnému. Jeho čestným miestom je prstenník ľavej ruky. Ale čo potom, keď zásnubný prsteň nahradí svadobná obrúčka? Vtedy sa zvykne posunúť snubný prsteň na vedľajší prostredník alebo na prstenník pravej ruky.

Ak ho teda chcete nosiť aj naďalej (aj po svadbe), pokojne tento prstienok umiestnite na ktorýkoľvek iný prst. Riešením je aj zavesiť ho na retiazku namiesto prívesku. Tento spôsob môžete využiť aj vtedy, ak vám prstienok veľkosťou nesedí úplne tak ako by mal.

Pozri aj: Trendové účesy pre krátke vlasy: Máš odvahu na zmenu?

ako nosiť snubný prsteň

Zdroj: Shutterstock®

Takzvané snubáky zároveň bývajú vyrobené z odolných materiálov, preto ten svoj môžete pokojne nosiť deň – noc, samozrejme do svadby. No predsa len, ak si chcete tento prstienok zachovať v čo najlepšom stave, pred trhaním buriny v záhrade či čistením kúpeľne Savom, ho radšej odložte. A hoci nevieme, kto kedy vymyslel, že snubný prsteň má mať hodnotu štyroch výplat svadbychtivého muža, sme si isté, že už bol nie raz preklínaný.

ako nosiť obrúčku

Zdroj: Shutterstock®

Čo so svadobnou obrúčkou?

Keď už došlo k vášmu Dňu D a stali ste sa hrdou manželkou, nastáva nová fáza života nie len pre váš partnerský život, ale aj pre váš prstenník. Reč je o prstenníku na ľavej ruke, kde sa nosí svadobná obrúčka. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, prečo práve tento prst je tým vyvoleným? Bolo to určené len tak alebo je za tým nejaký hlbší zmysel? Tento zvyk sa k nám dostal zo starovekého Egypta. Vtedajšie vydaté ženy však nenosili obrúčky ako ich poznáme dnes, ale prstene z vlasov, trstiny alebo byliniek.

A prečo ľavá ruka? Vraj preto, že je k srdcu bližšie než pravá. Navyše sa práve na tomto prste vraj nachádza takzvaná žila lásky, ktorá spája prst so srdcom. Pragmatik by povedal, že ide len o nerv ako každý iný. My sme sa však rozhodli na žilu lásky romanticky veriť. Za zmienku tiež stojí, že v mnohých európskych krajinách, napríklad vo Francúzsku, Nemecku a Španielsku, je zvyk nosiť obrúčku na pravom prstenníku, nakoľko ten ľavý sa spája so zlou energiou, dokonca mágiou. Táto kultúrno-náboženská tradícia sa týka takisto Dánov, Nórov, no dokonca aj susedných Poliakov a Ukrajincov.

Neprehliadni: Ako využiť cibuľu pre svoje zdravie? Týchto 5 trikov musíš vyskúšať!

snubný prsteň a obrúčka

Zdroj: Shutterstock®

Viete si správne zmerať veľkosť prsteňa?

Všeobecne platí, že zájsť do klenotníctva a nechať si zmerať prst meracím krúžkom na určenie veľkosti šperku, je ideálny postup. Ak však túto možnosť nemáte, zmerajte si vnútorný priemer prsteňa, ktorý máte doma a ktorý vám naozaj sedí. Najlepší spôsob je položiť prsteň na papier a obkresliť ho z vnútornej strany. Následne pravítkom zmerajte priemer v milimetroch.

Veľkosť prsteňa si môžete zmerať aj pomocou papiera. Odstrihnite si z neho približne päťnásť milimetrový prúžok, ten obtočte okolo prsta, na ktorom ho budete nosiť a na mieste, kde sa začiatok pásika prekrýva, si urobte ceruzkou značku. Papierik následne priložte k pravítku, pričom nameraná hodnota v milimetroch predstavuje veľkosť prsteňa, ktorú potrebujete.

ako zmerať veľkosť prsteňa

Zdroj: Shutterstock®

V zásade platí, že prstene, ktoré nemajú špeciálnu symboliku, teda nie sú zásnubné ani svadobné, môžete nosiť na ktoromkoľvek prste. V prípade, že ste natrafili na energetický prsteň, je pri ňom v popise uvedené, na ktorý prst sa má umiestniť. Či už sa teda rozhodnete pre tradíciu alebo si zvolíte vlastný spôsob nosenia prsteňov, jediné podstatné aj tak vždy bolo a bude, že vás spájajú s niekým milovaným a milujúcim.

- Anketa

NA KTOROM PRSTE NOSÍTE OBRÚČKU?

Odpovedalo 207 ľudí  

Na ľavom prstenníku, ako sa má
89%
Na pravom prstenníku, viac mi to tak vyhovuje
6%
Na úplne inom prste než na prstenníku
5%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Zdena Paňková 07.03.18 07:11

ZP
karma
100.00

Niekedy skôr som veľmi rada nosila viac prsteňov, dnes nosím dva a práve teraz som ich preložila z pravej ruky na ľavú, ale či si zvyknem ešte neviem :)

 • 1
Odpovedať

Lenka Meravá 07.03.18 09:28

LM
karma
82.00

Mne sa paci ked je snubny prsten na jednom prste spolu s obruckou. Zaroven je to pre mna prakticke pretoze obrucka mi je trochu volnejsia a snubak ju pekne drzi

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 07.03.18 11:38

KK
karma
90.00

v lete nenosím vôbec prstene ani obrúčku, v zime občas ak nezabudnem

 • 1
Odpovedať

Monika Červinková 07.03.18 12:26

karma
87.00

Ja som si potom snubák dala vedľa na prostredník :)

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 07.03.18 14:34

DB
karma
117.00

Prstene skoro vôbec nenosím, len na nejaké slávnostné príležitosti

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 07.03.18 18:18

MM
karma
100.00

nenosím prstene, len na príležitosť, aj obrúčka je už odložená

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 09.03.18 16:35

MD
karma
132.00

Prstene mi strašne prekážajú, neznesiem ich na ruke, snubný som toľko skladala z prsta až som ho stratila a obrúčku som tiež už odložila. Ale to neznamená že sa mi nepáčia :)

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 11.03.18 00:34

ZS
karma
100.00

Prestene už roky rokúce nenosím, neznášam ich na ruke.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 21.03.18 18:22

JK
karma
100.00

Keď som bola mladšia rada som nosila veľa prsteňov no teraz nosím Max.dva

 • 0
Odpovedať

Simona Káčerová 16.07.18 22:42

SK
karma
107.00

Dobre vedieť niektore veci co sa tyka prstenov.Uz budem zasnubak,kedze mi je velky nosit na retiazke.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 25.09.18 15:06

JK
karma
100.00

Nasím ju na pravom prsteníku a vekom som odložila ostatné prstene do krabičky a dávam si ich len občas

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 10.01.19 13:25

DB
karma
114.00

obrúčku nosím iba občas a prstene už nenosím.asi to ide s vekom.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 22.09.21 14:00

KS
karma
133.00

Ja osobne nosím obrúčku spolu so snubným prsteňom na prstenníku ľavej ruky :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní