Registrácia Prihlásenie

Výhody introvertov: V tomto majú navrch pred extrovertmi


Je všeobecne známou skutočnosťou, že v spoločnosti sa vyskytuje viac extrovertov ako introvertov, pričom extrovertov v skratke definuje orientácia na vonkajší svet, ruch, sociálne kontakty a introvertov orientácia na vnútorný, resp. súkromný svet a pokoj. Extroverti čerpajú energiu zo sociálnych interakcií, zatiaľ čo introvertov prílišná sociálna interakcia vyčerpáva a ťažia skôr zo svojej hĺbavosti a schopnosti koncentrovania sa. Samozrejme, že „čistá“ verzia extroverta alebo introverta takmer neexistuje, ale v rámci tohto osobnostného smerovania to každého predsa len ťahá či už bližšie k extroverzii, alebo introverzii.

Niekedy sa môže zdať, že vlastnosti extrovertov sú vnímané aj z hľadiska zamestnávateľov ako dôležitejšie, no v poslednej dobe sa ukazuje, že pri niektorých pozíciách sú pre nich predsa len výhodnejší introverti. A ktorými vlastnosťami sa teda môžu introverti pochváliť? O tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. A mimochodom, patríte do tejto zaujímavej menšiny ľudí? Zapojte sa do našej ankety na konci článku.

Zaujme ťa: Sebarozvoj s koučkou: Ako na oživenie nadšenia zo seba? Skús 10 tipov

introvert kontra extrovert

Zdroj: Shutterstock®

Flexibilita extrovertov verzus stabilita introvertov

V prvom rade sa teda pozrieme na vlastnosti, ktoré sú zaujímavé najmä z profesného hľadiska. Na jednej strane by sa mohlo javiť, že nedostatok flexibility, ktorá je pre introvertov typická, môže byť pre nejednu firmu kameňom úrazu. Veď schopnosť prispôsobenia sa stále meniacim okolnostiam je už dnes takmer modlou. No ak je na druhej strane zamestnanec až príliš flexibilný, tak s ním ani samotná firma nemusí rátať na dlhšiu dobu.

Samozrejme, že záleží aj od pozície, ktorú introvert vykonáva, no vo všeobecnosti vidia zamestnávatelia v introvertoch stabilnejších a pokojnejších zamestnancov, na ktorých sa zároveň môžu spoľahnúť. A keď je niekde introvert spokojný, a to neplatí len pre prácu, ale aj pre priateľstvo či partnerstvo, tak jednoducho nešpekuluje a zostáva verný – firme, blízkym priateľom, partnerovi. Pocit istoty, bezpečia a stability býva pre introvertov mimoriadne dôležitý.

sústredenie sa na problémy

Zdroj: Shutterstock®

Systematickosť a vysoký stupeň koncentrácie robí z introvertov skvelých zamestnancov

Ďalšou pozitívne oceňovanou vlastnosťou v oblasti kariéry, ktorá býva charakteristická pre introvertov, je systematickosť, ktorú taktiež možno zaradiť medzi isté prvky stability. Väčšinou im nič dôležité (a aj menej dôležité) neunikne. Plnia svoj plán s časovou rezervou a s radosťou zachovávajú systém a rutinu. No na druhej strane sa desia veľkých zásahov do „zabehnutého štandardu“. Zmeny je teda vhodné introvertom dávkovať opatrnejšie. Excelujú však svojou schopnosťou sústredenia sa a celkovo sú vytrvalí, i keď napríklad „plody ich snahy“ ešte nie sú v dohľade. Vysoký stupeň koncentrácie sa introvertov na problémy je však vyvažovaný trošku pomalšími reakciami, čo súvisí aj s ich dôrazom na detail. Ale ako vieme, v detailoch je sila.

Sú výbornými priateľmi, i keď priateľov nemávajú veľa

Introverti v oblasti vzťahov dávajú viac na kvalitu ako kvantitu, takže preferujú skôr jeden hlbší priateľský vzťah pred desiatimi povrchnejšími. Keďže sociálna interakcia ich dokáže značne vyčerpať, tak svoju energiu naozaj investujú do užšieho okruhu blízkych, na ktorých im úprimne záleží. Sú skvelými poslucháčmi a ideálnymi „bútľavými vŕbami“. Mávajú dobre rozvinutú empatiu a celkovo sú citlivejší na rôzne emocionálne výkyvy či nuansy, takže sa dokážu vcítiť do pocitov blízkych ľudí, čo im umožňuje lepšie ich pochopiť a pomôcť im.

Neprehliadni: Čo muži neznášajú na ženách? Na odplašenie stačí naozaj málo

schopnosť počúvať

Zdroj: Shutterstock®

Mlčanlivosť?

Ako sa hovorí – mlčať je zlato. Ticho dokáže byť aj veľmi inšpirujúce, na čo „ukecaní“ extroverti obľubujúci ruch okolo seba nekladú veľký dôraz, no introverti áno. Čerpajú z neho svoju energiu aj schopnosť sústredenia sa. Vo všeobecnosti radšej druhých počúvajú a vyhodnocujú tak situácie. No i keď sú introverti vykresľovaní ako mlčanliví, nemusí to úplne platiť. Dokážu sa totiž medzi blízkymi celkom slušne rozhovoriť. Dôležité je však pre nich najmä to, že môžu hovoriť „k veci“, neobľubujú takzvaný „small talk“, resp. zdvorilostné konverzácie a tiež akýkoľvek rozhovor, ktorý má byť len akousi „vatou“, ktorou potrebujú extroverti „oblepiť priestor okolo seba“. Pre introverta je to totiž zbytočne vysiľujúca disciplína bez žiadneho efektu a radšej by energiu venovali nejakým užitočnejším činnostiam. V konečnom dôsledku je aj toto vlastnosť, ktorá môže byť zaujímavá pre potenciálneho zamestnávateľa. Veď si len predstavte, koľko času dokážu extrovertní ľudia (najmä ženy) stráviť obyčajným klebetením.

- Anketa

MYSLÍTE SI O SEBE, ŽE STE SKÔR INTROVERT?

Odpovedalo 262 ľudí  

Áno
94%
Nie
6%

Návrat hore
Autor článku

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Liečivé účinky kurkumy pozná každý. Aký je však kurkumový olej?
Tvár

Liečivé účinky kurkumy pozná každý. Aký je však kurkumový olej?

  • 37
  • 5
  • 04.10.2019
Masakï-Paris T-mat : Minimalistický dizajn s koralovými a bielymi tónmi
Kozmetické novinky

Masakï-Paris T-mat : Minimalistický dizajn s koralovými a bielymi tónmi

  • 46
  • 1
  • 07.11.2019
Základné chyby pri hydratácii pleti: Trpko ich oľutuješ!
Tvár

Základné chyby pri hydratácii pleti: Trpko ich oľutuješ!

  • 37
  • 5
  • 02.10.2019
TOPlist