Vyvolenie: Stihne ju krutý osud?

Vyvolenie: Stihne ju krutý osud?

Vychádza dystopická novinka pre všetkých milovníkov Veronicy Roth – Vyvolenie.

 

 

"Miestami desivé a mnohokrát nádherné! Vyvolenie, prvá časť príbehu Carrington, zanechá čitateľa nedočkavého po pokračovaní tejto novej série," napísali v USA Today.

 

 

 

 

Vraveli jej, že záleží iba na tom, aby si ju niekto vyvolil.
Že jej to zaistí budúcnosť a hodnotu.
Že ak nebude vyvolená, postihne ju krutý osud...

 

Ako všetci obyvatelia mesta, aj Carrington Haleová si uvedomuje význam tohto dňa. Neočakáva však, že okamih, na ktorý sa pripravovala celý život – jej obrad vyvolenia – skončí katastrofou. Do smrti má žiť odtrhnutá od rodiny ako robotnica, najnižšia zložka spoločnosti. Vie, že jej povinnosťou je riadiť sa zákonmi vlády. Len čo Carrington začne žiť svoju nočnú moru, jej vierou v systém otrasie pomaly sa šíriaca vzbura, ktorej myšlienky popierajú všetko, čo ju dovtedy učili.


Celkom nečakane dostáva možnosť žiť život, o akom vždy snívala; nedokáže sa však zbaviť pocitu, že možno ide iba o ilúziu. Kým v meste vyčíňa vrah, ktorého obeťami sú robotnice, a korupcia zasahuje na najvyššie miesta vo vláde, Carrington musí odhaliť pravdu skôr, než ju zničí.

 

Strhujúci príbeh, ktorý vás zavedie do dystopického sveta, kde sa zlo prezlieka za dobro, skutočná láska je zakázaná a za slobodu sa platí vysoká cena. Román Vyvolenie budete čítať s napätím až do poslednej strany!“ povedala úspešná spisovateľka Susan Mayová-Warrenová.

 

Odporúčame prečítať: Stratená: Za unesenú dcérku by dala aj život

 

Začítajte sa do novinky Vyvolenie:

Vyvolenie: Stihne ju krutý osud?

Rok 2257
Carrington mala pocit, akoby sa zrazila s idúcim vlakom.
Miestnosťou sa ozýval melodický smiech a flirtovanie. Dobre vyzerajúci muži viedli na tanečný parket zapýrené mladé dámy, ktoré so škodoradostnou bujarosťou žasli nad svojím úspechom. Ostatné dievčatá ich pozorovali z kútov sály. Zhrozenú Carrington si nikto nevšímal.
Mala by utiecť. Možno by sa jej podarilo zmiznúť skôr, ako si po ňu prídu. Koľkým dievčatám sa však podarilo uniknúť pred vládou? Ani jednému.
Ruky spustené pri tele sa jej chveli a úlomky reality sa jej v hlave trieštili na milióny kúskov. Kde sa stala chyba? Toto sa jej predsa nemalo stať. V nohách cítila bodanie ostrohov paniky a pud sebazáchovy na ňu kričal vnútorným hlasom, aby tam už prestala stáť ako soľný stĺp a pohla sa.
Otočila sa k masívnym dverám Kapitolu a videla, ako dovnútra vpochodovala skupina miestostrážcov. Bez slova sa rozmiestnili pozdĺž sály a zamierili ku Carrington a ostatným dievčatám, ktoré si začali uvedomovať, čo ich čaká.
Čierne priliehavé uniformy obopínajúce ich svalnaté telá iba zdôrazňovali skutočnosť, že ich nemožno premôcť. S prísnym výrazom v tvári sa chystali na svoju úlohu: odviesť nevyvolené do rozlúčkovej miestnosti.
Strach sa v Carringtoninej hrudi rozpínal ako balón. Na čele jej vystúpili kropaje potu. Mala pocit, akoby do sály niekto vháňal horúci vzduch, ktorý jej vysušoval pľúca. Toto sa nemalo stať, toto predsa nebolo v pláne. Teraz mala s ľútosťou pozorovať ostatné dievčatá, nie ľutovať samu seba. Všetky tie hodiny strávené učením, rojčením a fantazírovaním! Celé detstvo sa točilo okolo jedinej myšlienky, okolo prípravy na jediný okamih. Takto to nemalo skončiť.
Skôr, než sa stihla spamätať, zastal pred ňou jeden z príslušníkov miestostráže. Vystretou rukou jej naznačil smer, ktorým mala vykročiť. Omráčená tým, čo sa stalo, chvíľu váhala. Muž zvraštil čelo, jeho prázdne oči sa zúžili do úzkych štrbín a začalo mu pošklbávať kútikmi úst. Myslí si, že mu chce vzdorovať.
Carrington naprázdno preglgla a spamätala sa. Mala pocit, akoby sa jej nohy premenili na želatínu a zem pod ňou sa hojdala. Nemohla si nevšimnúť letmé pohľady dievčat, ktoré poznala, s ktorými vyrástla a chodievala do školy. Teraz stáli po boku mužov, ktorí si ich vyvolili.
Rozlúčková miestnosť sa nachádzala za veľkými mahagónovými dverami na východnej strane veľkej kapitolskej tanečnej sály. Miestnosťou spolu s ňou prechádzalo prinajmenšom tridsať iných dievčat, každé v sprievode jedného strážcu.
Carrington civela na vyleštenú mramorovú dlážku, od ktorej sa odrážali jej červené trblietavé šaty. Koľko hodín snívala o tom, kedy si ich konečne oblečie? Tá róba bola stelesnením dokonalého okamihu. Odteraz jej bude pripomínať, aká bezvýznamná v skutočnosti je.
Len čo vstúpila do rozlúčkovej miestnosti, po chrbte jej prebehol mráz. Určite došlo k omylu. Keby jej dopriali ešte niekoľko minút… prišiel by, vyvolil by si ju. Otočila sa, aby sa vrátila do sály, v ktorej boli všetky jej nádeje a sny, ale dvaja strážnici pribuchli veľké dvere. Dunivý zvuk zaplavil rozlúčkovú miestnosť a Carrington mala čo robiť, aby nezamdlela.
Keď si dievčatá začali uvedomovať, kde sa ocitli, v zástupe sa ozvalo fňukanie. Všetko, na čom pracovali od okamihu, keď pochopili, čo je zmyslom ich života, nenávratne zmizlo. A bez zmyslu života boli ničím.
Bolo zvykom, že príbuzní sa prišli s dievčatami naposledy rozlúčiť. Mali iba pár minút; potom príslušníci miestostráže prepravia dievčatá vlakom ponad rieku, aby žili a slúžili vláde ako „robotnice“. Odteraz už nebudú dcérami ani sestrami, stratia kontakt s rodinou a prestanú byť súčasťou sveta, ktorý poznali. Oddnes sa podriadia vláde, pridelia im podradnú prácu, ktorú budú verne vykonávať až do svojej smrti. To bol zákon daný Bohom, ktorý pred mnohými rokmi v čase skazy zaviedol do praxe svätý Robert Carson.
Carrington zavrela oči a pokúsila sa sústrediť na búšenie svojho srdca. Odmalička ju učili, že každý má svoje miesto, každý je povolaný slúžiť a plniť Bohom dané zákony obsiahnuté v knihe Veritas. Dúfala v inú budúcnosť, v modlitbe prosila o odlišnú životnú cestu; teraz však bude musieť vykročiť týmto smerom. Nemá inú možnosť. Otvorila oči a dúfala, že jej stuhnuté svaly sa začnú uvoľňovať, ale nestalo sa tak.
Drobná rúčka ju šklbla za sukňu. Sklonila hlavu a uvidela známy pár modrých očí. Donútila sa usmiať a odpoveďou jej bol zubatý úškrn. Bolo jej do plaču a naprázdno preglgla. „Vybral si ťa niekto?“ spýtal sa.
Carrington sa sklonila, aby bračekovi pozerala priamo do očí. Nežne mu prebehla prstami po zlatistých vláskoch, ktoré boli hodvábne jemné ako jej vlastné. Vyzeral celkom ako ona – mal okrúhlu tvár a malý nos pofŕkaný pehami, ktoré v jeho veku ešte pôsobili rozkošne – až na sýtomodré oči. Tie zdedil po matke.
Nie. To slovo jej v ústach zanechalo trpkú príchuť. Hoci mal Warren iba štyri roky, chápal, že nedosiahla želaný výsledok. Sklonila sa a pobozkala ho na čelo. Potlačila ďalší nával sĺz, vstala a pocítila na sebe matkin prísny pohľad.
Niektoré matky objímali svoje dcéry a posledné spoločné okamihy využívali na to, aby ich ubezpečili, že aj keď budú ďaleko, nikdy ich neprestanú milovať. Carrington vedela, že od ženy, ktorá stojí pred ňou, sa jej takejto útechy nedostane.
Vrásky na matkinej tvári odrážali nespokojnosť. Chladný pohľad, ktorým prebodávala dcéru, vyžaroval sklamanie a Carrington mrazil až v kostiach. Dlane zaťala v päsť a jej bledá pokožka pripomínala tvár ducha.
Matka sa k nej priblížila, chytila Warrena a odtiahla ho od sestry. Chlapcova tvár sa zmenila; vycítil, že čosi nie je v poriadku. Drobnými, ustráchanými rúčkami zvieral matkinu sukňu.
„Mami, ja…“
„Iba jedno, Carrington, očakávali sme od teba iba jedno.“ Matkin hlas znel príkro a drsne. „Ako si ma mohla tak sklamať? Po tom všetkom, čo som pre teba urobila?“
Matkine slová, bolestivé ako tvrdé buchnáty, ju postupne oberali o silu, ktorou zadržiavala slzy.
„Ako je možné, že si ťa nikto nevyvolil? Dievčatá, ktoré ti nesiahali ani po členky, boli vyvolené, kým ty si tam stála ako nemehlo.“
„Mami, ja som sa skutočne snažila.“
„Ale asi nie dostatočne. Inak by sme tu teraz nestáli!“
„Vena,“ ozval sa chlácholivý hlas.
Jej otec sa objavil ako hrejivé slnko. S láskou, ale rozhodne položil manželke ruku na plece, čím ju aspoň na okamih upokojil. Potom ju obišiel a pristúpil ku Carrington.
Najradšej by sa mu hodila do náručia, ale keby to urobila, určite by sa neovládla a začala hystericky plakať. Otcove oči mali rovnakú zelenú farbu ako jej. Tvár aj ruky mu rokmi tvrdej práce v Dobytčom kraji zostarli, ale jeho úsmev bol stále mladistvý. Pri pohľade naň si ešte naliehavejšie uvedomila, čo stráca.
Nežne jej odhrnul uvoľnený prameň vlasov z tváre a na líce jej vtlačil vrúcny bozk. „Nezabudni, každý z nás má svoje miesto,“ povedal tichým hlasom.
Matka iba podráždene odfrkla.
„Vena…“
„Nemala skončiť na tomto mieste, Seth. Mala byť vyvolená.“

 

Odporúčame prečítať: Harry Hole je späť. Ženatý a šťastný...


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

4 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.07.04.17 06:49 | Monika Filípková | karma: 44
Túto knihu som nečítala, ale zaujala ma, tak po nej asi siahnem.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


07.04.17 08:10 | Soňa Kelemenová | karma: 92
zaujal ma náčuv z knihy

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


07.04.17 18:33 | Soňa Krátka | karma: 88
zaujímavá

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


09.04.17 12:20 | Daniela Bieliková | karma: 88
vyzerá to byť podľa ukážky dobrá kniha...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Táto žena baví celý svet napodobňovaním celebrít. Pobavte sa tiež!

31.07.2017 LIFESTYLE
Táto žena baví celý svet napodobňovaním celebrít. Pobavte sa tiež!

Priznajme si, že niektoré  fotografie, ktoré celebrity nahrávajú na sociálne siete sú čudné a občas krkolomné. My síce nevidíme, čo sa za takou fotkou ukrýva, preto sme zvyknutí vidieť celebrity...

Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

23.07.2017 LIFESTYLE
Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

Maliny sú chutným a hlavne zdravým letným ovocím. Sezóna tohto bobuľového ovocia je v plnom prúde. Maliny ľahko nazbierame v záhradke a aj v obchodoch sú lepšie dostupné. Vedeli ste však o tom...

Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

01.08.2017 LIFESTYLE
Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

Dlho sme sa dozvedali o pozitívnych účinkoch vitamínov pre naše telo. Rôzne krémy a iné kozmetické produkty s obsahom najrôznejších vitamínov predstavujú údajne oveľa zdravšiu aplikáciu vitamínov s le...

Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

17.08.2017 LIFESTYLE
Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

Ak nás prepadne chuť na sladké alebo slané, väčšinou to pripisujeme našej pahltnosti. Vedeli ste však o tom, že naše chúťky na rôzne potraviny môžu byť signálmi, ktoré nám dáva vlastné telo...

Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

10.08.2017 LIFESTYLE
Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

Existuje množstvo spôsobov, ako zistiť kvalitu jedla, ktoré podávame na stôl každý deň. Nemusíte byť na to odborník. Jednoduchým pohľadom zistíte, ktoré potraviny sú kvalitné a ktoré by ste už radšej ...

Najkrajšie deti, z ktorých sa stali celebrity. Čo je s nimi dnes?

14.08.2017 LIFESTYLE
Najkrajšie deti, z ktorých sa stali celebrity. Čo je s nimi dnes?

Myslím, že na celom svete nájdeme krásne deti. Veď každé dieťa je pre rodiča tým najkrajším. O tom niet pochýb! Avšak niekoľko z nich dokáže rozhodne očariť natoľko, že dostane titul najkrajšieho dieť...

Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!

18.08.2017 LIFESTYLE
Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!

Ako využiť aviváž v domácnosti? Aviváž naozaj dokáže veci, o akých sa vám ani nesnívalo. Primárne ju používame na pranie, veď bielizeň je po jej použití hebká a nie priľnavá. Čím to je...

Čo muži najviac milujú na ženách a čo si najviac všímajú? Poznáme odpovede!

16.08.2017 LIFESTYLE
Čo muži najviac milujú na ženách a čo si najviac všímajú? Poznáme odpovede!

Čo muži najviac milujú na ženách? Čo si najviac všímajú? Prvý dojem urobí veľa, o tom netreba pochybovať. Dáme naňho my a dajú naňho aj muži, pretože len prvý dojem rozhoduje, či vás vôbec osloví...

Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

08.08.2017 KRÁSA
Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

Čierne bodky na tvári predstavujú póry, ktoré sú čiastočne zablokované kožným mazom, odumretými bunkami a baktériami. V odbornom žargóne sa im občas hovorí aj komedóny. Čierne bodky nepridávajú na krá...

Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

06.08.2017 MÓDA a ŠTÝL
Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

Anglická firma predstavila novinku určenú pre ženy s väčším poprsím a dojčiace matky. Celý svet bol šokovaný z ich módneho výstrelku, ktorý nazvali "Ta-Ta Towel"...

Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

22.07.2017 LIFESTYLE
Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

Nie je ľahké zbaviť sa brušného tuku. Je to jeden z najnebezpečnejších tukov v ľudskom tele. My vám prinášame návod, ako sa ho zbaviť...

20 príznakov parazitov v tele!

30.07.2017 LIFESTYLE
20 príznakov parazitov v tele!

Infekcie spôsobené parazitmi sú pomerne častejšie, ako si predstavujeme. Je však potrebné venovať pozornosť tomuto problému, pretože môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy...

Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

04.08.2017 LIFESTYLE
Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

Kŕčové žily sú veľmi nepríjemným ochorením žíl, ktoré môžeme v dnešnej dobe zaradiť medzi civilizačné choroby. Tento zdravotný problém je veľmi častý a postihuje mužov i ženy...

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

27.07.2017 LIFESTYLE
Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu. Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály...

Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

30.07.2017 LIFESTYLE
Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

Niekedy stačí málo a viete zistiť, že vaše telo niečo trápi. Telesné tekutiny často signalizujú začiatok vážnejšieho ochorenia. Ušný maz je toho rovnakým príkladom...

Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!

02.08.2017 LIFESTYLE
Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!

Rovnako ako črevá, aj vaša vagína má vlastné prostredie s rôznymi baktériami a kvasinkami, pričom mnohé z nich sú pre vaše telo prospešné. Každá vagína má svoje špecifické prostredie a látky...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 1s