Zdravé srdce a cievy celý život: Spoznaj tento jednoduchý návod!

starostlivosť o srdce

V súčasnej uponáhľanej dobe plnej stresu je riziko vzniku kardiovaskulárnych, respektíve srdcovo-cievnych, chorôb stále vyššie.

 

Zdravotné problémy tohto typu bývajú podmienené i genetikou, no ich príčinou je tiež spôsob života človeka. Srdcu môže uškodiť nadváha, fajčenie, nevhodné stravovacie návyky aj stres.

 

Vedeli ste, že naše srdce udrie denne viac ako stotisíckrát? Musíte uznať, že to je skutočne úctyhodné číslo. A takto bez prestávky pracuje každý deň, rok čo rok, počas celého nášho života. Starostlivosť o srdce aj cievy by mala byť preto prvoradá. To v sebe zahŕňa zdravý jedálniček, pohyb a stráženie optimálnej hladiny cholesterolu. Prečítajte si, ako si udržať zdravé srdce a cievy počas celého života!

 

Pozri aj: Plesová sezóna začína: Poradíme ti, ako sa stať bohyňou večera

Desatoro pre zdravé srdce a cievy:

1. Zdravo sa stravovať

Asi nikoho neprekvapí informácia, že ak chceme mať zdravé srdce a cievy, mali by sme sa v prvom rade zdravo stravovať. Dôležitý je pestrý jedálniček, dostatočné množstvo zeleniny aj ovocia a pitný režim. Nezabudnite na ryby či celozrnné potraviny. Naše srdce a cievy potrebujú kvalitné bielkoviny aj omega 3 mastné kyseliny. Dbajte na dostatočný prísun všetkých vitamínov a minerálov. Strava bohatá na tuky, soľ a cholesterol môže výrazne prispieť k vzniku cievnych ochorení.

 

2. Mať pravidelný pohyb

So zdravým stravovaním ide ruka v ruke pohyb. Nemusíte sa venovať žiadnemu vrcholovému športu, stačí len nesedieť niekoľko hodín denne pred televízorom či za počítačom. Potačí aj malá prechádzka v parku, krátke bicyklovanie s rodinou či práca na záhradke. Vymeňte výťah za schody. Ak sa niekam potrebujete dostať a nie je to veľmi ďaleko, choďte pešo. Vaše srdce a cievy viac pohybu určite ocenia.  

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

3. Udržiavať optimálnu hmotnosť

Optimálnu hmotnosť pomáhajú človeku primárne udržiavať predchádzajúce dva body, čiže zdravá strava a pohyb. Stabilná váha je pritom pre zdravie srdca a ciev veľmi dôležitá. Nadváha a obezita sa spája so zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení či infarktu. Taktiež prispieva k vývoju cukrovky. Vážne srdcovocievne riziko predstavuje aj veľký obvod pása. U muža je hraničnou hodnotou 102 cm a u žien 88 cm.

 

4. Strážiť hladinu krvného tlaku

Človek by si mal merať hladinu krvného tlaku pravidelne. Optimálna hladina je 120 na 80 milimetrov ortuťového stĺpca. Vysoká hladina tlaku predstavuje veľkú záťaž na celý kardiovaskulárny systém. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k poškodeniu ciev a ďalším ťažkostiam. Liečba hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku, by mala byť konzultovaná s lekárom. Rizikovými faktormi pre vznik tohto problému sú obezita, fajčenie i vyšší vek.

 

Odporúčame: Trápia ťa menštruačné bolesti? Možno sa ti snažia niečo povedať

5. Udržiavať cholesterol v norme

Hladina LDL cholesterolu, čiže toho zlého, by mala byť nižšia ako 3 mmol/l. Vysoké úrovne nebezpečného cholesterolu zvyšujú riziko tvorby usadenín v cievach a a takisto majú na svedomí riziko aterosklerózy. Negatívne sú však aj nízke hladiny prospešného HDL cholesterolu. Znížiť cholesterol a udržať ho v norme napomáhajú rastlinné bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny, strukoviny, ovocie aj zelenina.

 

6. Vyhýbať sa stresu

Stres je v dnešnej dobe spúšťačom mnohých ochorení a taktiež má negatívny vplyv aj na naše srdce. Nebezpečné je, ak je človek opakovane alebo dlhodobo vystavovaný stresovým situáciám. Snáď prvým prejavom stresu je náhle zvýšenie krvného tlaku. Škodlivosti hypertenzie sme sa už venovali vyššie. Takéto preťažovanie organizmu môže viesť k poškodzovaniu ciev. Dôležité je dopriať si dostatočný oddych, vyhýbať sa stresovým situáciám a naučiť sa lepšie odolávať stresu.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

7. Nefajčiť

O škodlivosti fajčenia asi nie je potrebné diskutovať. Nikotín zapríčiňuje sťahovanie krvných ciev a oxid uhoľnatý v cigaretovom dyme zase ničí ich vnútornú výstelku. Cigarety taktiež vplývajú na znižovanie hladiny prospešného HDL cholesterolu. Fajčiari majú vyššie riziko vzniku infarktu a okrem toho i celého radu dýchacích ťažkostí. Ak skoncujete s fajčením, urobíte dobre nielen vlastnému zdraviu, ale aj zdraviu vášho okolia.

 

8. Alkohol konzumovať s rozumom

Alkohol dokáže mať na zdravie priam až zničujúci vplyv. Pri jeho dlhodobej a nadmernej konzumácii prakticky trpí celé telo. Vysoké dávky týchto nápojov zvyšujú riziko infarktu aj mŕtvice a poškodzujú pečeň. Ak si však radi z času na čas doprajete pohár dobrého vína k večernému filmu či pri posedení s priateľmi, nemusíte sa obávať. Stačí sa len držať obmedzeného množstva.

 

Pozri aj: Horké potraviny: Aké účinky majú na organizmus? Sú vôbec zdravé?

9. Poznať rodinnú anamnézu

Je skutočne užitočné vedieť, aké choroby, či už srdcovo-cievne alebo aj iné, sa u vás v rodine vyskytli. Ak človek vie, aké ochorenie by mu mohlo hroziť, vie sa proti nemu ľahšie brániť. Dôkladná prevencia totiž dokáže mnohé zvrátiť. Zistiť možné riziko výskytu kardiovaskulárnych ochorení vám pomôže i lekár. Ten sa primárne zameria na krvný tlak, cholesterol, glukózu v krvi aj hmotnosť.

 

10. Užívať lieky na predpis

Ak vám doktor predpíše nejaké lieky, asi na to má dôvod. Keď máte voči rozhodnutiam lekára isté výhrady, prediskutujte ich s ním. V opačnom prípade je potrebné jeho nariadenia rešpektovať. Hazardovať by ste v tomto prípade určite nemali napríklad s liekmi na vysoký krvný tlak škodiaci cievam. Ohrozovať srdce zase môžu bakteriálne infekcie. Ak ignorujete liečbu, vedome si tak škodíte. Taktiež je vhodné si zaznamenávať zdravotný stav a pri výraznejších zmenách o tom informovať lekára.

 

Odporúčame: Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Ako správne chudnúť pomocou tukov? Je to vôbec možné?
Dala si si tieto novoročné predsavzatia? Okamžite ich zruš!
Znamenie zverokruhu ti prezradí, ktoré potraviny sú pre teba vhodné
Šupky z mandarínok - prečo ich nevyhadzovať? Toto si zamiluješ!
Hemoroidy: Prečo vznikajú a ako ich vyliečiť?
Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo
Chudni s rozumom: Vyskúšaj 4 ľahké recepty na spálenie tukov
TOP jesenné potraviny, ktoré musíš zaradiť do svojho jedálnička!
Ako prestať chrápať skôr, ako tvoj partner stratí trpezlivosť?
Hlási sa hnačka? Tieto suroviny ti zabezpečia rýchlu úľavu!
Ponožky dokážu ohriať celé telo! Ako je to možné?
Najčastejšie chyby pri výbere spodnej bielizne - na toto si dávaj pozor!
Nedovolí ti bolesť žalúdka spávať? Poraz ju s týmito ingredienciami!
Všestranný pomocník: Čo všetko dokáže sóda bikarbóna?
Chudni s rozumom: Vyskúšaj 4 ľahké recepty na spálenie tukov
Badián nie je obyčajná korenina. Priprav si z neho tento úžasný čaj!
Neuveriteľné premeny bojovníkov s nadváhou!
Ako si poradiť s prejedaním počas vianočných sviatkov?
Len piť vodu nestačí: Jedz týchto 7 hydratujúcich potravín
Intolerancia na lepok: Tieto varovné signály neignoruj!
Spoznaj overený prírodný liek na úzkosť, strach i depresiu!
Najhorší sabotéri diéty: Zdravé potraviny, z ktorých sa priberá!
Tropické ovocie na Vianoce: Zoznám sa s vitamínmi z trópov!
Ako bojovať s menopauzou? Skúste to s prírodnou medicínou!
Mesiac narodenia ovplyvňuje tvoje zdravie! Prečítaj si o tom svojom
 

2 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.14.01.18 15:21 | Ria Petrová | karma: neurčená
Tak, ako som kedysi nadávala na to, ze som sa nasťahovala do bytu bez výťahu, to sa mi teraz v tomto veku odvďačuje celkom dobrou kondičkou. Myslím si, že práve pohyb je naozaj tou správnou činnosťou pre celé telo a napokon aj ducha.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.01.18 20:48 | Elena Švachová | karma: neurčená
snažím sa zdravo stravovať,chodím čo najviac pešo(nemám vodičák),milujem turistiku,prechádzky v prírode,v lete bicykel a plávanie.Nikdy som nefajčila,ani môj manžel a som šťastná,že sme od tohto zlozvyku ochránili aj naše dve deti.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

02.01.2018 LIFESTYLE
Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

Blíži sa k nám plesová sezóna, preto začíname oprašovať slávnostné róby, a samozrejme, lodičky, respektíve noblesnejšie topánky na podpätku...

Ako sa prejavuje predávkovanie kávou? Telo ti dáva jasné signály

04.01.2018 LIFESTYLE
Ako sa prejavuje predávkovanie kávou? Telo ti dáva jasné signály

Mnohí z nás nedajú na rannú kávičku dopustiť. V súčastnosti sa však kávičkárstvo pomerne rozrástlo a často len pri rannom voňavom potešení nezostávame.   Ďalšie dve kávičky si dávame v práci...

Horoskop na rok 2018: Aké znamenie bude mať najlepší rok v živote?

28.12.2017 HOROSKOPY
Horoskop na rok 2018: Aké znamenie bude mať najlepší rok v živote?

Horoskop na rok 2018 prináša skoro pre všetky znamenia pozitívne zmeny. Novinky sa budú týkať najmä vnútorného stavu mysle...

Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!

12.01.2018 LIFESTYLE
Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!

Rakovina prsníka je ročne diagnostikovaná u viac ako 3 000 Sloveniek. Väčšina žien podcení preventívne vyšetrenie, ktoré dokáže včas odhaliť chorobu. Posledné roky, našťastie...

Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!

06.01.2018 LIFESTYLE
Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!

Tak, ako každý zdravotný problém, aj pálenie záhy spôsobuje nesprávne stravovanie a nesprávne fungovanie nášho organizmu.   Pálenie záhy, alebo ľudovo, kyselina, či odborne reflux...

Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

25.12.2017 LIFESTYLE
Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

Alobal, alebo inak povedané, hliníková fólia, patrí medzi bežné súčasti každej kuchyne. Využívame ho pri varení, pečení, skladovaní potravín alebo grilovaní...

Dvojitá brada ťa už nemusí viac trápiť. Takto sa jej zbavíš!

12.01.2018 LIFESTYLE
Dvojitá brada ťa už nemusí viac trápiť. Takto sa jej zbavíš!

Dvojitá brada predstavuje estetický problém, ktorý dokáže poriadne zaútočiť na sebavedomie jedinca. Aj napriek tomu, že nejde o nič závažné, asi väčšina ľudí by sa toho najradšej rýchlo zbavila...

Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?

25.12.2017 LIFESTYLE
Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?

Vianoce sú sviatky mieru a pokoja. Je to čas, kedy si konečne môžeme vydýchnuť, sadnúť si s rodinou k televízii a pozrieť si v nej obľúbené filmy, ktoré sme videli už aspoň dvadsaťkrát...

Originálna na Silvestra: Pošli známym najlepšie novoročné vinše!

29.12.2017 LIFESTYLE
Originálna na Silvestra: Pošli známym najlepšie novoročné vinše!

Počas vianočných sviatkov sme si  priania a vinše potrénovali, a na Silvestra to zvládneme ľavou zadnou.   V prípade, že naozaj neviete, čo do SMS, e-mailu či správy napísať svojim kamáratom a blízk...

Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.

26.12.2017 LIFESTYLE
Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.

Brušká už máme všetci preplnené vianočným šalátom a teraz si pekne hovieme na gauči, či absolvujeme „povinnú“ jazdu rodinných návštev. Avšak...

Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!

03.01.2018 LIFESTYLE
Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!

Dámske silonové pančuchy – kúsok, ktorého význam chápeme len my ženy. Sú tenké, avšak sú moderné a zahaľujú našu kožu. Navyše, sú peknou ozdobou, a to hlavne prípade, že majú na sebe nejaké vzory...

Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!

07.01.2018 LIFESTYLE
Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!

V Amerike sa rozrastá nový ošiaľ s názvom raw voda. Zástancovia raw vody veria, že pitná voda z vodovodov je nezdravá. Namiesto toho kupujú vody, ktorým prischla nálepka „surová voda"...

Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

01.01.2018 LIFESTYLE
Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

MSG (monosodium glutamate), E621, či rastlinný alebo bielkovinový hydrolyzát. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva starý známy glutaman sodný. Hovorí sa...

Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!

09.01.2018 LIFESTYLE
Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!

Každý lekár vám povie, že so slanými jedlami by ste mali byť kamárati len sporadicky. A čipsy, soletky či príliš slané údeniny, to sú všetko potraviny...

Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!

06.01.2018 LIFESTYLE
Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!

Patríte medzi ľudí, ktorí nosia okuliare takmer denne? Škrabance a ryhy na okuliaroch pre vás teda nie sú ničím neznámym.   Pri každodennom nosení sa im vyhnete len ťažko...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s