10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

10 drobností, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom byte

Aby ste sa vo vašom byte či dome cítili dobre, nestačí mať veľkú modernú sedačku či kuchynskú linku s vysokým leskom.

 

Domov robia maličkosti, ako sú fotografie, spomienkové predmety alebo zelené rastliny.

 

Boli by ste prekvapení, čo s vaším príbytkom urobí obyčajný vešiak alebo zrkadlo.


 

Čo vo vašom byte teda určite nemôže chýbať? Začnime pekne po poriadku...
 

 

1. Svietidlá

 

Interiéroví dizajnéri rozdeľujú svietidlá do dvoch základných skupín: praktické a dekoratívne. Praktické svetlá majú jednoznačnú funkciu: dávajú dostatok svetla. K zútulneniu domácnosti dokážu prispieť zase dekoratívne svietidlá. Dekoratívne svietidlá zdôrazňujú určité objekty v miestnosti, prípadne plnia funkciu náladového svetla, vytvárajúceho príjemnú atmosféru.

 

Stále obľúbené sú retro modely a späť sú aj veľké lustre. Svoje miesto v rebríčku svietidiel majú takisto aj stojanové lampy či dekoračné led pásky na podsvietenie obrazov, políc alebo televíznych prijímačov.

 

Odporúčame prečítať: Vytláčate mužovi akné? Prezradí to o vašom vzťahu šokujúce veci...

2. Zrkadlá

 

Zrkadlá majú svoje stále miesto v interiérovom dizajnérstve. Sú krásnym doplnkom každej miestnosti a slúžia na rôzne účely. Zrkadlo využívame vždy pri odchode z domu, keď si v ňom kontrolujeme svoj zovňajšok. Okrem toho zrkadlo opticky zväčšuje miestnosť. Čoraz častejšie sa mu prideľuje aj dekoratívny charakter.

 

 

3. Obrazy a fotografie

 

Obrazy a fotografie skrášľujú naše príbytky od nepamäti. Dodávajú miestnosti iný rozmer, vnášajú kultúru a umenie.

 

Na otázku, aký obraz si vybrať, nie je jednoznačná odpoveď. Obraz vás musí osloviť. Na obraze by vás mal zaujať motív, stvárnenie, farby, tiež umelecké prevedenie. Farby obrazu by mali ladiť s farbami interiéru. Nápomocné môžu byť aj rôzne svietidlá, ktoré podčiarknu umeleckú hodnotu obrazu alebo vyzdvihnú nejakú jeho konkrétnu časť.

 

Ak si nie ste pri výbere obrazu istí a neviete sa rozhodnúť, zarámujte vaše fotografie, dajte si vyrobiť fotoobraz alebo fototapetu. Takto dekorovaná miestnosť navodzuje intímnu atmosféru a upozorňuje na silné spojenie s rodinou.

 

Odporúčame prečítať: Trápi vás pálenie záhy? Takto to ide aj bez liekov!

4. Záclony a závesy

 

Niektorí tvrdia, že záclony už vyšli z módy. Závesy sú vraj tiež tabu. Interiéroví dizajnéri však aj dnes upozorňujú na ich praktickú aj dekoračnú hodnotu. Závesy navodzujú intímnejšiu atmosféru a v prípade slnečných dní vám zaistia potrebný tieň. Záclony a závesy dnes dostanete v modernom prevedení alebo aj retro. Všetko závisí od vášho vkusu.

 

 

5. Koberec

 

Nezabúdajte na koberec. Ten sa v poslednej dobe stal opäť obľúbenou podlahovou krytinou. Koberec pod konferenčným stolíkom, v jedálni či v spálni váš domov zútulní, zateplí, zaistí mäkší a príjemnejší došľap a takisto tlmí hluk.


 

6. Vešiaky

 

Veľa ľudí vešiaky podceňuje. Neoprávnene sa im pripisuje veľmi nízka hodnota. Pri zariaďovaní domácností sa ne často zabúda.

 

Dnešný trh ponúka rôzne typy vešiakov, od stojanových po celé vešiakové steny. Slúžia na odkladanie kabátov a dáždnikov, ale aj na zavesenie mokrých uterákov či kuchynského náradia. Hoci ich neradíme k základnému nábytku, s ktorým počítame pri zariaďovaní domácnosti, v bežnom živote sa často ocitneme v situácii, keď oceníme ich praktickú stránku.

 

Odporúčame prečítať: Čo neviete o zázvore a jeho zázračných účinkoch!

7. Botník

 

Ak botník ešte nemáte, je najvyšší čas si ho zaobstarať. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: aby ste mali kde poukladať vaše topánky.

 

Ak bývate v paneláku, kde je vzácny každý centimeter priestoru, vysoký a úzky botník s výklopnými zásuvkami bude pre vás to pravé. Botník umiestnený pri vchodových dverách zároveň výborne poslúži ako komoda, na ktorú si môžete odložiť kabelku alebo kľúče. Botníky s kovovými alebo drevenými policami a botníky s čalúnením môžete zároveň využiť aj ako praktickú lavičku pri obúvaní.


 

8. Nočný stolík

 

Nočný stolík predstavuje nábytok, bez ktorého sa dnes takmer žiadna spálňa nezaobíde. O jeho praktickosti netreba nijako pochybovať. Slúži ako vítaná odkladacia plocha pre šálku rannej kávy, rozčítanú knihu či pohár vody. Svoje miesto na ňom má ale aj budík, rádio a lampa na čítanie.

 

Odporúčame prečítať: Aké vlastnosti vám dal do vienka deň vášho narodenia?

9. Knižnica

 

Aj keď žijeme v dobe smartfónov, tabletov a elektronických čítačiek kníh, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí sa čítania klasických viazaných titulov nedokážu vzdať. Aj mnoho mladých ľudí túži mať doma veľkú knižnicu, ktorá dodá obývacej izbe domácu a intelektuálnu atmosféru.

 

Vytvorte si kútik s knižnicou plnou kníh, s pohodlným ušiakom a stojanovou lampou, ktorá nielen dodá miestnosti dostatok svetla, ale na druhej strane aj vytvorí príjemnú intímnu atmosféru.


 

10. Kvety a rastliny

 

Zeleň do bytu jednoducho patrí. Zohreje studené múry a oživí chladne pôsobiaci nábytok. Niektoré izbové rastliny sú navyše ako stvorené na prečistenie vzduchu a dokážu pohltiť až 90 percent škodlivých látok.

 

Medzi rastliny, ktoré dokážu hotové zázraky, patria predovšetkým brečtan, fikus, filodendrón monstera, nefrolepka vznešená, zelenec, antúria alebo dracéna.

 

 

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Zdroj: www.lenita.sk


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

7 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.



16.03.17 06:13 | Monika Filípková | karma: 44
Môžem povedať, že všetky spomínané doplnky mám vo svojom byte. Ak náhodou nebudú už moderné alebo budú opotrebované, rada ich vymením za nové a krajšie, aby som sa doma cítila útulne.

odpovedať

hlasuj plus 3 | 0 hlasuj minus


16.03.17 07:35 | Soňa Kelemenová | karma: 96
tieto všetky "drobnosti" sa u mna v byte nachádza..... súhlasím s autorkou článku

odpovedať

hlasuj plus 0 | 1 hlasuj minus


16.03.17 08:05 | Mária Maxianová | karma: 91
nám chýbajú ešte nejaké svietidlá

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


16.03.17 16:01 | Lucia Valková | karma: 86
Okrem kniznice mame vsetko.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


17.03.17 16:11 | Pavlína Vaksmundská | karma: 77
Svetlá a lampy milujem..Všetko mám , okrem závesov a záclon.. Aspoň nemusím prať .. cha..Akurát som si dala spraviť nový botník a vešiaky , také posúvné dvere aj s týmito vecami..Teším sa z toho veľmi..!!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


22.03.17 17:45 | Daniela Bieliková | karma: 85
Ja som "zaťažená" na obrazy, mám ich veľa a mením ich podľa ročného obdobia a nálady :-)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


20.07.17 18:32 | Anna Kristova | karma: neurčená
máme všetko okrem knižnice

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus




Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Táto žena baví celý svet napodobňovaním celebrít. Pobavte sa tiež!

31.07.2017 LIFESTYLE
Táto žena baví celý svet napodobňovaním celebrít. Pobavte sa tiež!

Priznajme si, že niektoré  fotografie, ktoré celebrity nahrávajú na sociálne siete sú čudné a občas krkolomné. My síce nevidíme, čo sa za takou fotkou ukrýva, preto sme zvyknutí vidieť celebrity...

Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

23.07.2017 LIFESTYLE
Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

Maliny sú chutným a hlavne zdravým letným ovocím. Sezóna tohto bobuľového ovocia je v plnom prúde. Maliny ľahko nazbierame v záhradke a aj v obchodoch sú lepšie dostupné. Vedeli ste však o tom...

Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

26.07.2017 LIFESTYLE
Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

Spávate v pyžame a v ponožkách? Radi sa večer zahalíte do pohodlnej nočnej košele? Máte doma hotovú zbierku pekného a štýlového oblečenia na spánok? Asi vás sklameme...

Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

20.07.2017 LIFESTYLE
Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

Viete o tom, že každý z nás má svojho vlastného osobného trénera a to aj bez toho, aby sme navštevovali fitness centrum alebo posilňovňu? Je to tréner alebo osobný „otrok“...

Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

01.08.2017 LIFESTYLE
Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

Dlho sme sa dozvedali o pozitívnych účinkoch vitamínov pre naše telo. Rôzne krémy a iné kozmetické produkty s obsahom najrôznejších vitamínov predstavujú údajne oveľa zdravšiu aplikáciu vitamínov s le...

Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

22.07.2017 LIFESTYLE
Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

Či už sa objavujú vo filmoch, hudobných videách alebo na obálkach časopisov, celebrity zriedka vidíme bez tváre plnej make-upu alebo zavádzajúceho photoshopu. Ale ako vidíte v tomto odhaľujúcom zoznam...

Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

10.08.2017 LIFESTYLE
Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

Existuje množstvo spôsobov, ako zistiť kvalitu jedla, ktoré podávame na stôl každý deň. Nemusíte byť na to odborník. Jednoduchým pohľadom zistíte, ktoré potraviny sú kvalitné a ktoré by ste už radšej ...

Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

17.08.2017 LIFESTYLE
Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

Ak nás prepadne chuť na sladké alebo slané, väčšinou to pripisujeme našej pahltnosti. Vedeli ste však o tom, že naše chúťky na rôzne potraviny môžu byť signálmi, ktoré nám dáva vlastné telo...

Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

20.07.2017 LIFESTYLE
Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

Z každej strany sa na nás valia články a videá o dokonalých ženských postavách. Kult dokonalosti sa stále viac a viac dostáva do popredia a pritom sami netušíme, čo to tá dokonalosť je...

Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

08.08.2017 KRÁSA
Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

Čierne bodky na tvári predstavujú póry, ktoré sú čiastočne zablokované kožným mazom, odumretými bunkami a baktériami. V odbornom žargóne sa im občas hovorí aj komedóny. Čierne bodky nepridávajú na krá...

Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

06.08.2017 MÓDA a ŠTÝL
Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

Anglická firma predstavila novinku určenú pre ženy s väčším poprsím a dojčiace matky. Celý svet bol šokovaný z ich módneho výstrelku, ktorý nazvali "Ta-Ta Towel"...

Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

22.07.2017 LIFESTYLE
Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

Nie je ľahké zbaviť sa brušného tuku. Je to jeden z najnebezpečnejších tukov v ľudskom tele. My vám prinášame návod, ako sa ho zbaviť...

Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

04.08.2017 LIFESTYLE
Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

Kŕčové žily sú veľmi nepríjemným ochorením žíl, ktoré môžeme v dnešnej dobe zaradiť medzi civilizačné choroby. Tento zdravotný problém je veľmi častý a postihuje mužov i ženy...

20 príznakov parazitov v tele!

30.07.2017 LIFESTYLE
20 príznakov parazitov v tele!

Infekcie spôsobené parazitmi sú pomerne častejšie, ako si predstavujeme. Je však potrebné venovať pozornosť tomuto problému, pretože môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy...

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

27.07.2017 LIFESTYLE
Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu. Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály...

Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

30.07.2017 LIFESTYLE
Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

Niekedy stačí málo a viete zistiť, že vaše telo niečo trápi. Telesné tekutiny často signalizujú začiatok vážnejšieho ochorenia. Ušný maz je toho rovnakým príkladom...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 0s