7 dôvodov prečo si ráno dať do tela a tipy ako sa k tomu “dokopať“

7 dôvodov prečo si ráno dať do tela a tipy ako sa k tomu “dokopať“
 • 29.03.2016
 • Silvia Hadeková

 • 11
 • 4

Každému sa určite už neraz stalo, že si do práce zobral tašku s teniskami, tričkom a teplákmi s odhodlaním, že po práci si pôjde zabehať či zamakať do fitka. Taška však ostala nedotknutá, lebo plány skrížili pracovné či rodinné povinnosti alebo lenivosť.

Ak sa chceme podobným situáciám vyvarovať, riešením je zaradiť cvičenie do svojho harmonogramu ešte predtým, ako sa vrhneme do každodenných povinností.

Presne tak, reč je o rannom cvičení! Ako vraví stará múdrosť  “Ranné vtáča ďalej doskáče”. Čo okrem dobrého pocitu získame tým, že si budík nastavíme o čosi skôr a dáme si do tela zatiaľ čo ostatní sa ešte len preberajú zo spánku?

Odporúčame tiež:  Natrvalo schudnúť? Riešením je HIIT tréning - METAFIT

   7 dôvodov prečo si ráno dať do tela a tipy ako sa k tomu “DOKOPAŤ“

Zdroj: Shutterstock®

1. Energia a dobrá nálada na celý deň

Aj keď sa to pri vstavaní z postele môže zdať nemožné, ranné cvičenie nás nabije energiou a po celý deň sa budeme cítiť vitálne. Endorfíny uvoľnené pri cvičení zasa zabezpečia dobrú náladu a pozitívny pohľad na svet.

2. Čas na iné aktivity

Aj keď je cvičenie veľmi dôležité, pravdepodobne nie je prioritou číslo 1 v našom živote. Často robíme kompromisy medzi časom stráveným v telocvični a časom, ktorý môžeme tráviť doma či s priateľmi. Ak si zacvičíme ráno, budeme mať večer čas a priestor venovať sa iným (často príjemnejším) činnostiam.

Odporúčame tiež:  Takto si pripravíte pravé mexické guacamole

   7 dôvodov prečo si ráno dať do tela a tipy ako sa k tomu “DOKOPAŤ“

Zdroj: Shutterstock®

3. Menšia pravdepodobnosť, že cvičenie vynecháme

Ak sa už raz postavíme z postele a oblečieme do cvičebného úboru, existuje len malá pravdepodobnosť, že nás niečo zastaví na našej ceste do posilňovne. Zatiaľ čo neskôr počas dňa sa nástrah, ktoré môžu sabotovať naše cvičenie, objaví omnoho viac: únava, choré dieťa, pozvanie na drink, nedokončená prezentácia – toto všetko nám často zabráni držať sa svojho plánu. Ľudia, ktorí cvičia ráno, sú oveľa dôslednejší v dodržiavaní pravidelnosti cvičenia.

Odporúčame tiež:  DEEPWORK – ZHARMONIZUJE DUŠU A PRECVIČÍ CELÉ TELO

   7 dôvodov prečo si ráno dať do tela a tipy ako sa k tomu “DOKOPAŤ“

Zdroj: Shutterstock®

4. Lepšia koncentrácia

Cvičenie nás správne nabudí a teda aj zvyšuje našu koncentráciu. Akákoľvek ďalšia činnosť nás potom čaká, budeme oveľa lepšie sústredení. Väčšina ľudí smeruje do kancelárie alebo školy, kde potrebuje byť v strehu až do večera.

5. Lepší výkon

Podľa štúdií je hladina testosterónu, ktorý pomáha budovať svalovú hmotu, vyššia v dopoludňajších hodinách. Naše telo je navyše ráno najviac odpočinuté. Práve na začiatku dňa sme teda schopní podať najlepší výkon.

Odporúčame tiež:  Bezlepkové recepty: Muffiny s ovocím, bez vajec a laktózy

   7 dôvodov prečo si ráno dať do tela a tipy ako sa k tomu “DOKOPAŤ“

Zdroj: Shutterstock®

6. Potreba zdravo jesť

Je veľká pravdepodobnosť, že potom ako sme zvládli nielen ranné vstávanie ale aj cvičenie, nebudeme mať chuť celú túto snahu zabiť nezdravým jedlom. Tak ako sme deň zdravo začali, budeme mať potrebu aj pokračovať po celý zvyšok dňa a s radosťou si dáme na obed aj večeru niečo zdravé.

7. Naštartovanie metabolizmu

Cvičenie v skorých ranných hodinách naštartuje náš metabolizmus, ktorý bude “fičať“ niekoľko ďalších hodín, niekedy dokonca aj nasledujúcich 24 hodín. Vďaka tomu budeme spaľovať viac kalórií.

Odporúčame tiež:  15 pochutín, ktoré môžete zjesť bez výčitiek svedomia

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Na záver niekoľko tipov ako začať s ranným cvičením a urobiť si z neho zvyk:

 • Ak nie ste fanúšikom skorého vstávania a patríte skôr k tým, čo budík ráno vypínajú aj trikrát, začnite postupne. Najprv vstaňte len o 15 minút skôr a choďte iba na kratšiu prechádzku. Neskôr môžete pridať beh, jogu, alebo akékoľvek iné cvičenie.
 • Keď zazvoní budík, nechcete strácať čas hľadaním oblečenia a tenisiek. Preto ešte predtým ako sa uložíte do postele, si pripravte všetko, čo budete ráno potrebovať. Nachystajte si veci na cvičenie, ktoré ráno len hodíte na seba. Takisto si zbaľte všetky veci, ktoré budete potrebovať počas dňa a premyslite si, čo si oblečiete do práce. Čím menej veci budete musieť ráno pred odchodom urobiť, tým lepšie.
 • Nájdite si sparing partnera. Ak viete, že niekto na Vás čaká, je oveľa ťažšie vypnúť budík a spať ďalej.
 • Ak Vás čaká náročný tréning (napr. HIIT), prispôsobte tomu večeru. Takýto tréning sa odporúča cvičiť nalačno, no na druhej strane potrebujete energiu, aby ste tréning zvládli. Večer si preto doprajte sacharidy s bielkovinami, napríklad grilovanú zeleninu a rybu alebo mäso.
 • Skvelým tipom pre ranné cvičenie je vysokointenzívny intervalový tréning (napríklad Metafit). Keďže sa cvičí vo vysokom tempe, trvá iba 30 minút, čiže nám nezaberie veľa času, no je veľmi efektívny.

Odporúčame tiež:  Patríte k aktívnym povaľačom?

ranné vstávanie

Zdroj: Shutterstock®

Bližie informácie a rozpis cvičení nájdete na mojom webe: www.silviahadekova.com


 • 11
 • 4
Návrat hore
Autor článku

4 komentáre

Soňa Krátka 29.03.16 06:34

SK
karma
116.00

dobre rady, ja prave, len co dopisem, idem doma na jogove cvicenie s YouTubom

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 30.03.16 19:41

MZ
karma
92.00

tak to aby som cvičila ráno sa mne asi nikdy nepodarí, pretože ráno najlepšie spím a vyliezť kvôli cvičeniu skôr z postele to sa asi nikdy nestane

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 06.04.16 12:53

karma
93.00

ranné cvičenie je najefektívnejšie a skvele dodá energiu na celý deň :)

 • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 26.05.16 20:57

ľO
karma
-1.00

skvelý štart do nového dňa je pre mňa cvičenie

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

SÚŤAŽE

Vyhraj štyri druhy orieškov z pece - horúcu novinku od Mixit.sk

 • 64
 • 0
 • 05.07.2020
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x kuchársku knihu ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2 plnú zdravých receptov

 • 106
 • 0
 • 27.03.2020
SÚŤAŽE

Súťaž o Toaletný stolík Agnés Sorel od therese.sk v hodnote 199 €

 • 125
 • 10
 • 10.05.2020
TOPlist