Ako na to? - Správne umiestnenie spotrebičov v kuchyni

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Pýtate sa, aké je správne umiestnenie spotrebičov v kuchyni a ako to urobiť bez pomoci drahého interiérového dizajnéra? Chápeme, že stavba, či rekonštrukcia kuchynského priestoru dokáže poriadne prevetrať naše peňaženky.

 

Preto sme sa rozhodli pomôcť vám s návrhom pracovných zón v kuchyni, ich rozmiestnením, rozmerom a výslednou harmonizáciou.

 

Ako začať?

Vhodné umiestnenie spotrebičov v kuchyni začalo zaujímať čoraz viac ľudí, čo nás nesmierne teší. Nie je totiž nič horšie, ak sa musíte za bežne používanými pomocníkmi v kuchyni načahovať na špičkách alebo si pravidelne búchate hlavu o otvorené dvierka na skrinke. No na druhej strane nás to prinútilo zamyslieť sa, ako to vlastne s tými našimi kuchyňami je.

 

Naplánovanie vhodného rozmiestnenia totiž nie je úplne jednoduchá záležitosť. Predsa len budete svoju vysnívanú kuchyňu využívať niekoľko najbližších rokov a preto je prioritou číslo jedna pripraviť všetko tak, aby ste si o pár mesiacov naozaj nebúchali hlavu. V tomto prípade by to však bolo o stenu a zo zúfalstva, že ste niektoré veci mohli urobiť lepšie alebo prinajhoršom úplne inak.

 

Odporúčame: Zápach v chladničke - spôsoby, ako ho navždy odstrániť

Aby ste nemali hlavu v smútku

Nehovoríme pritom len o samotnom dizajne či dekoráciách pri rekonštrukcii, ale najmä o slovenských technických a bezpečnostných normách, ktoré by ste pri stavbe mali dodržať. Triafanie naslepo by sa vám totiž mohlo vypomstiť, pretože pri nesplnení noriem sa revíznej správy tak skoro nedočkáte.

 

Netreba zabúdať, že nejde len o to, či sa vám bude pohodlne prenášať nakrájaná zelenina z pracovnej dosky do hrnca. Primárne treba klásť dôraz najmä na presný návrh a zakreslenie všetkých rozvodov, ich presných výšok, umiestnenie prívodov, či odpadu.

 

Bude vás zaujímať:  Ako sa zbaviť čiernych bodiek na tvári? Skúste to takto!

Pracovné zóny v kuchyni

Pri zariaďovaní kuchyne sa treba držať tohto jednoduchého trojuholníka, ktorý sme si pre vás pripravili. Skladá sa z troch jednoduchých častí, ktorých srdcom je takzvaná pracovná zóna.

 

1. Zóna umývania

2. Zóna varenia

3. Zóna skladovania

 

A čo sme týmto trojuholníkom chceli povedať? Je to úplne jednoduché. Zónu umývania tvorí drez alebo umývačka riadu, zónu varenia sporák a mikrovlnná rúra a zónu skladovania tvoria chladnička a mraznička. Princíp je logický. Všetky tieto spotrebiče od seba nesmú byť ďaleko, ale naopak ani príliš blízko.

 

Dokonalým vzorom je trojuholník, ktorého každá strana má 90 cm. Pokiaľ však nedisponujete takouto kuchyňou alebo sú vaše predstavy o kuchyni priam megalomanské, nezúfajte. Všetko sa dá nastaviť pre vašu spokojnosť a docieliť tým dokonalú súhru spomínaných troch zón.

 

Odporúčame: Čistiace prostriedky do domácnosti, ktoré si môžete vyrobiť sami!

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Zdroj foto: pinterest.com

Kreslite, merajte, špekulujte

Pokiaľ si staviate dom svojpomocne alebo prerábate kuchyňu v byte s pomocou kamarátov, urobte si dopredu dostatočný prieskum, navštívte rôzne fóra a čo je hlavné, pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa! Nevadí, ak vám niektorá otázka bude pripadať hlúpa. Trikrát meraj a raz rež v tomto prípade platí stonásobne! Najčastejšie sa robia chyby napríklad pri napájaní odtoku vody z umývačky alebo práčky, či osadení sifónu a rovnako aj pri návrhoch rozvodov elektriny a napojenia jednotlivých spotrebičov. 

 

Najjednoduchším spôsobom je náčrt. Pokiaľ neviete kresliť, využite dostupné programy vo vašom počítači, ako napríklad obyčajný skicár, prípadne aplikácie pre mobilný telefón či tablet. Zaznačte si rozmery miestnosti, okná, dvere, ventiláciu, vodu, elektrinu, prípadne radiátory. Myslite na to, že potrebujete aj určitý priestor pre pohodlné otvorenie dverí a okien. Ak chcete mať napríklad pri umývaní riadu krásny výhľad na záhradu, dajte si pozor na minimálnu vzdialenosť medzi spodným rámom okna a podlahou, ktorá by mala byť aspoň 90 cm.

 

Bude vás zaujímať: Medovka lekárska: Prečo by ste ju mali mať doma aj vy?

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Zdroj foto: pinterest.com

Najčastejšie chyby

Aby sme si ušetrili nepríjemnosti, urobili sme si menší prieskum na rôznych stavebných fórach, z ktorých vám na záver prinášame rebríček najčastejších chýb pri stavbe a rekonštrukcii kuchyne.

 

 • nesprávne umiestnenie rúry na pečenie (malý tip: ideálna pracovná výška je v úrovni očí)
 • príliš veľká vzdialenosť medzi drezom a umývačkou riadu (malý tip: umiestnite umývačku riadu tak, aby ste riad naložili rýchlo a bez zbytočných mlák)
 • chladnička nesmie stáť v blízkosti okna alebo radiátora, dokonca ani v rohu miestnosti. Obmedzíte si tým otváranie dvierok a rovnako aj prístup do skriniek. (malý tip: ideálne miesto pre chladničku je na okraji kuchynskej linky a blízko priestoru na odkladanie)
 • plynový sporák nikdy neumiestňujte k oknu
 • sporák umiestnený pri stene (malý tip: nezabudnite, že pri sporáku potrebujete pracovnú plochu a umiestnením pri stene riskujete jej rýchle zašpinenie, zamastenie a následné ťažké čistenie)
 • batéria situovaná priamo pod oknom (malý tip: síce sme tu spomínali krásny výhľad do záhrady, no dajte si pozor na výšku batérie, aby ste si ňou nezabránili otváraniu okien)
 • otváranie skriniek umiestnených pri stene (malý tip: pokiaľ sa vaša skrinka otvára smerom k stene a vy sa nechcete dennodenne báť, že si ju obijete, dajte medzi skrinku a stenu výplňovú lištu, prípadne na dvierka nalepte dostupné ochranné lišty alebo nálepky)
 • mierne komplikovanou záležitosťou je aj vedenie plynu (malý tip: ak sa vám páčia americké kuchynské ostrovčeky a sporák umiestnený priamo na nich, zvážte všetky bezpečnostné riziká a možnosti zapojenia)

 

Bude vás zaujímať: Vypnuté vlasy do drdola - rýchle, moderné a praktické

 

umiestnenie spotrebičov v kuchyni

Zdroj foto: pinterest.com


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

8 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.27.05.17 06:41 | Lucia Valková | karma: 86
Naozaj dobré rady,ja som toto vôbec neriesila.Síce máme mini kuchynu,panelákovú,niektoré veci by som spravila inak.Tá biela kuchyna je nádherná.Aj ja chcem...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 07:06 | Daniela Bieliková | karma: 85
Chystám sa prerábať kuchyňu a preto sú pre mňa tieto rady veľmi dobré, hneď som prišla na niekoľko chýb, ktoré by som spravila...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 11:01 | Soňa Krátka | karma: 87
veru, 2krát meraj a raz rež

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 13:45 | benynka | karma: 89
my máme kuchyňu do U a tie zóny máme tak ako je to v tom trojuholníku, ale asi je to len zhoda náhod, že sa nám to tak páčilo

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 15:41 | Monika Filípková | karma: 44
Navrhovať kuchyňu, čo, kde bude, nie je vôbec jednoduché. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Treba si to dômyselne premyslieť, lebo po zhotovení už býva často neskoro.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 16:59 | Mária Maxianová | karma: 90
pri mojej malej panelákovej kuchyni je každá rada drahá, ale aj tak sme prerobením získali nejaký ten priestor naviac

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


27.05.17 18:01 | Pavlína Vaksmundská | karma: 77
Ja som veľmi spokojná ako som si navrhla a spravila svoju kuchyňu ..Veľmi rada a každý deň varím ,a cítim sa v nej pohodlne a úžasne..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


19.06.17 22:31 | Monika Č. | karma: 88
Aj mne sa tá biela páči... keď budem druhýkrát zariaďovať byt a kuchyňu, bude to vyzerať určite inak ako teraz :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Táto žena baví celý svet napodobňovaním celebrít. Pobavte sa tiež!

31.07.2017 LIFESTYLE
Táto žena baví celý svet napodobňovaním celebrít. Pobavte sa tiež!

Priznajme si, že niektoré  fotografie, ktoré celebrity nahrávajú na sociálne siete sú čudné a občas krkolomné. My síce nevidíme, čo sa za takou fotkou ukrýva, preto sme zvyknutí vidieť celebrity...

Bolesť kolien vás nesmie zastaviť. Pomôže vám týchto 7 surovín!

13.08.2017 LIFESTYLE
Bolesť kolien vás nesmie zastaviť. Pomôže vám týchto 7 surovín!

Bolesť kolien dokáže veľmi jednoducho skomplikovať vykonávanie každodenných činností a niekedy aj výrazne sťažiť pohyb. Za vznikom bolesti môže stáť množstvo faktorov...

Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

23.07.2017 LIFESTYLE
Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

Maliny sú chutným a hlavne zdravým letným ovocím. Sezóna tohto bobuľového ovocia je v plnom prúde. Maliny ľahko nazbierame v záhradke a aj v obchodoch sú lepšie dostupné. Vedeli ste však o tom...

Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

26.07.2017 LIFESTYLE
Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

Spávate v pyžame a v ponožkách? Radi sa večer zahalíte do pohodlnej nočnej košele? Máte doma hotovú zbierku pekného a štýlového oblečenia na spánok? Asi vás sklameme...

Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

20.07.2017 LIFESTYLE
Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

Viete o tom, že každý z nás má svojho vlastného osobného trénera a to aj bez toho, aby sme navštevovali fitness centrum alebo posilňovňu? Je to tréner alebo osobný „otrok“...

Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

01.08.2017 LIFESTYLE
Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

Dlho sme sa dozvedali o pozitívnych účinkoch vitamínov pre naše telo. Rôzne krémy a iné kozmetické produkty s obsahom najrôznejších vitamínov predstavujú údajne oveľa zdravšiu aplikáciu vitamínov s le...

Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

22.07.2017 LIFESTYLE
Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

Či už sa objavujú vo filmoch, hudobných videách alebo na obálkach časopisov, celebrity zriedka vidíme bez tváre plnej make-upu alebo zavádzajúceho photoshopu. Ale ako vidíte v tomto odhaľujúcom zoznam...

Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

10.08.2017 LIFESTYLE
Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

Existuje množstvo spôsobov, ako zistiť kvalitu jedla, ktoré podávame na stôl každý deň. Nemusíte byť na to odborník. Jednoduchým pohľadom zistíte, ktoré potraviny sú kvalitné a ktoré by ste už radšej ...

Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

20.07.2017 LIFESTYLE
Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?

Z každej strany sa na nás valia články a videá o dokonalých ženských postavách. Kult dokonalosti sa stále viac a viac dostáva do popredia a pritom sami netušíme, čo to tá dokonalosť je...

Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

08.08.2017 KRÁSA
Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

Čierne bodky na tvári predstavujú póry, ktoré sú čiastočne zablokované kožným mazom, odumretými bunkami a baktériami. V odbornom žargóne sa im občas hovorí aj komedóny. Čierne bodky nepridávajú na krá...

Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

06.08.2017 MÓDA a ŠTÝL
Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

Anglická firma predstavila novinku určenú pre ženy s väčším poprsím a dojčiace matky. Celý svet bol šokovaný z ich módneho výstrelku, ktorý nazvali "Ta-Ta Towel"...

Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

22.07.2017 LIFESTYLE
Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

Nie je ľahké zbaviť sa brušného tuku. Je to jeden z najnebezpečnejších tukov v ľudskom tele. My vám prinášame návod, ako sa ho zbaviť...

Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

04.08.2017 LIFESTYLE
Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

Kŕčové žily sú veľmi nepríjemným ochorením žíl, ktoré môžeme v dnešnej dobe zaradiť medzi civilizačné choroby. Tento zdravotný problém je veľmi častý a postihuje mužov i ženy...

20 príznakov parazitov v tele!

30.07.2017 LIFESTYLE
20 príznakov parazitov v tele!

Infekcie spôsobené parazitmi sú pomerne častejšie, ako si predstavujeme. Je však potrebné venovať pozornosť tomuto problému, pretože môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy...

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

27.07.2017 LIFESTYLE
Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu. Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály...

Lopúch nie je burina. Zistite, čo dokáže!

19.07.2017 LIFESTYLE
Lopúch nie je burina. Zistite, čo dokáže!

V prírode nájdeme množstvo rastlín a bylín, ktoré ľudia označujú za buriny. Mnohokrát sú však ich domnienky mylné a práve takéto rastliny skrývajú v sebe liečivé schopnosti...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 1s