Registrácia Prihlásenie

Ako sa treba starať o orchideu v zime? Vieme ako na to!

 • 20.12.2017
 • Nikola Benkovská

Orchidea je v našich končinách mimoriadne obľúbená rastlina, ktorá má svoje miesto takmer v každej domácnosti.

Starostlivosť síce nie je náročná, no je dobré vedieť ako sa o ňu treba starať.

Jej majestátnosť nám skrášľuje príbytky a rôzne farby spríjemňujú harmóniu domova. Dokonca, pri kvalitnej starostlivosti, ťa orchidea odmení svojimi kvetmi i zimnom období. Vieš, ako si ako sa o orchideu starať, aby kvitla a robila ti dlho radosť?

Akú starostlivosť vyžaduje?

Pozri aj: Prečo je aktivácia orechov a semien dôležitá? Rob to aj ty!

Aké druhy orchidey poznáme?

Pôvod orchideí sa datuje až do obdobia dinosaurov. Známych je viac ako 30-tisíc druhov a naďalej sa objavujú nové. Farebná škála týchto exotických kvetov a zaujímavý spôsob rastu ich veľmi špecificky oddeľujú od zvyšku izbových rastlín. Poznáme dva druhy orchideí, no najpestovanejším druhom tejto rastliny je Phalaeonopsis. Tento druh je najpopulárnejší vo väčšine domácností a v našich končinách sa radí aj medzi najobľúbenejší. Spodnú časť rastliny tvoria výrazne veľké listy a korene sú pevné, takmer rovnomerne hrubé, zelenej až sivej farby. Pokryté sú hubovitou látkou, ktorá nasáva vlhkosť a udržuje ju na povrchu. Pre tieto korene je najnevhodnejšia tvrdá voda z vodovodu.

orchidea

Zdroj: Shutterstock®

Potrebuje orchidea svetlo?

Orchidea Phalaenopsis má veľmi rada svetlo, no je dobré veľmi to s ním nepreháňať. Priame slnečné žiarenie vie listom a kvetom naozaj ublížiť. Počas poobedňajších hodín je vhodné tieniť, v zimných mesiacoch môžeš zase rastlinu umiestniť na okno smerujúce na juh. Priveľa škodlivých lúčov sa odrazí na zafarbení listov. Postupne totiž zožltnú až zhnednú a následne odpadnú. Ďalším štádiom sú hnedé škvrny na listoch, ktoré sú vlastne spáleniny od slnka. V takomto prípade je vhodné rastlinku premiestniť na menej slnečné miesto. Orchidea nesmie zažívať striedanie teplôt výrazných rozdielov, pretože teplotný šok spôsobuje zvädnutie alebo odpadnutie kvetov, dlhšie pôsobenie neprimeraného chladu môže na listoch vytvoriť podivné vrásky a zmeniť ich tvar. Požadovaná teplota vzduchu nesmie byť nižšia ako 12 stupňov. Najideálnejšia teplota sa nachádza v rozhraní 16 – 20° C v noci, a 20 až 30° C počas dňa.

Vyskúšaj tiež: Najhorší sabotéri diéty: Zdravé potraviny, z ktorých sa priberá!

starostlivosť o orchideu

Zdroj: Shutterstock®

Ako treba orchideu hnojiť a polievať?

Hnojiť by ste nemali orchidey, ktoré sú celoročne zalievané mestskou vodou. Takéto rastliny totiž zimné zastavenie prísunu solí veľmi uvítajú. Niekoľkomesačná zálievka čistou vodou napomôže prepláchnutie substrátu a rastlina sa osvieži. Takáto zimná očistná kúra je zaručene predĺži život. Ak ti orchidea uhynula, pravdepodobne za to môže príliš veľa vody. Táto rastlina sa nesmie prelievať najmä v zime. V tomto období stačí, ak orchideu zaleješ v priemere raz za dva týždne. Pri teplote 19-24°C stačí zalievať raz týždenne, ale nadbytočná voda nesmie zostávať v miske pod kvetináčom! Orchideu zalievaj ideálne mäkkou prevarenou alebo dažďovou vodou. Je v podstate jedno, či sa orchidea zalieva zvrchu alebo ju ponáraš do vody. Je však dôležité neliať vodu do stredu listov. Voda sa tam drží a nové lístky môžu začať hniť.

orchidea v zime

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť s odkvitnutou orchideou?

Rozkvitnuté kvety nie je nutné hneď ostrihať, pretože sa stále môžu tvoriť nové. Je však potrebné skontrolovať stonku, listy a výhonky, či nie sú príliš zožltnuté alebo úplne suché. Ak áno, odrež ich, aby nezaťažovali ostatné, zdravé časti rastliny. Niekedy, ak je proces kvitnutia príliš pomalý, odrezaním niektorej z kvetných stoniek môžeš podporiť vznik nových. Skús odrezať stonku a korene na povrchu, ktoré nie sú zelené. Tým dokážeš podporiť rast nových výhonkov. Vrchné korene, ktoré trčia z kvetináča rozhodne nestrihaj celé.  Zrež iba tie poškodené alebo uschnuté časti. Je jasné, že by sme orchideu chceli mať rozkvitnutú počas celého roka. No ako každá rastlina, aj orchidea potrebuje odpočinok. Preto je vhodné po druhom kvitnutí odrezať kvetnú stonku nad druhým púčikom.


Návrat hore
Autor článku

12 komentárov

Soňa Krátka 20.12.17 07:42

SK
karma
121.00

myslím, že naše orchidejky sú na správnom nie veľmi priamom slnečnom svetle, mám aj drobnokvetú aj klasickú, robia mi radosť svojimi krásnymi kvietkami, práve sa chystajú kvitnúť aj teraz...

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.12.17 08:54

ĽŠ
karma
104.00

Ako každá rastlina, potrebuje odpočinok, ďakujem za rady!

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 20.12.17 08:57

MM
karma
111.00

mám viacej orchideí, skoro všetky mi kvitnú alebo sa chystajú, nedávno som si nechtiac zlomila krásny výhonok, ktorý by už bol kvitol, ale orchidea hneď vyhnala ďalšie, asi pud sebazáchovy

 • 1
Odpovedať

Mária Terefenková 20.12.17 09:48

MT
karma
75.00

Aj krásna orchidea si vyžaduje dobrú starostlivosť. Ďakujem za rady, niektoré veci o orchideách som nevedela.

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 20.12.17 09:57

DB
karma
100.00

orchidey sú prekrásna, ale u mňa bohužiaľ žiadna neprežije, nech sa starám o ne ako najlepšie viem...musím sa inšpirovať týmito radami, asi som niekde robila chybu..

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 20.12.17 16:13

MD
karma
108.00

Mám doma veľa kvetov. dostala som aj zopár orchideí no vždy mi vydržia byť pekné len niekoľko mesiacov...asi sa o ne nesprávne starám, tu je každá rada drahá..

 • 0
Odpovedať

Lucia Valková 20.12.17 16:51

LV
karma
108.00

Tieto kvety milujem,mám ich teda dosť,ďakujem za rady.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 20.12.17 17:13

PV
karma
89.00

Neviem .. Mala som aj krásnu modrú a fialovú orchideu , no uhynuli obe.. Ako sa mám o ne starať ? Všetko robím podľa pravidiel ,aj vo Vašom článku píšete to ,čo som robievala, no nič z toho nepomohlo.. !! Listy sú o.k. , len kvety odpadli a stonka suchá ..

 • 0
Odpovedať

Marta Hollá 21.12.17 09:50

MH
karma
82.00

Mama môjho priateľa sa o ne nijak extra nestará, dokonca často stoja vo vode a kvitnú je snáď stále. Nechápem.

 • 0
Odpovedať

Katarina S 21.12.17 16:45

KS
karma
-1.00

Mám doma niekoľko kusov, no v zime mi nikdy nekvitnú...

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 21.12.17 20:02

MZ
karma
92.00

mám ich doma zopár a dve mi budú za chvíľku kvitnúť tak sa veľmi teším ... pretože to je ich druhé kvitnutie... už som si myslela že znova nezakvitnú ale prekvapili ma :-)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 22.12.17 08:55

SK
karma
86.00

moja práve krásne kvitne.....

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

RECEPT: Bulgur s mletým mäsom a zeleninou – to musíš ochutnať!
Pre štíhlu líniu

RECEPT: Bulgur s mletým mäsom a zeleninou – to musíš ochutnať!

 • 99
 • 9
 • 27.09.2019
Najlepšie recepty s hubami: Skúsiš polievku, cestoviny alebo rizoto?
Bezmäsité jedlá

Najlepšie recepty s hubami: Skúsiš polievku, cestoviny alebo rizoto?

 • 25
 • 6
 • 04.09.2019
Recept na žerbó rezy: Dobrota, ktorú si zamiluje celá rodina
Dezerty

Recept na žerbó rezy: Dobrota, ktorú si zamiluje celá rodina

 • 210
 • 12
 • 07.12.2019
TOPlist