Dovolenka v zahraničí: Vieš, čo je potrebné naučiť sa pred odchodom?

Dovolenka v zahraničí: Vieš, čo je potrebné naučiť sa pred odchodom?
  • 09.05.2019
  • Michaela Kožáková

Obdobie dovoleniek je pomaly za dverami a vy už premýšľate, kam sa vybrať toto leto. Niektorí sa tešia na naše rozkvitnuté hory a termálne bazény, ale mnohí z nás sa chystajú zaboriť nohy do horúceho piesku a užiť si oddych pri mori. Keď cestujeme do cudzích krajín, pravdepodobne neočakávame, že tam budú ľudia hovoriť naším jazykom. Pravdaže, môžeme natrafiť na pár Slovákov či bratov Čechov s legendárnymi ponožkami v sandáloch.

V turistických oblastiach obchodníci, hotelový personál, čašníci či animátori ovládajú niekoľko kľúčových fráz viacerých jazykov, aby vás pobavili a „donútili“ prihodiť im nejakých pár eur navyše alebo kúpiť o jednu kabelku viac. Väčšinou sa všade dohovoríte anglicky, nemecky, v niektorých destináciách aj rusky. Ak však žiadny z týchto jazykov neovládate, nezúfajte. Začítajte sa do nášho článku a dozviete sa, ktoré základné slová a vety vám môžu uľahčiť vašu dovolenku, a to nielen pri nakupovaní. 

Pozri aj: Najnebezpečnejšie miesta planéty: Budeš mať zimomriavky po tele!

recepcia

Zdroj: Shutterstock®

Základné frázy

Pozdravy. Vstúpite do obchodu? Reštaurácie? Chcete sa na niečo opýtať? Skúste začať konverzáciu pozdravom. Nezabudnite poprosiť a poďakovať za pomoc, radu, prinesené jedlo. Ak treba, poproste o prepáčenie. Byť slušný a zdvorilý je úplne prirodzená vec. A keď sa naučíte tieto jednoduché výrazy, miestni budú nielen milo prekvapení, ale určite aj ochotní vám pomôcť.

Kadiaľ mám ísť?

Odlet. Prílet. Východ. Na letiskách sú nápisy na tabuliach v miestnom jazyku a väčšinou aj v angličtine. Pravdaže, ak neviete trafiť, treba sa spýtať pracovníkov letiska. Je dobré mať na kúsku papiera napísanú adresu hotela, číslo letu alebo destináciu, kam letíte. Kde je lekáreň? Kadiaľ sa ide do centra? Kde je hotel? Tieto frázy sú tiež nápomocné pri orientácii. 

Inšpiruj sa: Najkrajšie kvetinové festivaly: Vône, farby a dychvyrážajúci zážitok

letisko

Zdroj: Shutterstock®

Ubytovanie

Ak chcete, aby vaša dovolenka prebehla hladko a boli ste so všetkým spokojní, prichystajte si zopár výrazov týkajúcich sa ubytovania. Nechcete si predsa váš oddych znechutiť špinavými uterákmi alebo nevymenenou posteľnou bielizňou. Môžem piť vodu priamo z kohútika? Stratila som kľúče. Nefunguje klimatizácia. Mám na izbe hmyz. 

Mám alergiu

Počas dovolenky sa môžeme dostať do nepríjemných situácií. Nikto z nás nechce mať dlho očakávaný oddych pokazený nejakou nečakanou chorobou alebo nehodou. Pred odchodom je vhodné naštudovať si niekoľko výrazov súvisiacich so zdravotným stavom. Máte alergiu na nejaké lieky? Kde vás bolí? Mávate vysoký tlak? Točí sa mi hlava. 

Je to veľmi štipľavé?

Okrem hotelovej reštaurácie určite navštívite aj miestne kaviarne či skúsite tradičné jedlo v lokálnych podnikoch. Preto vám budú užitočné frázy ako: Účet, prosím. Môžem platiť kartou? Kde sú toalety? Môžem vás poprosiť toto jedlo? 

jedlo na dovolenke

Zdroj: Shutterstock®

Núdzová situácia

Niekedy sa, bohužiaľ, stane, že počas dovolenky stratíte pas, stanete sa obeťou krádeže alebo krajinu postihne prírodná katastrofa. Je dobré zistiť si pred vycestovaním, kde sa nachádza najbližšia ambasáda, telefónne číslo na políciu či rýchlu pomoc a naučiť sa zopár základných slov súvisiacich s touto témou. 

Koľko to stojí?

To najlepšie na koniec. Najmä pre nás ženy. Nákupy k dovolenke určite patria. Či už plánujete nakúpiť magnetky kolegyniam, poslať pohľadnice alebo naplniť kufor oblečením a kabelkami, naštudujte si základné výrazy, vďaka ktorým sa vám bude ľahšie nakupovať a možno aj zjednáte lepšiu cenu. A vašich partnerov naučte, ako si vypýtať pivo, aby si skrátili chvíľu čakaním na vás. 

nakupovanie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa to naučiť?

Dnes už existuje veľa cestovateľských príručiek, vreckových slovníkov, ktoré si môžete vziať so sebou, ale aj mobilných aplikácií, ktoré môžete v prípade potreby použiť. Môžete si naštudovať z internetu rôzne frázy, spísať si ich a mať ich stále po ruke. 

Pravdaže, nikto od vás nevyžaduje, aby ste miestny jazyk ovládali perfektne a boli schopní všetkému rozumieť. Je to vlastne na vás, či ste ochotní naučiť sa niekoľko základných výrazov. Môžete sa spoľahnúť na slovensky hovoriaceho delegáta a asistenčné služby cestovnej kancelárie. Ale neviem, či delegát bude ochotný o polnoci bežať za vami na recepciu hotela, keď vám dôjde toaletný papier.

Použiť ruky a nohy, ako to mnohí z nás robíme, keď v cudzej krajine niečo potrebujeme alebo si mnohokrát myslíme, že keď budeme hovoriť pomaly a nahlas po slovensky, tak nám budú rozumieť. Aj to sú možnosti, ako sa (možno) dorozumieť. Tým, že si naštudujete niekoľko fráz v miestnom jazyku, ľudia budú viac ochotní, otvorení a milí. Nezabudnite si u nich ešte viac „šplhnúť“ a zistite si niečo o miestnej kultúre, zvykoch a počas vašej dovolenky vás len tak niečo neprekvapí. Môžete si ju vychutnať plnými dúškami.

Vybrali sme: Vieš, čo spôsobuje sedenie? Dokáže skutočne zabíjať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 09.05.19 05:24

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady!

  • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 09.05.19 16:53

LK
karma
100.00

super tipy :)

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.05.19 22:00

JK
karma
100.00

Dobrá rada nad zlato

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 14:51

AM
karma
-1.00

užitočné rady

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:56

KS
karma
133.00

Alebo si zobrať so sebou rovno slovník :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní