Ako cestovať na dovolenku? Ísť autom, autobusom či letecky?

Ako cestovať na dovolenku? Ísť autom, autobusom či letecky?
 • 29.04.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 4

Mnohé z nás sa už v týchto dňoch začínajú zaoberať myšlienkou na letnú dovolenku. Pri jej výbere treba vždy zvážiť viacero faktorov. A jedným z nich je práve doprava. Cestovanie všetkými dopravnými prostriedkami má svoje výhody, ale aj nevýhody. V dnešnom článku si o nich povieme viac. Niektoré z nich ponúkajú benefity, ako rýchlosť, treba prihliadať aj na pohodlie, ale tiež na bezpečnosť či financie.

Je taktiež rozdiel, či cestujete na naozaj dlhú cestu, alebo „len čo by ste kameňom dohodil“, na koľko dní idete, aký je dôvod cesty, čo všetko si so sebou chcete zobrať, čo ste ochotné oželieť a nechať doma a taktiež s kým cestujete. Pointa správneho výberu je jasná – pohodlná a bezproblémová cesta. Plus priority, ktoré si určite už len vy samotné.

Odporúčame prečítať: Ako sa vyhnúť nevoľnosti pri cestovaní?

cestovanie lietadlom

Zdroj: Shutterstock®

Cestovanie lietadlom

Výhody – najväčšou výhodou cestovania lietadlom je rýchlosť. Samozrejme, len v prípade, že letisko máme najviac dve hodinky cesty od svojho domova. V opačnom prípade sa aj takéto cestovanie môže dosť natiahnuť. Zrátajte si cestu na letisko, čakanie, cestu lietadlom a transfer do hotela. Pokojne sa to môže vyrovnať aj ceste autom či autobusom. Pokiaľ cestujete s malým dieťaťom, môže to byť ešte horšie a nepohodlnejšie. Na druhej strane, letecká doprava stále patrí medzi najbezpečnejšie formy cestovania. Keď si priplatíte za lepšiu triedu, oceníte aj pohodlie.

Nevýhody – práve pri cestovaní s deťmi budete potrebovať množstvo trpezlivosti, obzvlášť, ak so sebou vláčite kočík a množstvo ďalších nevyhnutných vecičiek. Pri cestovaní lietadlom sa občas stávajú aj nepríjemnosti s batožinou, ktorá sa na letisku môže stratiť. Ak sa rozhodnete zobrať si so sebou len príručnú batožinu, musíte dodržať striktné pravidlá nielen o jej veľkosti, ale aj o obsahu.

Odporúčame prečítať: Zahraničné faux pas - ako sa im vyhnúť v Indii?

cestovanie autobusom

Zdroj: Shutterstock®

Cestovanie autobusom

Výhody – najväčšou výhodou je určite cena, ktorá najmä pri výbere dovolenky cez cestovnú kanceláriu vyjde v tomto prípade najpriaznivejšie pre vaše peňaženky. Ak rady spoznávate okolité krajiny, pri ceste autobusom do cieľa svojej destinácie ich zažijete hneď niekoľko. Taktiež si môžete so sebou zobrať pomerne čokoľvek, kufor je stále len v tom vašom autobuse, takže nehrozí jeho strata. Nemusíte ani riešiť limitovaný počet tekutín či čohokoľvek iného, čo chcete mať počas cesty pri sebe. Ďalšou výhodou sú aj zberné miesta, môžete si vybrať taký typ zájazdu, pri ktorom autobus stojí vo vašom mieste a nemusíte sa ešte presúvať niekam inam. Doma nastúpite a vystúpite priamo pred hotelom. Podobne to bude aj pri ceste späť.

Nevýhody – cesta autobusom je, samozrejme, najdlhšia. Vodiči si musia robiť povinné prestávky, občas sa pritrafí, že je potrebné zastať aj kvôli niektorému z cestujúcich. Apropo, tých si síce nevyberáte ani v lietadle, v autobuse to však môže z časového hľadiska dopadnúť horšie, pokiaľ vám niekto bude liezť na nervy. Autobus je tiež vhodnejší skôr pre väčšie deti, ktoré dokážu aj dlhšie obsedieť.

Odporúčame prečítať: Cyprus - láska na prvý aj druhý pohľad

cestovanie autom

Zdroj: Shutterstock®

Cestovanie autom

Výhody – svoju cestu máte plne vo svojich rukách. Od organizácie, cez navigáciu, po to, kedy si urobíte prestávku, kde zastavíte a na ako dlho. Pohodlie vlastného auta sa oplatí najmä v prípade, že cestujete viacerí, prípadne idete aj s menšími deťmi. Auto sa vám môže zísť aj na mieste, keď si budete chcieť sami organizovať výlety po krajine.

Nevýhody – na dlhšie cesty by ste mali byť aspoň dvaja vodiči, prípadne, ten jeden by mal byť dostatočne oddýchnutý a robiť si prestávky. Chýbať vám nesmie navigácia, mapa a zídu sa aj aké také jazykové znalosti. Nevýhodou sú tiež peniaze, pokiaľ sa na cestu autom neskladáte viacerí. Na mysli by ste mali mať tiež spotrebu paliva, ale aj poruchy, či iné nepredvídateľné okolnosti.

Dovolenka z pohľadu ceny?

Pokiaľ si neorganizujete dovolenku vo vlastnej réžii a nemali ste šťastie pri kúpe naozaj výhodných leteniek, dovolenka cez cestovku, dupľom v sezóne, môže vyjsť na okolo 500 eur na osobu. Čím vyššie budú vaše nároky na ostatné atribúty dovolenky, tým bude cena narastať. Dovolenka autobusom zas môže vyjsť o 200 eur lacnejšie. Ak cestujete autom a v ceste sa nevyznáte, môže sa stať, že sem-tam zablúdite a na benzíne preplatíte, minimálne len pri dvoch členov posádky sa priblíži cena vašej cesty tej leteckej. 

Pozri aj: TOP cviky na stehná: Efektívne cviky aj pre začiatočníkov


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Marika Michálková 30.04.15 21:26

MM
karma
103.00

najradšej na dovolenku cestujem autobusom

 • 2
Odpovedať

Erika Špacírová 20.05.15 21:23

karma
93.00

najlepšie je auto, či lietadlo :) autobusom veru nie to aj vlakom je lepšie podľa mňa

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 25.09.15 15:36

MR
karma
-1.00

treba skúsiť každú jednu z alternatív

 • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 03.01.21 11:14

KS
karma
133.00

Letecky som zatiaľ neskúšala, autobusom som cestovala na dovolenku do Chorvátska a Bulharska, pričom do Bulharska trvala cesta 25 hodín, takže išlo skôr o adrenalín :-D A autom zvykneme cestovať s priateľom iba na wellness pobyty po Slovensku a okolitých krajinách.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní