Multigeneračné cestovanie: Zober na dovolenku aj svojho deda a babku!

Multigeneračné cestovanie: Zober na dovolenku aj svojho deda a babku!
  • 13.08.2019
  • Michaela Kožáková

Pamätáte si, ako ste cestovali s rodičmi? Ako ste otcovi podávali kladivo, keď pripevňoval stan? A tie rodinné výlety so starými rodičmi, keď si dedko zabudol vziať okuliare a každej pani v červenej sukni vravel: „Marienka, už poďme na to pivečko.“ Alebo keď si vaša babka vzala so sebou štrikovanie, aby si skrátila cestu autom do Bojnického zámku? A špagetové obedy v Taliansku, keď mama varila a otec sa snažil vylúštiť na mape, ako sa dostať do Benátok. A vy ste len čakali, kedy vyrastiete, pôjdete na brigádu a zažijete divoké leto s kamarátmi a babské jazdy pri mori.

Sólo cestovanie, navštevovanie menej známych destinácií, kulinárske výlety – časy sa menia, takisto aj potreby a túžby cestovateľov. Multigeneračné cestovanie sa stáva jedným z rýchlo rastúcich a populárnych trendov roku 2019. Cestovanie s rodinou, pobyty pri mori so starými rodičmi –rodinné výlety vytvárajú úplne iný pohľad na cestovanie. Možno ste ani netušili, koľko oddychu a zábavy môžete zažiť so svojimi starými rodičmi. Aké sú výhody multigeneračného cestovania? 

Pozri aj: Vyskúšali sme si, aké je to cestovať lietadlom s bábätkom. Čo vám radíme?

Rodinné putá

Zdroj: Shutterstock®

Upevnenie rodinných vzťahov

Multigeneračné cestovanie spája rodinu a vytvára spoločné zážitky, ktoré sú po rokoch krásnymi spomienkami na spoločné chvíle. Hlavným zámerom tohto spôsobu cestovanie je strávenie kvalitného oddychu a času spolu, ako rodina. Mladí, starí, malí – všetci bez rozdielu. Zdieľanie zážitkov, spoločné veselé príhody, večerné posedenia, plánovanie výletov – toto všetko upevňuje vzťahy v rodine. 

Deti a starí rodičia

Zdroj: Shutterstock®

Poučné cestovanie

Vďaka tomu, že rodičia namiesto toho, aby poslali deti na letné prázdniny k rodičom, vezmú ich všetkých na výlet alebo dovolenku, pestujú vo svojich deťoch lásku k rodine a cestovaniu. S cestovaním prichádzajú nové príležitosti, spoznávanie sveta a možnosti vzdelávania sa o kultúre, jedle, životnom štýle, ľuďoch, miestach, ktoré navštívia. Starí rodičia sú studnicou vedomostí a skúseností. Veľmi radi odpovedia na nekonečné a zvedavé otázky vašej malej ratolesti. 

Babysitting zadarmo

Pod cestovaním alebo dovolenkou sa rozumie relax a oddych od každodenných povinností. Pre rodičov však cestovanie predstavuje tie isté povinnosti, ale na inom mieste alebo v inom štáte. Kedy si aj rodičia dajú prestávku? Keď na dovolenku vezmú aj starých rodičov! Každý vie, že deti milujú čas strávený so svojou babkou a dedkom, pretože im všetko kúpia, dovolia a nie sú takí prísni ako rodičia. A starí rodičia sa určite ochotne postarajú na niekoľko hodín o svoje vnúčatá, najmä v prípade, ak ich nevidia veľmi často. Mama s otcom si môžu vyraziť na romantickú večeru, užiť si čas v kúpeľoch alebo na pláži s vedomím, že ich deti sú v tých najlepších rukách.

Neprehliadni: Najlacnejšie európske destinácie: Tento rok ťa dovolenka nezruinuje!

Šetrenie nákladov

Zdroj: Shutterstock®

Šetrenie nákladov

Keď cestuje viac ľudí, znamená to väčšinou aj väčšie náklady. Avšak nemusí to byť vždy tak. Pri cestovaní viacerých členov rodiny si môžete prenajať napríklad celý dom, nielen niekoľko izieb. V múzeu či pri vstupoch do rôznych atrakcií môžete využiť množstevné zľavy. V mnohých prípadoch sú starí rodičia štedrí a radi zaplatia účet v reštaurácii alebo výlet loďou. Pre nich je čas strávení s rodinou cennejší ako materiálne dary.

Ďalšou položkou v rozpočte, pri ktorej môžete ušetriť je cestovné poistenie. V rámci poistenia na cesty je možné poistiť viac osôb naraz za zvýhodnenú cenu, teda uzatvoriť si tzv. rodinný variant. Z pohľadu cestovného poistenia je za rodinu považovaná skupina osôb, ktoré sú buď v príbuzenskom vzťahu, prípadne v inom blízkom vzťahu. V prípade zdravotných komplikácii, úrazu či iných ťažkostí tak bude rodinu kryť kvalitné cestovné poistenie. Tiež vám môže pomôcť aj pri strate batožiny a dokladov alebo vtedy, keď nechtiac poškodíte majetok tretej osoby, napríklad v reštaurácii či v múzeu.

Dovolenkovy suvenír

Zdroj: Shutterstock®

Najkrajší suvenír

Okrem krásnych spomienok na spoločnú dovolenku môže byť najkrajším suvenírom vtipná rodinná fotka so všetkými členmi výpravy. Nechajte sa odfotiť profesionálnym fotografom v rezorte hotela alebo si spravte selfie na pláži či pri vysokých vodopádoch. Doma fotku vytlačte, zarámujte a zaveste na stenu, aby vám pripomínala skvelé chvíle strávené s rodinou. 

Tak čo, vyberiete sa na rodinnú dovolenku aj so svojimi starými rodičmi?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Alica Mareková 06.08.20 12:38

AM
karma
-1.00

toto má zmysel asi pri menších ďeťoch.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 03:38

KS
karma
133.00

Je skvelé starých rodičov vziať niekam na výlet, hlavne ako poďakovanie za lásku a starostlivosť a za stráženie vnúčat keď je treba :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní