Cestovateľský tip: Modrá mešita v Istanbule, ktorá ťa určite očarí!

Cestovateľský tip: Modrá mešita v Istanbule, ktorá ťa určite očarí!
  • 10.03.2019
  • Michaela Kožáková

„Istanbul? Môj strýko tam chodil autobusom na kožené bundy a zlato,” hovorí mi kamarátka. Okatá Šeherezáda a plešatý, ale charizmatický Onur, povedala by vám babka. Tí sčítanejší a milovníci histórie by vysypali z rukáva najznámejších sultánov. Tí menej informovaní by vám tvrdili, že je to hlavné mesto Turecka. Moja spolužiačka by začala recitovať básnické dielo Turčín Poničan. Hagiu Sofiu, prekrásnu posvätnú stavbu, ktorá je symbolom Istanbulu, snáď pozná každý. Ale poďme sa pozrieť na majestátnu Modrú mešitu.

Smelosť?

Alebo drzosť. Tak by pomenovali trúfalé plány len 19-ročného sultána Ahmeda I. Chcel vystavať obdivuhodnú mešitu hneď naproti slávnej Hagii Sofii. Výstavba trvala 7 rokov. Sultán dokonca prvý deň výstavby sám priložil ruku k dielu. Mešita bola slávnostne otvorená v roku 1617 a sultán pár mesiacov na to zomrel.

Pozri aj: Ako cestovať bezpečne a bez komplikácií? Nezabúdaj na dôležitú vec!

nádvorie Modrej mešity v Istanbule

Zdroj: Shutterstock®

Prečo modrá?

Pravý názov mešity je Mešita Sultana Ahmeda. Prezývku modrá získala vďaka modrým keramickým dlaždiciam, ktoré zdobia jej interiér. Boli vyrobené a dovezené z mesta Iznik. Celkovo sa ich v mešite nachádza 20 000 kusov. Mozaiky v tvare tulipánov, verše z Koránu a bohato zdobené steny sa autenticky vynímajú v slnečných lúčoch, ktoré sa predierajú cez 260 okien. Na obrovských lustroch s tisíckami svetiel visiacich z vysokých stropov zaoblených kupol nenájdete ani jednu pavučinu. Nie, nechodí sem každý deň čata upratovačiek. Na lustroch sú kúsky pštrosích vajec, ktoré odpudzujú pavúkov.

interiér Modrej mešity v Istanbule

Zdroj: Shutterstock®

Šesť minaretov?

Sultán Ahmed vyviedol ďalšie huncútstvo. Rozkázal pristaviť šesť minaretov. Dlhých a úzkych stĺpov v tvare zastrúhanej ceruzky, z ktorých sa ozýva zvolávanie na modlitbu. Vtedy mali mešity v Turecku od jedného do štyroch minaretov. Jediná 6-minaretová mešita bola tá v Mekke, v najsvätejšom mieste moslimov, kam každoročne smerujú milióny pútnikov. Legenda hovorí, že sultán chcel postaviť minarety zo zlata, altın po turecky. Došlo však k omylu. Namiesto zlatých postavili šesť – altı, čiže minaretov. Jazyková chybička alebo niekto bol nedoslýchavý. Problém sa vyriešil tak, že sultán objednal ešte jeden minaret, ktorý priviezli do Mekky.

Mešita dodnes slúži na modlenie, ale takisto je sprístupnená všetkým zvedavým pohľadom. Jej krásu obdivujú návštevníci z celého sveta. Dokonca sem zavítali aj Pápež František či bývalý prezident Spojených štátov Barack Obama. Ak pôjdete do Istanbulu, nezabudnite si vyhradiť čas a nazrieť do mešity, prejsť sa po jemných kobercoch a obdivovať krásu šikovných rúk byzantských umelcov.

Pozri aj: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Turci?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 10.03.19 06:53

ĽŠ
karma
100.00

Očarujúca mešita, rada by som navštívila.

  • 1
Odpovedať

Žofia Mažáriová 10.03.19 18:48

ŽM
karma
115.00

Keby som tam išla, určite navštívim.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 11.03.19 18:45

MM
karma
100.00

keby tak existovala možnosť teleportovať sa

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 13.03.19 23:45

karma
115.00

V Istanbule som bola,aj v mešite.Bolo to ešte v roku 1990,ked sa otvorili hranice a národ sa rozbehol do sveta.Rakúsko,Turecko bolo vtedy také naj.Mešita bola krásna a bolo to pre nás niečo nové,čo sme dovtedy nepoznali.

  • 1
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 15:07

AM
karma
-1.00

krásna stavba

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 10:13

KS
karma
133.00

Aspoň raz by som sa do Istanbulu rada pozrela :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní