Hľadáš neobyčajné miesta na dovolenku? Objav krásy Slovinska!

Hľadáš neobyčajné miesta na dovolenku? Objav krásy Slovinska!
  • 14.03.2019
  • Michaela Kožáková

Instagram je plný fotiek pláží s bielym pieskom. Jedna fotka s pohárom plným omamného koktejlu. Druhá fotka s prázdnym pohárom. Na ďalšej fotke štyri palmy v pozadí a na pleci strapatá opica útlou rukou ťahajúca za ramienko červených plaviek. Bali sem, Thajsko tam.

Čo tak zažiť niečo iné? Vidieť niečo „obyčajnejšie” ako prepchané stoly v all inclusive hoteloch a obrovské aquaparky plné opálených turistov? Slovinsko je malá krajina učupená pri Jadranskom mori. Zelená krajina plná usmiatych ľudí sa nachádza len niekoľko hodín jazdy od Slovenska. Slovinci majú všetko. Hory, more, jazerá, jaskyne, národné parky, kúpele. Výhodou je, že nemusíte dlho cestovať, aby ste sa dostali z jednej časti krajiny na druhú. Čo treba vidieť pri návšteve Slovinska? Nech sa páči.

Pozri aj: Chystáš sa do Chorvátska? Zisti, v čom je ostrov Čiovo jedinečný!

jazero Bled

Zdroj: Shutterstock®

Jazero Bled

Nádherné veľké jazero nachádzajúce sa v pohorí Júlskych Álp v areáli národného parku Triglav. Okolie jazera je veľmi príjemné a určite stojí za prechádzku. Nad jazerom sa týči vysoký Bledský hrad, ku ktorému vedie 99 schodov. V strede jazera sa nachádza ostrov, na ktorom ticho stojí kostol Nanebovstúpenia Panny Márie. Ak budete mať energiu a chuť, môžete sa na tento ostrovček doplaviť prenajatou drevenou loďkou. Nezabudnite ochutnať zákusok typický pre Bled – kremna rezina. Chutí ako náš krémeš. Avšak o trochu lepšie.

Primorsko

Primorsko je oblasť pripomínajúca to pravé prázdninové leto pri mori. Táto časť Slovinska je ako keby vystrihnutá z Chorvátska. Dokonca aj v rádiu sa dá naladiť stanica s rytmickou chorvátskou hudbou. Cesty lemované palmami a pichľavými kaktusmi. A tie olivové háje. Krása! Za návštevu stojí malebné mestečko Portorož. Farebné rybárske loďky hojdajúce sa na pokojnom mori. Cez veľké oká sietí presvitajúce slnečné lúče, piesočná pláž, kamenné uličky a socha bielej morskej panny hľadiacej do diaľky. Toto je Portorož.

Ľubľana

Zdroj: Shutterstock®

Ľubľana

Samozrejme, že nemožno vynechať hlavné mesto. Ľubľana je asi 300-tisícové mesto. Jej starú a novú časť spája tzv. Tromostovie – tri mosty postavené blízko seba. Nad mestom stojí Ľubľanský hrad.

Mesto stráži veľká socha Draka, ktorý je symbolom mesta. Ľubľana pripomína talianske Benátky, a to svojimi kaviarničkami či reštauráciami lemujúcimi brehy rieky Ljubljanica Kanal. Teplé letné večery pri bielom víne so svetlami odrážajúcimi sa z vodnej hladiny. Pravá prímorská atmosféra. Mesto Ľubľana je skôr mladé mesto plné študentov, keďže sa tu nachádzajú tri univerzity a niekoľko umeleckých škôl. Pre milovníkov histórie za návštevu stojí Národné múzeum s rozsiahlymi expozíciami z rôznych období.

Odporúčame: Toto potrebuješ ovládať: Ako predísť mikrospánku a únave za volantom?

jaskyňa Postojna

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšími atrakciami, ktoré táto malá krajina ponúka, je napríklad Postojna jaskyňa, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie v Európe. Pre aktívnych turistov Slovinsko ponúka splav rieky Soča v Triglavskom národnom parku. Na svoje si prídu aj gurmáni. Lahodné vína ako Refošk, podomácky vyrábaný Cviček, voňavé syry s názvom Nanoški sir, chutná Borovnička vyrobená z najčervenších čučoriedok, niekoľko druhov chutnej šunky. Sečovejské soliny s tradičným spracovaním soli, horúce kúpele a v neposlednom rade farma svetoznámych bielych koní Lipica. To je Slovinsko.

Tak čo, už balíte kufre?

Pozri aj: Historické pamiatky na Slovensku: Tieto miesta musíš navštíviť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Tomáš Kamenár 14.03.19 09:35

TK
karma
105.00

zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 17.03.19 18:04

ĽU
karma
100.00

pekná zaujímava krajina

  • 0
Odpovedať

Tomáš Holubík 10.04.19 10:03

TH
karma
-1.00

Pekný a motivujúci článok, ďakujem... v Ľublane sme boli, je to nádherné mesto, určite stoja za návštevu aj ďalšie miesta v Slovinsku...

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 15:06

AM
karma
-1.00

zdá sa že Slovinsko stojí za návštevu

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:18

KS
karma
133.00

Slovensko je krásne, aj keď je pravda že dovolenka na Slovensku už pomaly vyjde rovnako ako dovolenka trebárs v Chorvátsku :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní