Dovolenka v Bratislavskom kraji: Kam sa ísť pozrieť?

Dovolenka v Bratislavskom kraji: Kam sa ísť pozrieť?

Dovolenka v Bratislavskom kraji môže byť nádherná a nezabudnuteľná, stačí navštíviť tie správne miesta. Centrálnymi mestami tohto regiónu sú Bratislava, Pezinok a Senec. Mestá ponúkajú širokú paletu možností pre kultúrne, rekreačné alebo športové vyžitie. Zabudnúť však nemôžeme ani na okolitú prírodu a možnosť turistiky. Tak, kam sa vyberiete vy?

Kam k vode?

Slnko, teplá voda, plné pobrežie plavčíkov, stánky s občerstvením a vodné atrakcie nájdete na Slnečných jazerách v Senci. Sú jednými z najnavštevovanejších letných stredísk na Slovensku. Je tu mierne podnebie, teplá voda s priemernou teplotou 25 °C a slnečný svit vyše 2200 hodín v roku. Návštevníci sa nemôžu sťažovať na nedostatok miest na ubytovanie (hotely pre náročnejších, penzióny, ale i chatky sú k dispozícii), stravovanie a ďalšie služby priamo v areáli jazier. Bohaté možnosti vodných športov a rybolovu ulahodia akčným i tichým „bláznom“. Bez toho, aby ste opustili areál sa ocitnete na detských, volejbalových, futbalových ihriskách, tenisových kurtoch a tobogánoch. Možnosť požičania športových potrieb nechýba. Počas letnej sezóny nechýbajú diskotéky a hudobno-zábavné podujatia.

Podobne ako Slnečné jazerá sú vyhľadávané i Zlaté piesky v Bratislave. Nechýbajú tu taktiež služby všetkého druhu. Navyše je tu piesková pláž. Sezóna trvá od 23. júna do 2. septembra. Areál je otvorený každý deň od 9:00 do 18:00 hod. Veľmi málo známe, priam ideálne jazero pre tých, ktorí sa vyhýbajú tuctom ľudí, sa nachádza tesne za Bratislavou. Možno ste už počuli o Zelenej vode. Toto jazero je však vhodné iba na kúpanie, no nie na strávenie viacdňovej dovolenky. Nenájdete tu žiaden bufet a preto si nezabudnite poriadnu desiatu.

Ďalšími prírodnými kúpaliskami sú: Kuchajda v Bratislave, Rusovce v Bratislave, Vajnorské jazerá, Rovinka, Horná studená voda, Jakubov, Plavecký Štvrtok, Rudava alebo Beľké Leváre. Sezóna sa začína vždy v júni a končí v septembri.

Pozri aj: Cesnakový sirup – účinnejší ako penicilín a iné lieky! Neuveríš, kým nevyskúšaš!

Devín

Zdroj: Shutterstock®

Turistiku si zamilujete

Krajinná štruktúra je územie tvorené južnou časťou Malých Karpát a územím Záhorskej a Podunajskej nížiny. Z tohto nám vyplýva, že tu nájdete nenáročné turistické prechádzky, ktoré zvládnete i bez kondičky. I napriek nížinatému povrchu máte možnosti výberu z kvanta turistických chodníkov. 

Najmenej náročné trasy: Na Konigswarte, Na Braunsberg, Cez pohorie Hainburger Berge, Rusovské dunajské luhy, Na Sandberg a k hradu Devín, Z Devína do Dúbravky alebo do Mlynskej doliny, Na Slavín, Kamzík, Kačín, Zo Záhorskej Bystrice do Krasnian, Cez Košarisko na Pajštún, Okolo Rače, Limbachu, K Tisovým skalám, K Červenému Kameňu,Z Dolian do Sološnice.
Stredne náročné trasy: K archeologickému parku Carnuntum, K marchfeldským zámkom, Biskupické dunajské luhy, Okolo Mlynskej doliny, Na pajštún, Zo Svätého Jura, Okolo Stupavy, Na Čmeľok, Na Veľkú homoľu, K Zochovej chate, K Plaveckému hradu.
Náročné trasy: Na Pezinskú Babu, Na Vysokú, Na Vápennú zo Sološnice alebo z Plaveckého Podhradia.

Čo dokázala príroda je možné obdivovať v jaskyniach. Na Záhorí v Plaveckom Mikuláši, na pravej strane Mokrej doliny vznikla jaskyňa Tmavá skala pod vrchom Polámané. V tejto oblasti je i jaskyňa Deravá skala pod plošinou Javorinka. A priamo v strede hlavného mesta Slovenskej republiky sa vytvorila jaskyňa s názvom Jaskyňa Hríb.

TIP: Určite nevynechajte aj jedinú sedačkovú lanovku západného slovenska a to priamo v Bratislave. Premáva zo Železnej studničky na Kamzík. Okrem výhľadu sú tu i možnosti grilovania.

Odporúčame: Prírodná liečba akné: Tieto bylinky a prírodné ingrediencie naozaj fungujú!

Bratislavský hrad

Zdroj: Shutterstock®

Aké hrady, zámky či zrúcaniny sa tu nachádzajú?

Myslím, že Bratislavský hrad ani nemusím spomínať. Týči sa nad Bratislavou a je neprehliadnuteľný. Výnimočný a zachovaný, stále prekvitajúci a žijúci hrad sa nachádza aj 36 km od Bratislavy. Hrad Červený Kameň je v Malých Karpatoch. Prehliadky sa konajú celoročne. Počas leta sa tu konajú výstavy, historické prehliadky (pre autenticitu v kostýmoch), hry minulosti a nočné prehliadky. Najznámejšie sú staroveké slávnosti, kedy má návštevník možnosť vidieť staroveké kostými, predmety, zbrane, meče a obrnenia podľa jednotlivých období. V malebnom prostredí sa pohybujú pávy a je tu prístup i k dravým vtákom.

O minulosti rodov, ktoré spravovali jednotlivé panstva, sa podrobne dozviete v kaštieľoch v Malackách, Pezinku, Stupave, Veľkých Levároch, Báhoni, Budmericiach, Modrej, Svätom Jure a vo Vinosadoch.
A ak chcete mať aj pohyb, prírodu a zároveň históriu, tak sa vychystajte s fľašou vody na zrúcaniny Bielý Kameň, Devín, Pajštún, Plavecký hrad.

Návštevy pamiatok a múzeí

Najkrajšie múzeá sú prírodné alebo umiestnené v prírode. Sú nimi i dedinky s ľudovou architektúrou. Zaujímavosťou v Bratislavskom kraji je Habánsky dvor, čo je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Určite ju neobíďte!

Múzeá: Literárne vlastivedné múzeum (Svätý Jur), Malokarpatské múzeum (Pezinok), Mestské múzeum Pezinok, Múzeum Ferdiša Kostku (Stupava), Múzeum Ľudovíta Štúra (Modra), Múzeum Michala Tillnera (Malacky) a ďalšie.

Galérie určite vyhľadávajte najmä v Bratislave, kde poskytujú zobrazenie zaujímavostí a krás každého druhu.

Kam za športom?

Športové aktivity je možné rozvíjať kdekoľvek a kedykoľvek. Cez leto sú to letné športy (korčuľovanie napr. po Petržalskej hrádzi, cyklistika alebo cykloturistika, chôdza atď.) a cez zimu sa usaďte v blízkosti lyžiarskeho strediska Koliba – Kamzík, Pezinská Baba alebo Zochová chata – Piesok.

NENECHAJTE SI UJSŤ!!!
Nevynechajte oficiálne otváranie prírodných kúpalísk (Slnečné jazerá v Senci a Zlaté piesky). Taktiež si nenechajte ujsť staroveké slávnosti na Červenom Kameni.

Tip na tento mesiac: Devínske slávnosti 2012 (25.-26. August)

Pozri aj: Vieš, ako rozpoznať alergiu u zvierat? Toto sú najčastejšie signály


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Dominika Sedliaková 07.03.14 15:48

DS
karma
-1.00

Bratislava úžasné mesto :)
Nádherné pamiatky :))

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 10.09.14 16:25

MR
karma
-1.00

tie hrady by som si rada pozrela :)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 31.12.20 07:10

KS
karma
133.00

Samotnú Bratislavu som už mala možnosť navštíviť, ale okolie ani veľmi nie, takže Ďakujem za tipy :-) Určite ako prvý by bol hrad Devín.

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 11:55

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 11:55

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní