Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Honte?

Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť v Honte?

Aj vy ste strávili tohtoročnú letnú dovolenku pri mori? A pritom si uvedomujete, aké je naše Slovensko krásne, plné úžasných zákutí, jedinečných miest, aké nikde inde nenájdete? Tak potom ste na správnom mieste, pretože vám prinášame sériu článkov o tom, koľko krásy sa nachádza v našej krajine a jej jednotlivých regiónoch. Naše putovanie Slovenskom odštartujeme v Honte. Inšpirujte sa teda tipmi, čo treba v tomto unikátnom regióne navštíviť a potom sa už len vyberte na nezabudnuteľný jesenný alebo zimný výlet. Čo treba vidieť v Honte? Toto!

Hont, občas nazývaný aj Poiplie, bývalá Hontianska župa, je slovenským regiónom v Banskobystrickom kraji, konkrétne na juhu stredného Slovenska. História tohto regiónu siaha až do 12. storočia. Spomedzi hontianskych miest sú najznámejšie predovšetkým Banská Štiavnica, Šahy, Veľký Krtíš či Krupina. Práve Banská Štiavnica, ako všetci vieme, je súčasťou svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Dudince sú zase významným kúpeľným mestom, avšak rozlohou jedným z najmenších na Slovensku a mesto Krupina patrí k najstarším slovenským mestám.

Zaujme ťa: Máš rada krásne miesta? Zisti, čím je zaujímavý Český Krumlov!

hontianske zaujímavosti

Zdroj: Shutterstock®

V rámci Hontu nám príroda ponúka krásy Štiavnických vrchov v severnej časti a riek Dunaj a Ipeľ v južnej časti. Milovníci ľudovej architektúry si prídu v Honte na svoje, veď mnoho tradičných ľudových zvyklostí tu pretrváva dodnes. Keď už tu budete, určite nevynechajte ani návštevu Čabradského hradu, Bzovíckeho hradu a v neposlednom rade nádherných viníc, najmä vo vinohradníckej osade Stará Hora. Za návštevu stojí aj Banská Belá či Pukanec – kedysi slobodné kráľovské mestá.

Cestou sa isto zastavte v niektorom z početných hontianskych múzeí a pamätných izieb. Nevynechajte ani zrúcaniny hradu Dobrá Niva a mesto Modrý Kameň, ktoré je najmenším mestom na Slovensku. Ak obľubujete unikátne a naozaj fotogenické miesta, zastavte sa v Brhlovciach. Nachádzajú sa tu totiž originálne skalné obydlia, ktoré sa len tak nevidia. Za videnie rozhodne stojí aj vodný mlyn v Bohuniciach.

Bzovícky hrad

Zdroj: Shutterstock®

Kaštieľ Svätý Anton

Tento kaštieľ, postavený v polovici 18. storočia, sa nachádza v rovnomennej obci a možno ho poznáte aj pod názvom Antol alebo tiež Koháriovský kaštieľ. Je doslova na skok od Banskej Štiavnice. Je mimoriadne dobre zachovaný a na atmosfére mu dodáva jeho umiestnenie priamo pod lesom. Súčasťou kaštieľa je aj pomerne veľký park. Ide o národnú kultúrnu pamiatku s obdĺžnikovým nádvorím, samozrejme, prístupnú verejnosti. Interiér kaštieľa vás zaručene uchváti. Milovníci prírodných vied, histórie a umenia by mali mať práve toto miesto ako povinnú zastávku.

Bude sa ti páčiť: Na hrane zákona: Môžu hotely zakázať ubytovanie s deťmi?

Kaštieľ Svätý Anton

Zdroj: Shutterstock®

Rímske kúpele v Dudinciach

Kedy je vhodnejší čas na návštevu kúpeľov, keď nie práve v jesenno-zimnom období? Práve Rímske kúpele sú jednoznačne najväčšou raritou Dudiniec. Popritom, ako si doprajete príjemný wellness v niektorom z kúpeľných domov, preto nezabudnite navštíviť aj Rímske kúpele, ktoré síce nie sú úplne z rímskej doby, ale oveľa oveľa mladšie, no rozhodne vás očaria. Ide o kamenné vane v travertíne, nachádzajúce sa v miestnom kúpeľnom parku. Hoci sa v nich už dnes neokúpete, je to jednoducho miesto, ktoré treba zažiť a vidieť na vlastné oči.

Rímske kúpele v Dudinciach

Zdroj: Shutterstock®

Trúbiaci kameň v Sucháni

Sucháň je obec medzi Veľkým Krtíšom a Krupinou a dôvod, pre ktorý by ste mali toto miesto rozhodne navštíviť, je z kameňa. Ako to? Práve tu (no dobre, približne osem kilometrov od obce) totiž „vyrástol“ jedinečný prírodný úkaz, ktorým je kameň, na ktorom sa dá trúbiť. Neveríte? Počas tureckej okupácie vraj tento kameň plnil funkciu signalizačného zariadenia. Pri kameni dnes nájdete dokonca informačný panel s návodom na trúbenie. Ak máte chuť vyskúšať, či sa vám to podarí, určite tento vzácny kameň vyhľadajte.

- Anketa

POZNÁTE SLOVENSKÝ REGIÓN HONT?

Odpovedalo 48 ľudí  

Áno, žijem tu
23%
Áno, z výletov
46%
Nie, ale láka ma ho spoznať
27%
Nie, ani ma neláka
4%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Nataša Repková 13.11.18 07:37

NR
karma
-1.00

Pripájam sa k autorke článku, Hont je veľmi zaujímavá časť Slovenska, pred dvoma rokmi sme ho s našimi priateľmi pochodili celý, ale určite sa tam ešte vrátime.Nielen kraj, príroda, ale aj ľudia sú tam veľmi príjemní, ochotní, poradia i pomôžu. Takto chodíme po našom nádhernom Slovensku už vyše 20 rokov a stále nachádzame neuveriteľne krásnu prírodu, množstvo cenných pamiatok, obnovených starých kaštieľov, hradov - tak napr. obec Liptovský Ján je priamo unikát - má až 23 kaštieľov , z toho väčšina je už zrekonštruovaná a obec ako taká má veľa zaujímavostí ,žilo alebo sa tam narodilo veľa významných slovenských osobností,atď.
Pripájam sa k autorke článku - a dopĺňam, že je fajn,cestovať po cudzine, ale je úžasné objavovať na našom rodnom Slovensku toľko krásy - či už ide o pamiatky, prírodu a ľudí,nech si kadejakí "experti" o Slovákoch rozprávajú, čo chcú, ale my sme na našich potulkách zažili len milých, ochotných a pohostinných ľudí, ktorí sa pýšili tým, kde žijú.
Nataša

  • 4
Odpovedať

Ján Komada 21.11.18 13:50

JK
karma
103.00

rád sa túlam po slovensku

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 12:26

karma
127.00

Tie obydlia v Brhlovciach vyzerajú naozaj nevšedne.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 09:58

KS
karma
133.00

Veľmi pekné historické pamiatky :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní