Dovolenka 2022: Kam vycestovať za luxusom?

Dovolenka 2022: Kam vycestovať za luxusom?
 • 28.06.2022
 • Michaela Kožáková

Každý z nás si pod pojmom „dovolenka" predstavuje niečo iné. Niekomu hneď napadne parádna stanovačka v našich krásnych slovenských horách či pobyt v hoteli blízko termálneho kúpaliska. Iným zase prebehne hlavou obľúbené Chorvátsko s borovicovými lesmi a čistučkým morom. A potom sú tu medzi nami takí, ktorým sa pred očami objavia veľké rezorty so súkromnými plážami a luxusným ubytovaním.

Dnes sa už dá cestovať naozaj všade. Môžete sa vybrať autom do Talianska, vlakom do Bulharska, trajektom na Sardíniu či malým lietadlom na Maldivy. Cestovať môžeme lacno, výhodne, ale i skutočne draho. 

Kto z nás by však netúžil po dovolenke v štýlových bungalovoch či 5- hviezdičkových hoteloch niekde na konci sveta? 

Poďte sa s nami pozrieť na zopár skutočne luxusných dovolenkových destinácií. Odvážne vám navrhujeme, aby ste sa nechali inšpirovať.

Ale, keď už ceny všetkých služieb a tovaru idú nekontrolovateľne hore a často sa pristihneme pri tom, ako listujeme v letákoch, aby sme nezmeškali žiadnu akciu, tak si aspoň takto s nami na chvíľu zacestujte a zasnívajte.

Neprehliadni: Dovolenka 2022: Pobyt v ktorých destináciach vás vyjde najlacnejšie?

Maurícius

Zdroj: INSTAGRAM/zrptravels

Maurícius

Nádherný Maurícius je skutočným rajom na zemi! Ostrovný štát, pri juhovýchodnom pobreží Afriky v Indickom oceáne, v súostroví Maskarény sa rozprestiera približne 900 km východne od ostrova Madagaskar. Na Mauríciu žije viac ako jeden milión obyvateľov, čo z neho robí najhustejšie obývanú krajinu Afriky. 

Tam, kde sa snúbia čarokrásne pláže s bielym pieskom s úžasne tyrkysovou vodou, zažijete nezabudnuteľnú dovolenku. Pásy prerušovaných koralových útesov, ktoré tento ostrov sopečného pôvodu obkolesujú, potešia všetkých obdivovateľov podmorského sveta.

Ostrov Maurícius sa môže pýšiť tromi rozsiahlymi chránenými územiami. Jedným z nich je národný park Black River Gorges na juhozápade ostrova s množstvom majestátnych hôr a vzácnych druhov fauny s veľmi ohrozeným druhom zeleného papagája.

Na ostrove sa nachádza množstvo luxusných rezortov svetoznámych hotelových skupín, ktoré zaručujú kvalitné, dokonca personalizované služby a výnimočný zážitok. Mnohé z nich ležia v lagúnach či na súkromných polostrovoch. Je už len na vás či si vyberiete ubytovanie vo vkusne zariadených vilách s maurícijskou architektúrou alebo vo väčšom, modernom rezorte.

Saint Tropez

Zdroj: INSTAGRAM/soannazurevasion

Saint Tropez

Názov Saint Tropez v nás evokuje predstavy opaľujúcich sa celebrít, značkových butikov a luxusných jácht. Je ťažké uveriť, že táto štýlová a luxusná plážová dovolenková destinácia bola kedysi len skromnou rybárskou dedinou. 

Mesto, ktoré sa nachádza pozdĺž chránenej zátoky Golfe de Saint Tropez, objavil koncom 19. storočia impresionistický maliar Paul Signac, ktorý sem neskôr prilákal i ďalších umelcov. V roku 1955 film Et Dieu Créa la Femme (A Boh stvoril ženu) s Brigitte Bardot v hlavnej úlohe premenil toto malé prístavné mestečko na legendárne prímorské letovisko, trblietajúce sa uprostred podmanivého Azúrového pobrežia.

Saint Tropez je jedným z najlepších miest, kde môžete zažiť kúzlo a krásu Francúzskej riviéry. Toto slnkom zaliate letovisko ponúka nádherné piesočnaté pláže a exkluzívne plážové kluby. 

Kúzelné Saint Tropez prekypuje starosvetskou atmosférou, ktorá dýcha z malebných pastelových domov, úzkych dláždených uličiek a tienistých námestí. Prímorskej scenérii pridávajú na pôvabe očarujúce tmavomodré vody a stredomorská krajina s borovicami, olivovými hájmi a cyprusmi.

Slnenie v luxusných súkromných kluboch, gurmánske prímorské stolovanie a glamour atmosféra, ktorú treba vidieť a zažiť na vlastnej koži, definujú plážový život v Saint Tropez. 

Vybrať si môžete z množstva 5-hviezdičkových hotelov, osviežiť sa v strešných bazénoch či večerať pri západe slnka v trendových reštauráciách. 

Belize

Zdroj: INSTAGRAM/casa_almar_belize

Belize

Malá krajina Belize, jediná anglicky hovoriaca krajina v Strednej Amerike, je domovom úžasných plážových letovísk. Tie uspokoja i tých najnáročnejších cestovateľov. Belize je miestom, kde sa Stredná Amerika stretáva s Karibikom.

Jedným z najobľúbenejších miest v Belize je krásny Ambergris Caye, čo je ostrov len kúsok od pevniny v Karibskom mori. Nájdete tu množstvo stredísk a luxusných rezortov. 

Belize je domovom jedného z najdlhších bariérových útesov na svete. Pozorovanie veľrybích žralokov, šnorchlovanie, kajaky a paddleboardy sú najobľúbenejšími aktivitami, ktorými môžete vyplniť čas na tomto úžasnom mieste.

Dažďový prales plný tukanov, prekrásne pláže s jemným pieskom, vysokánske palmy prehýbajúce sa v jemnom vánku nadchnú nielen milovníkov prírody a oddychu.

Luxusné vily v tropických záhradách s epickým výhľadom na východ slnka či domčeky umiestnené v plytkých vodách tyrkysového oceánu čakajú len a len na vás.

Capri

Zdroj: INSTAGRAM/lebellezzedicapri

Capri

Niet divu, že cisári Augustus a Tiberius sa utáborili na tomto idylickom ostrove, aby unikli ruchu starovekého Ríma. Dnes krásne Capri láka dovolenkárov z južných talianskych miest, ako aj turistov z celého sveta. 

Drsné 61 metrov vysoké skaly ostrova strmo vyčnievajú z hlbokého modrého Tyrhénskeho mora len kúsok od pobrežia Amalfi. Capri dýcha exkluzívnou atmosférou a je ideálny pre intímnu dovolenku ďaleko od hlučnejších turistických miest.

Najkrajšími oblasťami, kde môžete stráviť výnimočnú dovolenku sú Capri Town, Anacapri, Marina Grande, Marina Piccola a Pizzolungo. Capri Town a Anacapri sú dve hlavné mestá na ostrove, ktoré sú v lete veľmi preplnené, ale Anacapri má pokojnejšiu a uvoľnenejšiu náladu.

Vďaka trajektovým spojom do neďalekého Neapola a Pompejí, Sorrenta, Positana, Amalfi, Salerna a Ischie môžete počas vášho pobytu spoznať okolité krásy. Obrovským zážitkom je zatopená modrá jaskyňa Grotta Azzurra, kam sa doplavíte loďou. Za návštevu stoja i Augustove záhrady, ku ktorým sa dostanete kľukatým chodníkom s názvom Krupp.

Capri okrem romantických prechádzok, scenerických výhľadov, čarovných prístavov či prírodných úkazov ponúka i luxusné ubytovanie. Od dizajnových hotelov s talianskou rafinovanosťou až po vily s terasami, kúpeľmi, bazénmi postavenými na tých najúžasnejších miestach.

Zanzibar

Zdroj: INSTAGRAM/lupi_of_zanzibar

Zanzibar

Zanzibar je súhrnný názov skupiny ostrovov ležiacich 40 kilometrov od východného pobrežia Afriky. Tvorí ho hlavný ostrov Unguja (bežne, ale nesprávne označovaný aj ako Zanzibar), severne od neho ležiaci hornatý ostrov Pemba a ďalších takmer 50 malých ostrovčekov. Jeden z nich na svoj odpočinok vyhľadáva aj slávny Bill Gates.

Zanzibar je autonómnou časťou Tanzánie, jeho hlavným mestom je Zanzibar City s historickým centrom, nazývaným „Kamenné mesto", ktoré je pod ochranou UNESCO. Postavené bolo zo schránok koralov.

Zanzibar je považovaný za jeden z posledných prírodných rajov. Okrem iného sa pýši neskutočnými bielymi plážami, najkrajšími vo východnej Afrike, a plantážami klinčekov, škorice a muškátového orieška.

Návštevníci afrického ostrova korenia, ako sa často Zanzibar prezýva, majú na výber dve možnosti: súkromie alebo aktívnu spoločenskú dovolenku. Túto destináciu vyhľadávajú najmä mladomanželia, ktorí si sem prichádzajú užiť tie pravé medové týždne. 

Ostrov ponúka boutique vilky s nádhernými výhľadmi či luxusné rezorty s all inclusive službami. Pre tých, ktorí hľadajú ekoturistický zážitok je skvelou voľbou eko-rezort s vlastnou lesnou rezerváciou a chráneným koralovým útesom. Na svoje si prídu i rodiny s deťmi a tí, ktorí obľubujú večerný program so živou hudbou. Jednoducho Zanzibar dokáže uspokojiť požiadavky všetkých návštevníkov. 

Mykonos

Zdroj: INSTAGRAM/luxurytravelhackers_adventure

Mykonos

Pre tých, pre ktorých je nočný život a zábava dôležitejšia ako spoznávanie krajiny či slnenie sa na pláži so zlatistým pieskom, je Mykonos ideálnou voľbou. Toto luxusné letovisko je tiež veľmi obľúbeným medzi celebritami. 

Tento ostrov v gréckom súostroví Kyklad v Egejskom mori je preslávený štýlovými reštauráciami a plážovými klubmi, kde dídžeji do skorých ranných hodín hrajú elektronickú tanečnú hudbu. 

Napriek reputácii ostrova večierkov a nekončiacej zábavy, Mykonos ponúka širokú škálu pláží. Rodiny ocenia dobre vybavené pláže s bezpečnými plytkými vodami. Páry si môžu do sýtosti užívať romantiku odľahlých pláží. 

Prístavná časť mesta nazývaná Malé Benátky je jedným z najfotografovanejších miest celého ostrova.

Symbolom Mykonosu sú veterné mlyny. Šestnásť veterných mlynov zásobovalo obyvateľov ostrova takmer do polovice 20. storočia. Žiaden z nich už v súčasnosti nefunguje. Napriek tomu by ste ich nemali vynechať počas svojho pobytu na ostrove. 

Medzi najkrajšie pláže ostrova patrí Elia so širokým pobrežím či Pláž Paraga s pokojnými azúrovými vodami. 

Odkedy Brigitte Bardot, Jacqueline Kennedy Onassis a Grace Kelly navštívili v 60. rokoch 20. storočia tento ostrov, Mykonos sa stal obľúbeným dovolenkovým miestom pre bohatých a slávnych, pričom každý rok sa tu otvárajú nové štýlové hotely. Tých najnáročnejších cestovateľov potešia 5-hviezdičkové hotely s terasami so súkromnými bazénmi. 

Bora Bora

Zdroj: INSTAGRAM/visit_borabora

Bora Bora

Kto z nás nefantazíroval o dovolenke na Bora Bora? Táto krajina zázrakov vo Francúzskej Polynézii a vysnívaná destinácia milovníkov pláže je plná toľkej krásy, že si ju okamžite zamilujete.

Tento 28 kilometrov dlhý klenot Pacifiku, ktorý sa nachádza na južnej pologuli, 273 kilometrov od Tahiti, je najlepšie navštíviť počas obdobia sucha (vrchol sezóny), medzi májom a októbrom.

Priezračné vody Pacifiku s tyrkysovými, azúrovými a kobaltovými odtieňmi, mäkké piesočnaté pláže, hustý dažďový prales – toto magické miesto predstavuje jednu z najkrajších tropických dovolenkových destinácií.

Ak chcete aspoň na chvíľu zažiť príchuť života bohatých, určite popremýšľajte o dovolenke na Bora Bora. Na tento pobyt síce miniete všetky svoje úspory, zažijete však nezabudnuteľnú dovolenku. 

Poznáte tie malebné chatrče, bungalovy s tiki strechou z obrázkov na internete, ktoré sa vznášajú nad tyrkysovou lagúnou? Tak presne také majú tu na Bora Bora. Súkromné ostrovné areály rezortov zahŕňajú všetko, čo by ste očakávali od luxusnej dovolenky na pláži – od fitnescentra a kúpeľov cez služby komorníka až po množstvo reštaurácií. 

Počas pobytu na Bora Bora sa môžete ponoriť do pestrého podmorského sveta, objavovať ostrov z paluby plachetnice či kŕmiť raje a žraloky. 

Neprehliadni: Tip na dovolenku: Milovníci umenia, ktoré miesta by ste nemali vynechať?

Zdroj foto: úvodná koláž - Instagram.com/zanzibarterminus, Instagram.com/ourtraveline

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Mária Slováková 28.06.22 06:46

MS
karma
118.00

Niektoré exotické destinácie sú fakt nádherné.

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 28.06.22 08:31

KK
karma
109.00

Najradšej by som navštívila všetky, ale momentálne budem určite dovolenkovať na našom krásnom Slovensku.

 • 2
Odpovedať

Iveta Moravčíková 29.06.22 14:39

IM
karma
100.00

Pasiem oči no o luxuse môžeme len snívat pri dnešných cenách

 • 0
Odpovedať

Emma Nakls 04.04.23 14:04

EN
karma
-1.00

my cestujeme velmi casto a teda kadetade po svete, na tento rok by sme potrebovali nove kufre ale nie som si ista ktoru znacku kupit

 • 0
Odpovedať

Zuz Kosle 11.04.23 13:02

ZK
karma
-1.00

ja môzem len doporucit znacku Aeronautica Militare Force, mame kufre len od nich, vsetky som brala z najkufre

 • 0
Odpovedať

Ban Hul 16.04.23 11:37

BH
karma
-1.00

suhlasim s tebou, ta znacka je fakt kvalitna, my mame od nich kufre roky a vôbec sa nekazia, kupovali sme ich z rovnakeho eshopu

 • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 19.04.23 14:09

LN
karma
-1.00

vôbec nepotrebujem zazivat luxusne dovolenky, uplne mi staci obycajna dovolenka, hlavne ze odidem na chvilu niekam mimo

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní