Najkrajšie vlakové trasy: Baľ kufre, lebo toto chceš rozhodne zažiť!

Najkrajšie vlakové trasy: Baľ kufre, lebo toto chceš rozhodne zažiť!
 • 25.07.2019
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 8

Najkrajšie vlakové trate dokážu nadchnúť nielen dobrodruhov, ale aj príležitostných cestovateľov a ľudí preferujúcich leteckú dopravu. Áno, je pravda, že cestovanie lietadlom je pohodlné, pomerne rýchlo sa dostanete aj do tých najvzdialenejších destinácií v porovnaní s inými dopravnými prostriedkami a lietadlo nemá ďalších pätnásť zastávok pred tým, ako sa dostanete do svojej cieľovej stanice. A tí, ktorí štyri roky cestovali vlakom na internát alebo každý deň do práce, už o vlakoch možno nechcú ani počuť. Preplnené uličky, niekedy smradľavé vozne, výhybky a technické poruchy. Ale teraz zabudnite na bežné cestovanie vlakom. Poďte sa s nami pozrieť na najkrajšie vlakové trate na svete. Možno vás presvedčíme kúpiť si lístok na jeden z vlakov namiesto all inclusive dovolenky do Turecka. A verte mi, nebude vám vadiť ani hodinové meškanie. 

Neprehliadni: Najlacnejšie európske destinácie: Tento rok ťa dovolenka nezruinuje!

Železničná trať Flåm, Nórsko

Napriek tomu, že cesta trvá len hodinu, flamská železničná trať patrí medzi najkrajšie na svete a najväčšie turistické atrakcie v Nórsku. Je to takisto jedna z najstrmších tratí v Európe, ktorá sa nachádza vo výške 862 metrov. Vlak vychádza z malej dedinky Flåm a prechádza hlbokými roklinami, kaskádovými vodopádmi a majestátnymi vrcholmi až k horskej stanici Myrdal. Trať je nádherná v lete, ale ešte čarovnejšia v chladnejších mesiacoch, keď snehová pokrývka mení cestu na zimnú krajinu plnú snehových útvarov.

Golden Eagle Danube Express, stredná Európa a Transylvánia

Golden Eagle Danube Express je svetovo známy operátor, ktorý ponúka súkromné výlety vlakom s rôznymi službami, ako sú luxusné spacie vozne, výborné jedlo, sprievodcovia. Medzi najkrajšie trasy patrí štrnásťdňová trať vychádzajúca z Istanbulu a prechádzajúca ôsmimi krajinami, a to vrátane Česka a Slovenska s cieľovou stanicou v Transylvánii. Cestou sa môžete kochať krásou Karpát, pozrieť si hlavné mestá niektorých európskych krajín a nakoniec navštíviť hrad slávneho Drakulu. Skvelý spôsob, ako vidieť niekoľko miest naraz. 
 

Trať West Highland, Škótsko

Zdroj: Shutterstock®

Trať West Highland, Škótsko

Ak vás vždy lákalo Škótsko, tak neváhajte a kúpte si lístok na vlak po trati Glasgow – Mallaig. Len čo rušňovodič naštartuje a vyrazíte z najväčšieho škótskeho mesta, ocitnete sa uprostred neuveriteľne zelenej krajiny s pokojnými jazerami. Trať vedie cez divokú prírodu a popod strmé končiare vrchu Ben Nevis. Pred tým, ako vlak dorazí do cieľovej stanice, ponúkne vám úchvatnú scenériu priamo z viaduktu Glenfinnan, ktorý sa objavil aj v známom fantazijnom filme Harry Potter. 

Transsibírska magistrála

So svojou dĺžkou 9289 kilometrov je Transsibírska magistrála najdlhšou vlakovou trasou na svete. Trasa začína na západnom konci Moskvy, vedie krížom cez Ural a husté sibírske lesy, prechádza celým Ruskom a končí vo Vladivostoku na východe Ruska. Krásne Bajkalské jazero, 983 metrov dlhý most cez rieku Ob v meste Novosibirsk, nedotknutá príroda – toto je len zlomok toho, čo môžete vidieť. Na magistrálu sú napojené odbočky do Mongolska, Južnej Kórey a Číny. Cesta z Moskvy do Vladivostoku trvá približne sedem dní a ceny sa pohybujú od 160 eur za spiatočný lístok. Vlak premáva celý rok, ale väčšina turistov cestuje od júna do septembra. 

Pozri aj:  Sólo cestovanie? Máme pre teba tipy na skvelú letnú dovolenku

Glacier Express

Zdroj: Shutterstock®

Glacier Express, Švajčiarsko

Glacier Express, ktorý spája dve najmalebnejšie horské strediská vo Švajčiarsku – Zermatt a St Moritz, je najpohodlnejším spôsobom, ako si vychutnať nádhernú scenériu švajčiarskych Álp. Celodenný výlet na východ od Zermattu zahŕňa ohromujúcich 91 tunelov a 291 mostov, ktoré sa tiahnu alpskými lúkami južného Švajčiarska, nedotknutými horskými jazerami a prekrásnymi osadami. Najkrajšími úsekmi cesty je Oberalp Pass, kde najvyšší bod jazdy je vo výške 2043 metrov, no a k tomu Landwasser viadukt – nádherná šesťboká stavba stojaca vo výške 61 metrov ústiaca do tunela, ktorý je vrezaný priamo do hory.

Orient Express

Zdroj: Shutterstock®

Legendárny Kráľ vlakov

Slávny Orient Express bol diaľkovou osobnou vlakovou dopravou vytvorenou v roku 1883 spoločnosťou Compagnie Internationale des Wagons-Lits (CIWL). Trasa vždy viedla z parížskeho Gare de l'Est cez Mníchov, Viedeň a Budapešť, zatiaľ čo Simplon Orient Express, ktorý začal fungovať v apríli 1919, išiel na juh od Calais a parížskeho Gare de Lyon do Milána, Benátok, Terstu, Záhrebu, Belehradu, Sofie a Istanbulu cez časť Atén. V začiatkoch sa Orient Express musel vo Varne nalodiť a do Konštantínopolu, dnešného Istanbulu, sa dostal po mori. V roku 1889 prišiel vlak z Paríža priamo do Istanbulu. Z hlavného mesta Francúzska vyrážal v piatok ráno 7:10, v sobotu ráno o 6:52 dorazil do Viedne a v nedeľu ráno o 6:55 bol v Bukurešti. Do Istanbulu dorazil v pondelok hodinu a pol po polnoci. Cestujúci vo vlaku trávili 63 hodín. Cestovanie Orient Expressom bolo celkom dobrodružné, pretože na cestujúcich číhali rôzne nebezpečenstvá. Spoločnosť odporúčala cestujúcim, aby sa radšej vyzbrojili zbraňou. Skutočnú éru Orient Expressu ukončila druhá svetová vojna. Takmer 40 rokov nikto o tomto vlaku nepočul. Nepravidelne premával po Európe ako nostalgický turistický vlak. Dnes sa môžete previesť historickým Orient Expressom z Londýna do Benátok. Orient Express inšpiroval i spisovateľku Agathu Christie k napísaniu románu Vražda v Orient Expresse.

Tieto dobrodružstvá môžete zažiť pri cestovaní vlakom:

1 z 10

  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Alexandra Semanová 25.07.19 11:03

AS
karma
-1.00

Ja osobne veľmi rada cestujem vlakom. Krásny a inšpirujúci článok.

 • 2
Odpovedať

Daniela Bieliková 25.07.19 14:01

DB
karma
117.00

hneď by som išla..

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 25.07.19 16:11

KK
karma
114.00

Orient Express ma zaujal najviac

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.07.19 18:09

JK
karma
100.00

Hneď by som išla krásne

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 27.07.19 20:25

ĽU
karma
100.00

krásne cesty vlakom okolo prírody

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 29.07.19 09:37

MM
karma
103.00

To je úžasné. Hneď by som išla

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 06.08.20 12:28

AM
karma
-1.00

To musia byť nádherné výhľady.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 03:27

KS
karma
133.00

Vždy som snívala o tom, že raz pôjdem Transibírskou magistrálou, musí to byť nádherný zážitok, ale zrejme to zostane iba pri snívaní :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní