TOP spôsob, ako zastaviť krvácanie: Spoznaj tento netradičný kvietok!

TOP spôsob, ako zastaviť krvácanie: Spoznaj tento netradičný kvietok!

Bylinky sú úžasnými pomocníkmi pri liečbe najrozličnejších zdravotných problémov. Na liečebné účely sú využívané už od nepamäti, no i v súčasnosti sa mnohí obracajú na tradičnú ľudovú medicínu. A viete, ktorá bylina je dokonalým pomocníkom pri krvácaní rôzneho pôvodu? Koreň rastliny s príznačným menom krvavec lekársky je tradične využívaný na zastavenie krvácania, no poradí si aj s ďalšími zdravotnými ťažkosťami. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo táto bylinka na krvácanie dokáže, kde ju hľadať a ako ju používať! 

Poznáte krvavec?

Krvavec lekársky, latinsky Sanguisorba officinalis alebo ľudovo aj krvavé korenie, je vytrvalá liečivá bylina z čeľade ružovité. Rozšírený je na mnohých územiach Európy aj Ázie, a to najmä smerom na sever. Rastie od západnej Európy až po Kamčatku, taktiež v Japonsku aj v niektorých oblastiach Severnej Ameriky. Dobre dostupný je aj na našom území, pričom nájsť ho môžeme najmä na vlhkých lúkach, brehoch riek, pasienkoch aj v priekopách. Rastie aj v nížinách, no ľahšie naň narazíte v pahorkatinách a podhorských oblastiach. V obľube má rašelinové či hlinité pôdy.

Krvavec zvyčajne dorastá do výšky od 60 do 100 až 150 centimetrov. Má silnejší podzemok, z ktorého vyrastá priama, v hornej časti rozvetvená, stonka. Listy sú nepárno perovito zložené a zväčša sú usporiadané v prízemnej ružici. Stonky sú často takmer bezlisté a v hornej časti sú ukončené drobnými kvetmi, ktoré sú usporiadané do súkvetí v tvare valcovitých klasov. Majú purpurovú až krvavo červenú farbu, jemne voňajú a objavujú sa prevažne v letných mesiacoch. Na liečebné účely sa zberá podzemok krvavca, a to pokojne od jari až do skorej jesene. Po očistení a narezaní je ho možné vysušiť a uskladniť do zásoby.

Pozri aj: Čo nedávať jesť dieťaťu do jedného roka? Na toto si daj pozor!

účinky krvavca

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc nielen pri krvácaní

Ako sme spomenuli už vyššie, na liečebné účely sa vykopávajú primárne podzemné časti krvavca lekárskeho. V jeho koreni sa skrývajú saponíny, flavonoidy, triesloviny či vitamín C aj mnohé ďalšie účinné látky. Sušená droga pôsobí antibakteriálne, antisepticky, sťahujúco aj protizápalovo. Už od nepamäti sa zvonka aj zvnútra používa na zmiernenie alebo zastavenie krvácania rozličného pôvodu. Napomáha eliminovať krvácanie zo slizníc, pričom sa osvedčil napríklad aj pri problémoch s púšťaním krvi z nosa. Rovnako môže predstavovať účinné riešenie pre ženy, ktoré trápi silné menštruačné krvácanie. Taktiež sa používa pri krvi v stolici alebo moči. Okrem toho našiel krvavec uplatnenie aj pri tráviacich ťažkostiach, najmä hnačkách či črevných zápaloch. Pozitívne však vplýva aj na stav pokožky. Napomáha rýchlemu hojeniu rán, popálenín či vredov a dokonca môže byť nápomocný aj pri liečbe hemoroidov. 

použitie krvavca

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti použitia?

Na prípravu čaju alebo odvaru na vonkajšie použitie môžete využiť sušený koreň krvavca z vlastných zásob alebo aj z lekárne či mnohých internetových aj kamenných predajní, ktoré sa zaoberajú aj predajom byliniek. Čaj pripravíte z 1 lyžičky sušenej drogy na pohár horúcej vody. Nápoj nechajte lúhovať asi 10 minút a sceďte. Pri akútnych ťažkostiach si doprajte 2 až 3 šálky denne. Krvavcový čaj môžete vyskúšať pri zažívacích ťažkostiach, silnej menštruácii či nepríjemných prejavoch menopauzy. 

Čaj, prípadne aj silnejší odvar môžete používať aj zvonka. Pri krvácaní z nosa či ďasien sú účinné výplachy dutín. Pri angíne zápar alebo odvar zase kloktajte. Vo forme obkladu tiež môžete odvar z krvavca aplikovať na poranenú pokožku alebo kožu postihnutú ochorením, napríklad ekzémom. Okrem toho je v lekárni či na internete k dostaniu aj tinktúra z krvavca, ktorá sa opäť využíva pri zápale slizníc či silnej menštruácii. Pri užívaní tinktúr sa vždy držte odporúčaného dávkovania, ktoré je uvedené na obale či v príbalovom letáčiku. Nakoniec ešte pripomenieme, že krvavec lekársky je vhodné používať len pri akútnych ťažkostiach a nie dlhodobo.

Odporúčame: Kýchaš ako besná? Vieme, ktoré potraviny proti alergii zaradiť do jedálnička


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 11.07.19 06:23

ĽŠ
karma
100.00

Krvavec mi nie je známy, vďaka za článok!

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 11.07.19 23:26

karma
115.00

Toto sa mi veru kedysi stávalo,že sa mi pustila krv z nosa pri horúčavách.

  • 2
Odpovedať

Marianna Rajniaková 17.07.19 10:20

MR
karma
109.00

Už ho videla, teraz viem na čo poslúži

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní