Aká je najlepšia bylina na urologické ťažkosti? S touto sa musíš zoznámiť!

Aká je najlepšia bylina na urologické ťažkosti? S touto sa musíš zoznámiť!

Ľudová medicína pozná bylinky na najrozličnejšie zdravotné problémy, napríklad tráviace ťažkosti, vysoký krvný tlak či nespavosť. Taktiež sú známe aj takzvané ženské bylinky, ktoré sú zase nápomocné pri rôznych ženských problémoch. V prírode sa jednoducho ukrývajú byliny na mnohé neduhy, stačí ich len objaviť. Dnes vám predstavíme bylinku, ktorá je účinná pri problémoch s vylučovacou sústavou človeka. Ide o prietržník, ktorý je na pohľad nenápadný, no ukrýva veľkú liečivú silu. Zistite viac!

Poznáte prietržník?

Prietržník holý, latinsky Herniaria glabra, je jednoročná, prípadne vytrvalá rastlina z čeľade silenkovité. Charakteristický je tenkým koreňom a poliehavou stonkou, ktorá dorastá do dĺžky okolo 30 centimetrov. Stonka býva zvyčajne rozložená v kruhu a pritlačená k zemi. Je pomerne rozkonárená a posiata drobnými oválnymi listami a žltozelenými kvetmi. Rastlina väčšinou vytvára súvislé kobercovité porasty.

Celý rod prietržník obsahuje okolo 45 druhov, ktoré sú roztrúsené v Európe, viacerých oblastiach Ázie či na severe Afriky aj v Južnej Amerike. Prietržník holý má v obľube suchšie stanovištia. Rastie často na skalnatých alebo piesočnatých miestach, kamenistých cestách či v blízkostí polí. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať, a to v mesiacoch jún až august, prípadne aj septembri.

Odporúčame: Ako naučiť dieťa chodiť na nočník? Tieto tipy to uľahčia!

účinky prietržníka

Zdroj: Shutterstock®

Najlepšia pomoc pre močové ústrojenstvo?

Prietržník holý v sebe ukrýva množstvo cenných látok, a to vrátane saponínov, flavonoidov, éterických olejov či trieslovín. Už oddávna sa využíval pri liečbe problémov s močovými cestami. Vďaka mnohým účinným látkam má silné močopudné aj antiseptické účinky. Priaznivo ovplyvňuje funkciu celého močového ústrojenstva, podporuje vylučovanie moču a dezinfikuje močové cesty.

Taktiež uvoľňuje kŕče močového mechúra, ktoré sú spôsobené zápalom. Prietržník účinne bojuje proti baktériám v močovom ústrojenstve. Okrem toho napomáha z tela odstraňovať nadbytočnú vodu. Podporuje látkovú premenu a dokonca sa využíva aj pri poškodení srdcového svalu či ischémii srdca.

čaj z prietržníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať?

Nazbieraný prietržník holý je možné v tieni alebo v umelých podmienkach do 35 °C vysušiť a uskladniť do zásoby. Nájdete ho však aj v mnohých čajových zmesiach, respektíve urologických čajoch. Okrem toho sa môžete spoľahnúť na sušenú drogu, ktorú zoženiete na internete, v lekárni alebo špecializovaných predajniach so zdravými potravinami. Na prípravu prietržníkového čaju budete potrebovať jednu až dve čajové lyžičky sušeného prietržníka a 250 ml vriacej vody. Zápar nechajte lúhovať asi 10 až 15 minút a následne ho sceďte.

Pri zdravotných problémoch si denne doprajte 2 až 3 šálky čaju z prietržníka. Spoľahnúť sa naň môžete, ak vás trápia zápalové ochorenia močových ciest, obličkové a močové kamienky alebo piesok. Taktiež môže byť nápomocný pri dne či nadmernom zadržiavaní vody v organizme. Prietržník je vhodné používať v rámci procesu liečby maximálne tri týždne, následne sa odporúča dopriať si pauzu. Nakoniec ešte spomenieme, že táto bylinka nie je vhodná pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Pozri aj: Čo s čerstvými levanduľovými kvetmi? Priprav si levanduľový cukor!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 07.07.19 05:52

ĽŠ
karma
100.00

Prietržník poznám, no nemala som ešte možnosť vyskúšať.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.07.19 14:45

JK
karma
100.00

Poznám a používam ho

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 15.07.19 12:12

AS
karma
108.00

doteraz som prietržník nepoznala

  • 0
Odpovedať

Lenka Petrušová 21.07.19 12:15

LP
karma
-1.00

Prietrznik je pre mňa nová nepoznané bylinka, určite ju zaradím medzi moje obľúbené bylinné nápoje, ako prevenciu pred chorobami močových ciest. Ďakujem za rozšírenie mojich obzorov :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní