Nástrahy dovolenky pri mori: Osvoj si rady, s ktorými ich hravo zvládneš!

Nástrahy dovolenky pri mori: Osvoj si rady, s ktorými ich hravo zvládneš!
  • 28.03.2019
  • Michaela Kožáková

Teplo, slniečko, pokoj, nekonečné more a piesočná pláž... Nepoznám nikoho, kto by na toto povedal: „nie, ďakujem". Napríklad ja, keď mám vybranú dovolenku, vytlačím si kalendár a krížikujem deň po dni až sa dostanem k dátumu v červenom srdiečku. Popritom balím, skúšam letné šaty a nakupujem opaľovacie krémy. Niekedy sa však stane, že z vysnívanej dovolenky zostane len nepríjemný zážitok. Na čo sa pripraviť? Čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor počas dovolenky pri mori? O tom všetkom si povieme v nasledujúcom článku.

1. Opaľovanie a úpal

Chcete byť krásne opálení, aby všetci videli, že ste boli na dovolenke pri mori? Dajte si však pozor. Používajte opaľovací krém s ochranným faktorom určený pre váš typ pokožky. Aj keď ste pod dáždnikom alebo máte základ opálenia z domu, nepodceňujte morské slnko. Najhoršie je, keď zaspíte na ležadle po prehýrenej noci alebo na nafukovačke a následne sa prebudíte so spáleným chrbtom niekde ďaleko od brehu, v polovici cesty do Grécka. Nezabúdajte na pokrývku hlavy. Nechcete predsa polovicu dovolenky preležať na izbe alebo v horšom prípade v nemocnici. 

Pozri aj: Popálenie medúzou: Čo naozaj pomáha? Na moč okamžite zabudni! ​

opaľovanie

Zdroj: Shutterstock®

2. Nech mi aj črevo roztrhne

Dnes sú veľmi populárne dovolenky s neobmedzenou stravou počas celého dňa. Bohaté bufetové stoly, doobedňajšie hranolky a hamburgery, obed s rôznymi špecialitami, popoludňajší koláč s kávou, večera a medzitým ešte plnené palacinky od milej kuchárky. Veď čo, prihodím si ešte trochu tých čudne vyzerajúcich zemiakov a dva plátky mäsa. „Donesiem ti, Alenka, ešte ten ovocný koláč?” Po ceste ešte vezmete dve broskyne a pohár naplnený akýmsi žltým krémom. Ledva fučiac sa prederiete cez ostatných hostí a sadnete si za stôl. Ešte skôr, ako sa pustíte do tej hŕby jedla, pohladíte sa po nafúknutom bruchu. Asi takto to niekedy vyzerá. Veď, keď je to „zadarmo” nech mi aj črevo roztrhne. Nepreháňajte to s množstvom a kombináciami jedla. Obzvlášť v krajinách, ktoré majú odlišnú kuchyňu od tej našej. Nechcete stráviť dovolenku na toalete alebo na infúziách. 

3. Pitný režim

Aj keď nepociťujete smäd, dajte si pohár vody alebo ovocnej šťavy. Vezmite si so sebou na pláž fľašu vody. Pite každú hodinu a nezabúdajte upozorniť aj svoje deti. Čo sa týka „dovolenkového” all inclusive pitného režimu, nemusíte vypiť celý bar počas prvého večera. Kombinácia alkoholu a slnka je nebezpečná, takže všetko s mierou. 

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

4. Zvieratá

Na dovolenku je dobré pribaliť si tiež prostriedok proti hmyzu. V niektorých krajinách sú komáre na každom kroku. Aj pri plávaní je treba byť obozretní. Nedovoľte deťom chytať plávajúce igelitové vrecko – medúzu. Ich poštipnutie je veľmi nepríjemné a môže skončiť pobytom v nemocnici. Nepodceňujte ani morských ježkov. Zabaľte si topánky do vody. Filmov so žralokmi útočiacich na ľudí je veľa. Väčšinou tieto dravé ryby nie sú agresívne, ale takisto pri strete s nimi byť treba na pozore a nepanikáriť. Tiež si dajte pozor na vodné korytnačky. Namiesto selfie s nimi sa im radšej vyhnite.

5. Strata dokladov, choroba, meškanie lietadla

Veľa vecí nemôžete počas dovolenky ovplyvniť. Ak mešká lietadlo, neostáva vám nič iné len čakať. Na dovolenku si so sebou vezmite základné lieky, aj keď v mnohých krajinách naše lieky nezaberajú. Každá cestovná kancelária má však delegáta, ktorý vám okamžite poskytne pomoc pri akýchkoľvek ťažkostiach. Strata dokladov? Nuž, to už je na vás, ako si dáte pozor na svoje osobné veci a doklady. Pre istotu si spravte kópiu pasu. 

Pozri aj: Sexi muži Instagramu: Keď sa chlapec mení na muža vďaka jednej veci!

strata dokladov

Zdroj: Shutterstock®

6. Nebezpečenstvo

V dnešnej dobe plnej konfliktov, vojen, prírodných katastrof, pádov lietadiel, terorizmu je ťažké nemať obavy pred vycestovaním. Človek však nikdy nevie, kde, ako a kedy sa môže niečo stať. Nechoďte však na dovolenku s tým: „ Bože môj, čo ak sa niečo stane”. To radšej seďte doma. Pred výberom dovolenky je vhodné naštudovať si niečo o aktuálnej situácii v krajine. Nevyberajte sa do destinácií s vysokým rizikom nebezpečenstva. 

7. Letná láska

Tak toto je jedna z tých príjemných dovolenkových nástrah. V lete je človek viac „náchylný” na zamilovanie a letné flirty. Kombinácii vyšportovaného tela pekne opáleného animátora s romantickým západom slnka asi len ťažko odoláte. V niektorých prípadoch vám to môže prerásť cez hlavu a hneď, ako sa vrátite domov, kupujete ďalšiu letenku a premýšľate nad svadobnými šatami. Takáto nevinná letná láska má aj svoje úskalia. Pozor na rôzne nepríjemné choroby, zlomené srdce, ktoré sa niekedy lieči ťažšie ako chrípka alebo živý suvenír z dovolenky, ktorý vám ostane na celý život.

letná láska

Zdroj: Shutterstock®

8. Kilá navyše

Na dovolenke sa, samozrejme, nebudete obmedzovať a doprajete si. Netreba to však preháňať. Asi nechcete počuť od kolegýň, ako ste sa pekne vypapkali a zaguľatili za tie dva týždne oddychu. Ak vám predsa len veľmi chutí, skúste sa zapojiť do rôznych športových aktivít, ktoré ponúka hotel. Alebo si spravte výlet, poprechádzajte sa po okolí, nevyvaľujte sa len na ležadle, dajte si preteky v plávaní s vašimi deťmi. 

Inšpiruj sa: Aké je instantné šťastie ázijcov? Shinrin-yoku, wabi-sabi a ikigay!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 28.03.19 18:40

MM
karma
100.00

zatiaľ sme absolvovali dovolenky bez komplikácií, ale niektorým dali problémy zabrať a pokaziť celý pobyt

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 28.03.19 23:24

karma
113.00

Každá rada dobrá.Aj ked ešte nevieme,kam sa vyberieme na dovolenku.

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 15:04

AM
karma
-1.00

treba si na zdravie dávať pozor aj na dovolenke

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:24

KS
karma
133.00

Každá dovolenka so sebou nesie riziko, preto si treba dávať pozor.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní