Dark Tourism: Necháš sa zlákať destináciami s temnou históriou?

Dark Tourism: Necháš sa zlákať destináciami s temnou históriou?
  • 31.03.2019
  • Michaela Kožáková

Radi sa bojíte? Lákajú vás tajomné miesta s nádychom mystéria a temnoty? Zaujímajú vás historické miesta, kde sa odohrali tragédie? Tak potom Dark Tourism, v preklade – temný cestovný ruch, je niečo pre vás. Ak však v sobotu večer odmietate pozerať horory, resp. ich sledujete nanajvýš so zakrytými očami, tak si radšej si prečítajte článok o krásach Slovenska. 

Čo to je temný turizmus a prečo sa stal populárnym?

Čo to vlastne je Dark Tourism? Tento termín označuje druh cestovného ruchu zameraného na návštevu miest spojených s určitou katastrofou, utrpením, smutnou udalosťou, genocídou, ktorá sa tu v minulosti odohrala. Kde presne začína a končí hranica tohto druhu cestovného ruchu, nie je možné celkom definovať. Niektorí turisti však vyžadujú presné vymedzenie skutočného temného cestovného ruchu a odlíšenie napríklad od vojnového turizmu či turizmu prírodných katastrof.

Dark Tourism má po svete veľa fanúšikov, ktorí radšej vymenia dovolenku v Karibiku za návštevu východnej Európy a vydajú sa po stopách nacistov. Prečo ľudia cestujú na miesta poznačené tragédiou? Je veľmi ťažké odhadnúť, čo ľudí motivuje a vyvoláva v nich nutkanie navštíviť takéto miesta. Možno si chcú pripomenúť, čo všetko zlé sa stalo, poučiť sa zo smutných úsekov histórie a uvedomiť si, aké majú šťastie, že žijú práve tu a teraz. Je to zmes úcty, zvedavosti, lepšieho pochopenia sveta, strachu či túžby a napätia z toho, že prichádzajú do úzkeho kontaktu so smrťou? Každopádne, temný turizmus má stále viac a viac nadšencov a jeho popularita stúpa. 

Poďme sa teda spolu pozrieť na najznámejšie destinácie tohto netradičného turizmu.

Pozri aj: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Záhorí?

Černobyl - Ukrajina

Zdroj: Shutterstock®

Černobyľ, Ukrajina

Rádioaktívne mesto duchov, všetkým smutne známe vďaka nukleárnej katastrofe, ktorá sa tu odohrala 27. apríla v roku 1986. Dnes opustené a tmavé miesto so zvyškami dôkazov ľudských životov láka nespočetne veľa ľudí.

Pompeje

Zdroj: Shutterstock®

Pompeje, Taliansko

V roku 79 nášho letopočtu vybuchol vulkán Vezuv, ktorý sa týči nad tretím najväčším mestom Neapolu. Dôsledkom erupcie bolo zničené celé antické mesto Pompeje. Najzaujímavšie na tomto mieste je, že horúca láva zaplavila celé mesto a premenila ho na akési kamenné múzeum s kedysi živými ľudskými sochami.

Šokujúce: Toxické kamene: Tieto radšej ani nechytaj do rúk!

koncentračný tábor

Zdroj: Shutterstock®

Auswischwitz, Poľsko

Miesto „preslávené” najväčšou masovou vraždou. Jeden a pol milióna Židov zomrelo v rukách nacistického režimu v tomto koncentračnom tábore pred 27. januárom 1945, kedy sa sem dostali sovietski vojaci a zachránili 7000 na kosť vyziabnutých ľudí, ktorí prežili utrpenie, hlad a nenávisť stúpencov Hitlera. Dnes navštívi toto miesto ročne okolo 250-tisíc turistov.

NY pamätník

Zdroj: Shutterstock®

Ground Zero, New York

Ground Zero v meste New York je jednou z najpopulárnejších atrakcií temného cestovného ruchu. Stojí tu národný pamätník, múzeum a observatórium ako spomienka na teroristické útoky z jedenásteho septembra 2011. Okolo dvoch veľkých bazénov ležiacich na mieste, kde kedysi stáli dvojičky, sú umiestnené obrovské bronzové tabule s menami skoro 3000 obetí tejto katastrofy. 

Objav: Cestovateľský tip: Potopený palác pod ulicami Istanbulu

Bikini

Zdroj: Shutterstock®

Bikini Atoll, Marshallove ostrovy

Bikini Atoll je súostrovie nachádzajúce sa v Pacifiku. Po druhej svetovej vojne USA testovalo nukleárne zbrane v tejto oblasti. Ľudia obývajúci túto časť boli vysťahovaní na neobývaný ostrov s tým, že sa do svojich domovov môžu vrátiť neskôr, keď testy skončia. Američania však celkom neodhadli situáciu, pretože zbrane boli tak silné, že kontaminovali celý ostrov a obyvatelia sa nemohli vrátiť späť. Neďaleko ostrova sa dodnes nachádzajú vraky dvoch japonských lodí. 

Hiroshima

Zdroj: Shutterstock®

Hiroshima, Japonsko

Mesto, ktoré sa nachádza na japonskom ostrove Honshu, bolo zničené atómovou bombou počas druhej svetovej vojny. Spolu s obeťami Nagasaki zomrelo od 120 do 226-tisíc ľudí. 

Medzi ďalšie obľúbené miesta temného turizmu patrí: Berlínsky múr, Rwana-Murambi, väznica Alcatraz, Ostrov bábik v Mexiku, dedina duchov Belchite v Španielsku, Les samovrážd v Japonsku, Kostnice v Kutnej Hore, Pamätný palác slnka Kumsusal v Severnej Kórei, Tuol Sleng Múzeum genocídy v Kambodži, katakomby v Paríži, nábrežie Dunaja v Budapešti.

Je to v poriadku?

Turisti pózujúci s palcom hore v barakoch v Auswischwitzi alebo usmievajúci sa sediac na vraku auta v Pripjati s nohou vyloženou na zhrdzavenom nárazníku? Veselý mladík počas rozlúčky so slobodou stojaci neďaleko pamätníka v New Yorku s gumenou pannou čakajúc, kým ho ženích odfotí? Je to morbídne? Vojnové zóny v Afganistane, Sýrií, Iráne? Nie je to choré, keď väčšina ľudí chce byť čo najďalej od takýchto miest? Pokojne si vychutnávať obed pár kilometrov od izraelsko-sýrskej hranice? Risk alebo pôžitok?

Dá sa povedať, že väčšinu z nás možno označiť termínom temný turista. Navštevujeme pamätníky, pyramídy v Egypte, hrobky slávnych vládcov, rodné domy spisovateľov, pozostatky antických miest. Vďaka týmto miestam naše deti pochopia historické udalosti a spoznajú dôležité medzníky histórie. Ale všetko má svoje hranice. Ľudia by sa nemali zabávať na tom, čo kedysi rozplakalo a zlomilo našich predkov, ale ticho a s rešpektom si uctiť pamiatku tých, ktorí trpeli a neprežili. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lucia Šeptáková 31.03.19 09:30

karma
108.00

Tak toto ma vôbec neláka,skôr by som sa takýmto miestam vyhla.

  • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 10.04.19 18:50

ŽM
karma
115.00

Určite nenavštívila!

  • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 02.06.19 17:18

TS
karma
107.00

Na jednej strane lákavé, na druhej hrozné, ťažko povedať.

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 15:04

AM
karma
-1.00

ja mám radšej miesta s pozitívnou vibráciou

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:26

KS
karma
133.00

Všetko sú to miesta s dušou, ktoré aspoň raz za život treba navštíviť, aby si človek uvedomil na čom v živote skutočne záleží.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní