Očarujúca Sardínia: 9 dôvodov, prečo navštíviť smaragdový ostrov

Očarujúca Sardínia: 9 dôvodov, prečo navštíviť smaragdový ostrov
 • 19.05.2019
 • Michaela Kožáková

Hľadáte ideálnu dovolenkovú destináciu pri Stredozemnom mori? Chcete sa vzdialiť od všetkých povinností a stresu? Ale chcete vyskúšať niečo iné ako hlučné talianske strediská či do prasknutia preplnené ulice nočných európskych centier? Vyberte sa na čarovný ostrov Sardínia s dvetisíc kilometrov dlhým pobrežím, nádhernými pieskovými plážami, tajomnými jaskyňami a smaragdovo sfarbeným morom. Budete sa cítiť ako v raji! 

Pozri aj: Dovolenka v zahraničí: Vieš, čo je potrebné naučiť sa pred odchodom?

Nuraghi

Zdroj: Shutterstock®

Nuraghi

Tento ostrov má dlhú a zaujímavú históriu. V dobe bronzovej, okolo roku 1800 pred naším letopočtom, tu žili zvláštni ľudia. Nuragská civilizácia po celom ostrove stavala kamenné veže nazývané nuragh, a to spolu s palácmi, posvätnými stavbami či studňami. Dnes sú zachované v podobe zrúcanín, ktoré sú zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Aká bola funkcia týchto megalitických stavieb, sa presne nevie. Mohli slúžiť ako sídla panovníkov a náčelníkov, úkryt, miesto snemov, náboženské stavby alebo len obyčajné domy. Neskôr ich dokonca využívali i Kartágijci a Rimania z dôvodu strategického umiestnia. Starí Sardínčania tvrdia, že nuraghi postavili obri. Táto legenda sa traduje po stáročia z pokolenia na pokolenie. 

Vybrali sme: Vieš, čo spôsobuje sedenie? Dokáže skutočne zabíjať?

Nuoro

Zdroj: Shutterstock®

Modrá zóna

Sardínia je jednou z piatich oblastí na svete, ktoré sú označované ako modrá zóna. Jedná sa o geografický výsek, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku vďaka zdravému životnému štýlu bez zdravotných ťažkostí a užívania liekov. Keď sa bavíme o vysokom veku, mám na mysli deväťdesiat rokov a vyššie.

Aký je ich recept na dlhý život? Veľmi jednoduchý. Zdravá strava, každodenné cvičenie, život bez stresu, ktorý zahŕňa hodnoty ako: rodina, náboženstvo a vytýčenie si určitého zmyslu, cieľa života.  Mnohí si myslíme, že drahá prešpekulovaná liečba a vyspelá technológia nám zaručia dlhý bezstarostný život. Opak je však pravdou a Sardínia, konkrétne provincia Nuoro so sedemnástimi dedinami obývanými pastiermi a poľnohospodármi, je toho dôkazom. 

Asinara

Zdroj: Shutterstock®

Asinara

Malý neobývaný ostrov nachádzajúci sa v severozápadnej časti Sardínie je unikátnym národným parkom, kam môžete vstúpiť len so sprievodcom. Tento ostrov s rozlohou päťdesiatdva metrov štvorcových je domovom niekoľkých ohrozených druhov zvierat a albínskych somárov nazývaných aj asinarské somáre. Sú to potomkovia bielych somárov privezených z Egypta počas devätnásteho storočia.

jaskyne na Sardínii

Zdroj: Shutterstock®

Sardínia – ostrov jaskýň

Tento ôsmy najväčší ostrov v Stredozemnom mori sa môže pochváliť rozsiahlym systémom jaskýň, a to až tisícpäťsto. Nekonečný raj pre milovníkov týchto tajomných prírodných útvarov a kvapľovej výzdoby. Jaskyne majú rôzny stupeň prístupnosti. Dvanásť z nich, počtom najviac v Taliansku, je sprístupnených turistom. Najznámejšie z nich sú jaskyňa Nettuno v Alghere prístupná i loďou, Ispinigoli v Dorgali s najdlhším stalagmitom v Európe, Su Marmuri v centrálnej časti ostrova, jaskyňa v dedine Tiscali Nuragic, Santa Barbara – jedna z najstarších v Európe, Su Mannau na juhozápade Sardínie.  

Capriccioli pláž v Sardínii

Zdroj: Shutterstock®

Costa Smeralda

Nekonečné pláže s jemným pieskom a priezračnou tyrkysovou vodou. Hlavné mesto Porto Cervo ponúka ubytovanie v hoteloch, promenády lemované kaviarňami a reštauráciami. Medzi najkrajšie pláže patrí Grande Pevero a Capriccioli. 

dedina Bosa

Zdroj: Shutterstock®

Bosa

Jedna z najkrajších dedín Talianska leží na severnom pobreží ostrova. Toto malebné miesto s farebnými domami s balkónmi z tepaného železa, riekou Temo pretekajúcou jej stredom a starými úzkymi uličkami vás určite očarí. 

Barumini

Zdroj: Shutterstock®

Su Nuraxi, Barumini

Tento komplex kamenných stavieb datujúcich sa do druhého storočia pred naším letopočtom, je jeden z najkomplexnejších príkladov prehistorickej architektúry. 

Orgosolo Murals

Zdroj: Shutterstock®

Orgosolo Murals

Obec Orgosolo nachádzajúca sa v provincii Nuoro je známa svojimi nástennými maľbami. Na celom ostrove je približne dvestopäťdesiat pouličných obrazov a malieb, z toho stopäťdesiat sa nachádza práve tu. Napriek geologickej izolácii sa Orgosolo teší obdivu turistov a začína byť vnímané ako súčasť kultúrneho dedičstva. 

Inšpiruj sa: Ako pôsobí ryžová voda na vlasy a pleť? Už ju nikdy nevylievaj!

Gairo

Zdroj: Shutterstock®

Gairo

Populárne mesto duchov a určite jedno z najkrajších a najmalebnejších kútov časti Ogliastra a celej Sardínie. Mesto bolo postupne zničené búrkami a povodňami v devätnástom storočí. Ak chcete vidieť niečo iné ako populárne pláže a turistické centrá, navštívte staré Gairo.

prečo navštíviť Sardíniu

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosti

 • Krajina a dychberúce scenérie tohto ostrova sú obľúbeným miestom pre režisérov a producentov. Napríklad „bondovka“  – Agent, ktorý ma miloval – bola natáčaná na Coste Smeralde v roku 1977.
 • Sardínia je jediná časť Talianska, ktorá nemá diaľnice. 
 • Podľa niektorých akademikov je Sardínia stratená bájna Atlantída. 
 • Na Sardínii môžete zahliadnuť ružové plameniaky. Niekoľko kolónií videli v rybníku neďaleko hlavného mesta Cagliari a v oblasti Oristano. 
 • Sardinky sú pomenované po Sardínii, pretože prvýkrát boli naložené v oleji a zabalené práve tu na ostrove.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 19.05.19 08:35

ĽŠ
karma
100.00

Krása, ktorú stojí za to vidieť na vlastné oči.

 • 0
Odpovedať

Janka Jurasova 19.05.19 12:39

JJ
karma
90.00

toto je môj sen :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 19.05.19 16:55

MR
karma
109.00

nádhera, určite ju navštívim už teraz sa na to teším

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 19.05.19 16:58

ĽU
karma
100.00

pekná krajina

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 21.05.19 08:24

MC
karma
109.00

Nádherné miesto ,ktoré by som rada videla na vlastné oči.

 • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 22.05.19 19:19

ŽM
karma
115.00

Stojí za uváženie

 • 0
Odpovedať

Tomáš Holubík 27.05.19 11:01

TH
karma
-1.00

vďaka za inšpiráciu a motiváciu! :-)

 • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 02.06.19 17:03

TS
karma
107.00

Vyzerá to úžasne, najviac ma zaujal ostrov Asinara.

 • 0
Odpovedať

Alica Mareková 11.08.20 14:50

AM
karma
-1.00

boli sme, je tam krásne

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 19:58

KS
karma
133.00

Veľmi pekné, išla by som aj hneď :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní