Čo znamenajú studené ruky a nohy? Nepodceňuj tieto príznaky!

Čo znamenajú studené ruky a nohy? Nepodceňuj tieto príznaky!

Spadáte do skupiny zimomravých osôb s večne studenými rukami a nohami? Teplé deky a ponožky patria do vašej takmer celoročnej povinnej výbavy a vy netušíte, čo sa skrýva za týmto stavom? V tom prípade si prečítajte nasledujúci článok.

Nedokrvenosť

Stiahnutie ciev je prirodzenou reakciou tela na chlad. Týmto spôsobom sa organizmus snaží udržať v teple najdôležitejšie orgány, no končatiny tak zostávajú neprekrvené a chladné. Nie je to nič nezvyčajné, avšak chronicky uzimeným ľuďom sa cievy sťahujú nielen z dôvodu chladu. A niekedy treba pátrať naozaj dôkladne, aby sa odhalila tá pravá príčina.

Pozri aj: Ako rozoznať alergiu od zápalu? Tu je niekoľko tipov od odborníkov

nedokrvené končatiny

Zdroj: Shutterstock®

Príčinou môžu byť hormóny aj stres

Tiež ste si všimli zaujímavú skutočnosť, že na problém nedokrvených a studených končatín trpia najmä ženy? Podľa odborníkov za to môže pomalší metabolizmus aj menšie percento svalovej hmoty, no veľkú úlohu zohráva aj ženský hormón estrogén. Ten totiž zahusťuje krv, no a takto spomaľuje jej prívod do malých cievok.

Ale aj adrenalín vyprodukovaný telom v strese dokáže „napomôcť“ k studeným rukám a nohám. A to tak, že cievy dočasne zúži, a preto dochádza k zníženiu prietoku krvi do vzdialenejších častí organizmu.

Varovný signál srdcovo-cievnych problémov?

Áno, nedokrvenosť a následný chlad pociťovaný v končatinách môže mať aj závažnejšie príčiny. Srdcovo-cievne choroby majú vplyv na termoreguláciu, napríklad zúžená aorta sa prejavuje studenými nohami. Nízky krvný tlak zas spôsobuje neschopnosť zásobovať vzdialené cievy krvou a okrem chladných rúk a nôh sa môže prejaviť aj slabosť, únava, ba dokonca mdloby.

Raynaudov syndróm

Tento syndróm, ktorý možno všeobecne charakterizovať ako poruchu obehového systému – resp. funkčnú poruchu drobných ciev, postihuje 3 až 5 % populácie a jedným z prejavov sú biele až modrasté prsty končatín, ktoré môžu aj bolieť. Príčiny primárnej formy tohto syndrómu nie sú známe. Prejavuje sa najmä u mladých žien. Sekundárna forma je však spojená s inými diagnózami, napríklad autoimunitnými ochoreniami.

studené nohy

Zdroj: Shutterstock®

Nervové poruchy

Prenos nervových vzruchov môže byť porušený poškodením časti nervovej siete (napr. následkom infekcie, choroby pečene či obličiek, v dôsledku omrzlín). Poškodenie periférneho nervového systému (periférna neuropatia) sa prejavuje okrem brnenia či tŕpnutia aj pocitom studených končatín. Avšak rozdielnym prejavom oproti doteraz spomínaným, je ten, že aj keď má človek pocit chladných rúk a nôh, tak tie reálne chladné nie sú.

Problematický metabolizmus

V tele sú všetky systémy prepojené, preto niet divu, že keď je problém v jednej časti, prejaví sa to aj inde a napokon sa dokáže naštartovať aj tzv. domino efekt. Pozrime sa na takú hypotyreózu, ktorú možno definovať aj ako zníženú tvorbu hormónov štítnej žľazy. Nedostatok hormónov spôsobuje problémy s metabolizmom, pričom metabolizmus ovplyvňuje krvný obeh a poruchy v tejto oblasti sa prejavia aj v podobe ľadových rúk a nôh.

Ako ste sa teda mohli dozvedieť, studené končatiny môžu byť relatívne neškodným javom, ale zároveň je tu prítomný pomyselný výkričník, pretože ide aj o sprievodný znak viacerých diagnóz. Súvis možno okrem spomínaných zdravotných problémov nájsť aj s anémiou, poruchami funkcie nadobličiek, cukrovkou či blokádami chrbtice.

Vybrali sme: Šokujúce syndrómy: Anarchická ruka či explodujúca hlava (I. časť)


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 19.05.19 08:34

ĽŠ
karma
100.00

Niekedy treba naozaj dôkladne pátrať, aby sa odhalila tá pravá príčina.

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 19.05.19 23:53

karma
109.00

Občas som mávala a ešte aj mávam studené nohy.A mám trochu aj problém so štítnou žľazou.Vo sne by ma nenapadlo,že tieto dve veci so sebou súvisia.Som prekvapená.

  • 2
Odpovedať

Jana Komadová 20.05.19 22:31

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 21.05.19 13:26

DB
karma
114.00

studené ruky a nohy sú naozaj príčinou stresu. myslím,že to pozná každý sám na sebe.

  • 1
Odpovedať

Lenka Pisarčíková 28.05.19 10:02

LP
karma
-1.00

Celý život som mala studené ruky a nohy a nízky krvný tlak. A až keď som bola tehotná mi zistili hypotyreózu. Takže to spolu určite súvisí.

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 29.05.19 09:41

MC
karma
109.00

Poznám tento problém a jeho spojitosť so štítnou žľazou.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní