Prečo navštíviť Rakúsko? Neuveríš, ale ponúka viac ako len možnosť nákupov

Prečo navštíviť Rakúsko? Neuveríš, ale ponúka viac ako len možnosť nákupov
  • 16.07.2019
  • Michaela Kožáková

Čo tak zájsť do susedného Rakúska? Nie na výhodné nákupy alebo prehliadku obchodov svetových značiek vo Viedni. Skúste si pozrieť aj niečo iné ako blízke hlavné mesto našich susedov. Vďaka svojej polohe na brehu Dunaja na severovýchodnom úpätí mohutných Álp ponúka Rakúsko niekoľko nádherných scenérií – od malých dediniek učupených v objatí hôr cez noblesné paláce a opátstva až po historické zámky a zelené lesy. Rakúsko má výborne rozvinutú železničnú dopravu, takže ak nemáte auto alebo máte slabšiu orientáciu, stačí nasadnúť na vlak a previesť sa aj do tých najvzdialenejších miest tejto čarovnej krajiny. Čítajte ďalej a dozviete sa niekoľko tipov na skvelé výlety.

Neprehliadni: Čím je zaujímavé Poľsko? Tieto miesta rozhodne neobíď!

Hallstatt

Zdroj: Shutterstock®

Hallstatt

Malebná obec Hallstatt ležiaca na západnom brehu rovnomenného jazera obklopená zelenými horami je výborným miestom pre oddych. Región Salzkammergut, v ktorom sa Hallstatt nachádza, je pomenovaný podľa veľkých nálezov kamennej soli. Toto „biele zlato” v minulosti prinieslo bohatstvo a prosperitu tomuto regiónu.  Prejdite sa starými uličkami, sadnite si do jednej z kaviarní skrytých medzi domami v alpskom štýle. Môžete sa previesť po jazere v malej loďke, navštíviť najstaršiu soľnú baňu na svete, vybrať sa do ľadovcovej záhrady Echern s ľadovcovými útvarmi a nádherným vodopádom Waldbachstrub alebo si vychutnať výhľad z ľadovca Dachstein, kam sa dá vyviezť lanovkou. 

Eisenstadt

Zdroj: Shutterstock®

Eisenstadt

Asi hodinu južne od Viedne sa nachádza rodisko jedného z najslávnejších rakúskych skladateľov – Jozepfa Haydna. Dominantou hlavného mesta Burgenlandu je veľký palác Esterházy s rozľahlými záhradami. V paláci sa nachádzajú poklady zhromaždené rodinou Esterházyovcov a interaktívna výstava Haydnovej tvorby, ktorá oživuje diela tohto skladateľa. Koncertná sieň Haydnsaal má bohaté fresky a dodnes hostí niekoľko predstavení klasickej hudby. Pri návšteve tohto mesta nezabudnite zájsť do múzea s vínom a prejsť sa starým centrom.

Wachau

Zdroj: Shutterstock®

Wachau

Krásne údolie Wachau sa rozprestiera asi 40 kilometrov medzi mestami Melk a Krems, približne hodinu jazdy autom od Viedne. Vďaka svojej nádhernej scenérii, bohatej histórii a kultúre je mesto pod ochranou UNESCO. Rieka Dunaj preteká údolím okolo malebných kláštorov, veľkých hradov, dedín a viničom pokrytých kopcov, čím vytvára scénu zo stredoveku. Jednou z hlavných atrakcií údolia je nádherné benediktínske opátstvo Melk, ktoré je vysoko posadené na kopci s výhľadom na Dunaj. Toto miesto zaujme  svojou osemuholníkovou klenutou vstupnou bránou (Cisársky koridor), múzeom, mramorovou sálou a krásnymi záhradami. Kostol opátstva so svojimi symetrickými dvojitými vežami a impozantnými stropnými maľbami z 18. storočia je známy ako jeden z najkrajších barokových kostolov na sever od Álp.

Salzburg

Zdroj: Shutterstock®

Salzburg

Toto čarovné mesto ležiace pri hraniciach s Nemeckom patrí medzi najkrajšie európske mestá. Salzburg, ležiaci na rieke Salzach a lemovaný starobylými elegantnými budovami, je rodiskom slávneho skladateľa Mozarta. Natáčal sa tu tiež film Za zvuku hudby. Mesto vás okúzli na prvý pohľad. Budete sa cítiť, ako keby ste sa vrátili niekoľko storočí späť. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Staré mesto zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO s nádhernou barokovou architektúrou. Neprehliadnite ani hrad Hohensalzburg, rodný dom Mozarta – jedno z najpopulárnejších múzeí na svete, nádherný palác Mirabell a jeho záhrady. Prejdite sa i cez námestie Residenzplazt a spravte si fotku pri impozantnej fontáne Residenzbrunnen.

Lainzer Tiergarten  a Baden bei Wien

Zdroj: Shutterstock®

Lainzer Tiergarten a Baden bei Wien

Táto prírodná rezervácia s rozlohou 24.50 km² nachádzajúca sa v južnom rohu hlavného mesta Rakúska je miestom oddychu a úniku od veľkomestského rušného života. Je to akýsi raj na zemi s dubovými a bukovými lesmi, z ktorých niektoré sú staršie ako tristopäťdesiat rokov, a voľne žijúcimi zvieratami, ako sú jeleň, diviak, srny a ďalšie živočíchy. Ferdinand I. z Rakúska vytvoril túto rezerváciu v roku 1561 ako oplotený lovecký revír pre svoju rodinu. Od roku 1919 je otvorená pre verejnosť. Táto pamiatková rezervácia zahŕňa viac ako osemdesiat kilometrov chodníkov a štrnásť metrov vysokú rozhľadňu Hubertuswarte na Kaltbründlbergu.

Ďalšou turistickou atrakciou na okraji viedenského lesa je Baden bei Wien, kúpeľné mesto známe svojimi liečivými vodami. Dnes, takmer o dvetisíc rokov neskôr, z mestských sírnych prameňoch každý deň na povrch prenikne šesť a pol milióna litrov terapeutickej teplej vody.

Zell am See

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšími miestami, ktoré stoja za návštevu, je Innsbruck, Graz, Linz, Zell am See, Lech, Klagenfurt, Bregenz, Mondsee, Kufstein, jazero Neusield. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 16.07.19 06:35

ĽŠ
karma
100.00

Nádherné scenérie, ktoré sa oplatí navštíviť.

  • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 16.07.19 17:23

MZ
karma
92.00

juj veru krásne miesta ktoré sa určite oplatí navštíviť

  • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 18.07.19 19:09

ĽU
karma
100.00

krásna príroda,pekné mesta a okolie krajiny

  • 0
Odpovedať

Alica Mareková 04.08.20 16:29

AM
karma
-1.00

Skvelé tipy na výlet

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 28.02.21 03:18

KS
karma
133.00

V Rakúsku som ešte nebola, ale vždy ma lákali vianočné trhy vo Viedni :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní