Máte chuť cestovať? Spoznajte s nami krásy Izraela!

Máte chuť cestovať? Spoznajte s nami krásy Izraela!
  • 08.11.2014
  • Andrea Lukáčová

Turisticky zaujímavá krajina, čaro mŕtveho mora a pre kresťanov jedna  z najvýznamnejších krajín. Krásny, pohostinný, ale aj nebezpečný. To je Izrael. V dnešnej dobe jediný židovský štát na svete. Podľa Biblie zasľúbená zem. Poďme sa spolu pozrieť na jeho krásy.

Odporúčame: Navštív Burgas a jeho okolie! Vychutnáš si more i mestskú turistiku

Tel Aviv

Zdroj: Shutterstock®

V noci odlietam z letiska Budapešť, smer Tel Aviv. Miesi sa vo mne strach s neistotou, ale aj štipkou vzrušenia z nepoznaného. Predsa len, každý, kto pozerá televízne noviny, má určitú predstavu o veľkých nepokojoch a nebezpečenstve. Letuška ohlasuje predbežný plán letu 3 hodiny. Izrael je štát na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie, leží na východnom pobreží Stredozemného mora na historickom území Palestíny. Severnú hranicu tvorí Sýria (Golanské výšiny) a Libanon, západnú stredomorské pobrežie v dĺžke 302 km (vrátane 40 km pobrežia palestínskej Gazy) a Egypt na Sinajskom polostrove. 

Odporúčame prečítať: Najkrajšie hory sveta

staré mesto Tel Aviv

Zdroj: Shutterstock®

Tel Aviv

Po približne 3 hodinách letu pristávame v Tel Avive. Prvá vec po vystúpení z lietadla je úžasné teplo a vôňa mora. Tel Aviv je krásne kozmopolitné mesto a kto očakáva tvrdé židovské zvyky a ortodoxných židov s dlhými bradami, má smolu. Veľké mrakodrapy, hotely a nočné kluby skôr vzbudzujú pocit, že som niekde v Amerike.  Žije tu okolo 394 000 obyvateľov, v celej aglomerácii až 3,2 milióna. Niektoré štáty (napr. aj Slovensko) považujú Tel Aviv za hlavné mesto Izraela a majú tu aj svoje zastupiteľské úrady (Izrael však považuje od r. 1950 za svoju metropolu Jeruzalem, kde sídlia všetky ústredné orgány).

Tel Aviv je mladé mesto – osada na juhu dnešného Tel Avivu (na predmestí starobylého prístavného mesta Jaffa) bola založená v 80. rokoch 19. storočia, v r. 1909 sa začala výstavba mesta, r. 1910 vznikol názov Tel Aviv a r. 1950 došlo k zlúčeniu obidvoch miest. Ubytovanie je príjemné, miestni tiež a ja si kladiem otázku: „Kde sú tie nepokoje?“. Je faktom, že vojaci sú naozaj na každom kroku, ale väčšinou sú milí a ochotní ukázať cestu či napomôcť s informáciami. Na moje prekvapenie je tu veľa vojačiek. Mladé dievčatá, niektoré nemajú ani 15. Jedna z nich vysvetľuje, že pre židovské dievča je vojenská služba chápaná ako česť, vyhnúť sa jej dá, ak sa dievča vydá alebo má zdravotné ťažkosti.  

púšť v Izraeli

Zdroj: Shutterstock®

Mŕtve more

Ako prvé ma, samozrejme, zaujímalo mŕtve more. Už z diaľky vonia prenikavo a krásne soľou. Neviem si predstaviť, ako by sa niekto v ňom mohol kúpať dlho, keďže všetci okolo si úzkostlivo chránia tvár pred vodou. Väčšina ľudí sa namáča iba po krk. Voda má zvláštnu viskozitu, je to viac olej ako voda. Chuť je doslova odporná, nie slaná. Ale na jeho účinky nik nedá dopustiť, rovnako ako na účinky liečivého bahna.

Pozri aj: Tip na letnú dovolenku: Najkrajšie pláže Talianska, ktoré sú rajom na zemi

chrám v Jeruzaleme

Zdroj: Shutterstock®

Nazaret - po stopách Ježiša Krista

Nazaret je mesto s približne 66 000 obyvateľmi, kde podľa Biblie bolo Panne Márii zvestované, že porodí spasiteľa. Staré mesto – skladá sa z úzkych uličiek, je tu aj arabský trh. Bazilika Zvestovania (Basilica of the Annunciation) – kostol bol postavený až v r. 1969 na mieste Zvestovania, s kužeľovitou kopulou a je najväčším chrámom na Blízkom východe. Z iných kresťanských stavieb a miest stojí ešte za návštevu grécky pravoslávny Kostol sv. Gabriela, ktorý podľa ortodoxného podania bol postavený v r. 1769 práve na mieste Zvestovania, grécko-katolícky Kostol Melkite postavený na mieste synagógy z rímskych čias, kde sa modlil Ježiš, Kostol sv. Jozefa tesára, ktorý stojí na mieste dielne Ježišovho otca, rím.-kat. Kostol Mensa z r. 1861 postavený na mieste, kde Ježiš večeral s apoštolmi po jeho zmŕtvychvstaní.

Izrael

Zdroj: Shutterstock®

Prístav Haifa

Určite si nenechajte ujsť nádherný starobylý prístav Haifa. Nachádza sa približne 90 km od Tel Avivu a popri pobreží sa ťahá oblasť nádherných piesčitých pláží, ako v Karibiku. Odporúčam Netanya beach s naozaj rušným nočným životom. Nachádza sa tu všetko od športovísk, cez reštaurácie, až po centrum spracovania diamantov.

Múr nárekov

V Jeruzaleme asi nikto nezabudne prísť k múru nárekov. Je to vlastne pozostatok Jeruzalemského chrámu, ktorý dal rozšíriť Herodes Veľký. Milióny pútnikov sem prichádzajú vysloviť svoje modlitby a zasunúť medzi hradby lístoček so svojím prianím. Židia toto miesto považujú za svoje najposvätnejšie a zároveň tu vyjadrujú smútok nad zničením chrámu.

Milé dámy, nabudúce si napíšeme viac o šabate a dôležitých informáciách pre Slovákov, ktorí sa chystajú cestovať do Izraela.

Odporúčame: Waikiki: Inšpiruj sa slovenskou tanečnicou a dopraj si trochu exotiky


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Martina Zahoranová 09.11.14 13:47

MZ
karma
92.00

zaujímavá krajina raz by som sa tam určite chcela pozrieť

  • 0
Odpovedať

Andrea Vidová 09.11.14 19:11

AV
karma
-1.00

táto krajina má určite čo ponúknuť,má svoje čaro

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 10.11.14 09:19

MB
karma
108.00

ano je to jeden z mojich cestovatelskych snov aj ked som Izraelom popri hranici prechadzala z Egypta do Jordanska na výlet do Petry.

  • 0
Odpovedať

Stanislava Hasajová 10.01.15 19:44

SH
karma
-1.00

veľmi zaujímavá reportáž, teším sa na ďalšie

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 05.02.15 15:53

MR
karma
-1.00

krásna a zaujímavá krajina.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.01.21 11:23

KS
karma
133.00

Až tak veľmi ma táto krajina neláka, ale ktovie :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní