Spoznávame Slovensko: Prečo navštíviť Bojnice?

Spoznávame Slovensko: Prečo navštíviť Bojnice?
 • 27.08.2014
 • Silvia Karasová

Toto kúpeľné mestečko je známe asi väčšine z nás, aj keď mnohí z nás doň možno ešte nezavítali. A pritom medzi prvých obyvateľoch tohto mesta patrili už neandertálci. O nich vás presvedčia napríklad v Múzeu praveku, potvrdzujú to aj nálezy skamenených kostrových častí zvierat. Dnes sa ale nepresunieme do obdobia 100 000 rokov dozadu, ale pozrieme sa na Bojnice v súčasnosti. Navštíviť sa ich totiž oplatí v každom ročnom období. 

Odporúčame: Čo ti ponúkajú slávne Karlove Vary? Ich návštevu neoľutuješ!

Bojnický zámok

Zdroj: Shutterstock®

Niečo z histórie

Ak by ste sa chceli pohrabať v prvých písomných zmienkach o Bojniciach, dopátrali by ste sa až k roku 1113. Výsady mesta im pridelil kráľ Ľudovít I. v roku 1366, vďaka čomu sa v meste mohol rozbehnúť obchod a remeslá. Kým v minulosti si Bojnice prešli aj vojnovými konfliktmi, aj obchodnými cestičkami (Bojnice boli totiž takmer dvesto rokov vnímané aj ako poštová stanica, kde sa obchodovalo so železom, drahými kovmi, aj soľou), v súčasnej dobe sú turistami vyhľadávaným mestečkom. A prečo je tomu tak?

zámok Bojnice

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa dá vidieť v Bojniciach?

V Bojniciach si na svoje príde každá veková kategória a v každom ročnom období. Samozrejme, medzi najvyhľadávanejšie atraktivity mesta patrí Bojnický zámok. Ide o romantický zámok, v ktorom nájdete prvky gotiky aj renesancie. Zámok stojí na travertínovej stavbe a je skutočne rozsiahly. Nachádza sa tu vnútorný aj vonkajší hrad s tromi nádvoriami. Od roku 1970 je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Bojnický zámok pôsobí vskutku rozprávkovo a rozhodne by ste si nemali nechať ujsť jeho návštevu. Oplatí sa absolvovať komplexnú prehliadku, ktorá trvá cca hodinku a pol, na jej závere vás sprievodkyňa zavedie až do jaskyne pod zámkom. Počas prehliadky sa dozviete rôzne zaujímavosti o majiteľoch zámku a ich životných osudoch. Na Bojnickom zámku sa počas roka dejú rôzne akcie, vidieť tu tak môžete strašidlá, ale aj rozprávkové bytosti.

Pozri aj: Návod, ako poraziť jet lag: Takto sa spamätáš z časového posunu! ​

ZOO Bojnice

Zdroj: Shutterstock®

Historické centrum Bojníc máte síce prejdené za pár minút, ale tá atmosféra stojí za to. Množstvo reštaurácii, kaviarničiek či cukrárni stojí za vyskúšanie. Celkovú pohodu možno trošku narúša fakt, že centrum nie je výhradne pešou zónou, avšak pri takomto mestečku je to aj odpustiteľné.

bojnická ZOO

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa nasýtite atrakcií, ako je zámok, ZOO, ale aj rôzne múzeá či kúpaliská, určite si urobte prechádzku kúsok od mesta a navštívte Bojnické kúpele. Tie kedysi patrili do panstva Bojnického zámku. Nájdete tu termálnu vodu, v ktorej sa s pôžitkom môžete liečiť v lete aj v zime. Okrem toho je tu maximálne tiché a relaxačné prostredie a nádherná príroda, ktorá vás presvedčí o tom, aby ste sa sem určite ešte niekedy vrátili. 

Odporúčame: Rady a tipy na bezpečnú túru do hôr: Na toto určite nezabudni!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Jana Komadová 27.08.14 16:30

JK
karma
100.00

je tam toho veľa na pozeranie ani celý deň nestačí zámok je krásný ked boli deti malé chodievali sme každý rok do bojníc

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 27.08.14 16:39

MZ
karma
92.00

Bojnice sú krásne, boli sme tam na jar a bol to krásny výlet

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 28.08.14 05:28

karma
113.00

v Bojnicích jsme byli celá rodina a všem se nám tam líbilo

 • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 28.08.14 08:19

karma
-1.00

Bojnice sú osvedčený tip na výlet

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 09.09.14 15:14

MR
karma
-1.00

v Bojniciach som žiaľ ešte nebola ale vždy ked vidím v telke reportáže tak si vravím: raz určite :)

 • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 22.09.14 15:04

GV
karma
85.00

V Bojniciach som bola už pred mnohými rokmi, no čo si pamätám tak zámok a zoo boli veľmi pekné. Určite by som zámok chcela navštíviť ešte raz.

 • 0
Odpovedať

Dorotka Fuchsová 05.11.14 11:35

DF
karma
-1.00

Ešte som tam nebola, ale určite zámok aj ZOO navštívime

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 05.05.20 10:51

KS
karma
133.00

Bojnice sú skutočne krásne, už som ich mala možnosť navštíviť :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní