Telgárt a Chmarošský viadukt – prečo navštíviť tento krásny kút Slovenska?

Telgárt a Chmarošský viadukt – prečo navštíviť tento krásny kút Slovenska?

  • Zdieľaj:
 • 2

Asi sa budeme opakovať, keď povieme, že Slovensko je krásna krajina. Nuž, ale je to pravda. Kam sa len pozrieme, na nás vykúka nádherná príroda, čarovné mestá s bohatou históriou, kultúrne a historické pamiatky, ale i kus moderného sveta. Dnes sa spolu pozrieme na turistami veľmi obľúbený kúsok Slovenska, ktorý nájdeme v strednej časti krajiny, a to v Banskobystrickom kraji. Navštívili ste už obec Telgárt a hlavne neďaleký viadukt, ktorý predstavuje pozoruhodnú technická stavbu? Ak nie, je čas vybrať sa na výlet. Presvedčte sa sami!

Kde nájdeme obec Telgárt?

Slovenská obec Telgárt s počtom obyvateľov cez 1500 leží vo východnej časti Horehronskej kotliny v okrese Brezno, nájdeme ju v údolí medzi Nízkymi Tatrami, Slovenským rajom a Slovenským rudohorím pod úpätím Kráľovej hole. Rozprestiera sa v nadmorskej výške 889 – 920 m. n. m., pričom je najvyššie položenou horehronskou obcou. Telgártom preteká potok Zubrovica, ktorý je pravostranným prítokom neďaleko prameniaceho Hrona. Druhá najdlhšia slovenská rieka, rieka Hron, pramení v Horehronskom podolí na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole a juhozápadne od sedla Besník, pričom prameň leží na katastrálnom území obce Telgárt. 

Medzi väčšie mestá ležiace v okolí môžeme zaradiť Rožňavu, Brezno, Poprad i Spišskú Novú Ves. Obcou prechádza i železničná trať Červená Skala – Margecany, ktorá je charakteristická viacerými unikátnymi stavbami a mostnými objektmi či tunelmi. Súčasťou trate je napríklad špirálový železničný tunel zvaný Telgártsky tunel, známy aj ako Telgártska slučka, okrem toho aj Telgártsky viadukt a známy Chmarošský viadukt. 

Pozri aj: Rázovitá dedinka Čičmany: Pýcha slovenskej kultúry

viadukt pri Telgárte

Zdroj: Shutterstock®

Najstaršie zmienky o Telgárte

Obec Telgárt začala vznikať v prvej polovici 14. storočia. Prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 1326. Traduje sa, že usadlosť v tomto čase založil Šoltýs Mikuláš, syn Ladislava Kuna zo Spiša. Osada však neležala pri spomínanej rieke Hron, ale pri prameni Hnilca na ceste spájajúcej Gemer a Spiš. Táto osada bola známa pod názvom Tiergarten, čo môžeme preložiť ako zvernica či obora. Daná oblasť bola totiž už koncom 13. storočia využívaná ako kráľovský poľovnícky revír, ktorý v 15. storočí navštevoval aj kráľ Matej Korvín.

Stará osada, ktorá nebola založená na mieste dnešnej obce, bola neskôr z nie úplne známych dôvodov opustená, pričom pôvodní obyvatelia začali s budovaním novej osady už v priestoroch dnešného Telgártu pri rieke Hron. Počas 14. a 15. storočia postupne v Telgárte došlo k rozvoju baníctva aj poľnohospodárstva, obyvatelia sa venovali chovu dobytka i práci s drevom. Ďalšie storočia boli charakteristické i rozvojom železničného priemyslu a výstavbou spomínanej železničnej trate. Počas druhej svetovej vojny sa tu odohrali viaceré boje a dokonca bola obec v tomto období i vypálená. Dnes je obec a jej okolie obľúbenou turistickou destináciou s viacerými turistickými trasami a možnosťami rekreácie. 

Chmarošský viadukt pri Telgárte

Telgárt je predovšetkým známy tunelmi a viaduktami na spomenutej železničnej trati, ktoré sú obľúbenými atrakciami aj medzi turistami. Telgártsky tunel, Telgártsky a Chmarošský viadukt patria k najkrajším technickým pamiatkam Slovenska a zároveň k najnáročnejším železničným technickým stavbám. Telgártska slučka bola vybudovaná najmä s cieľom riešiť nárast výšky o 31 m v stúpaní do sedla Besník. Z trojice objektov na železničnej jednokoľajnej trati je pravdepodobne najznámejší práve Chmarošský viadukt, ktorý je pre svoju fotogenickosť obľúbený turistami i fotografmi. 

Chmarošský viadukt má dĺžku približne 113 m, pričom sa týči do výšky 18 m. Pochádza zo začiatku 30. rokov 20. storočia a je charakteristický oblúkovou konštrukciou s deviatimi oblúkmi zo železobetónu. Ide o historicky prvú oblúkovú železobetónovú konštrukciu v Československu. Neďaleko sa nachádza aj Telgártsky viadukt s dĺžkou takmer 87 m a výškou 22 m.

Ako sa sem dostať?

Prístup pre turistov k všetkým spomenutým objektom je veľmi dobrý. Dá sa sem priamo dostať zo železničnej stanice Telgárt Penzión či miestnej autobusovej zastávky, taktiež autom, ktoré možno odstaviť pri hlavnej ceste. K pamiatkam vedú pohodlné a nenáročné lesné cesty. Zo spomenutej železničnej stanice je Telgártsky viadukt a Telgártsky tunel vzdialený asi 100 m a Chmarošský viadukt niečo cez pol kilometra. 

Pozri aj: Chodník korunami stromov v Bachledovej doline: Zážitok pre veľkých i malých

Chmarošský viadukt

Zdroj: Shutterstock®

Kráľova hoľa a ďalšie zastávky v okolí

Okolie toho však ponúka omnoho viac ako len spomenuté viadukty. Obec Telgárt je východiskovým miestom viacerých trás na Kráľovú hoľu, jedného z najnavštevovanejších vrchov Nízkych Tatier, ktorý predstavuje vynikajúci vyhliadkový bod. Cez sedlo Besník sa dá tiež dostať do susedných pohorí. Z Telgártu tiež vedie značka na vyhliadku Borovniak. Zo stanice Telgárt Penzión vedie i nenáročná trasa k prameňu Hrona s dĺžkou asi 1,5 km, ktorého okolie je veľmi pekne upravené a stojí za návštevu. 

Priamo v Telgárte sa nachádza i meteorologická stanica a Gréckokatolícky kostol sv. Ducha. Telgárt víta turistov i v zime. Sú tu dobré podmienky na zjazdové lyžovanie. V okolí nájdeme lyžiarske strediská, bohatý je i výber ubytovacích zariadení a penziónov. V širšom okolí nájdeme napríklad hrad Muráň, Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Múzeum zvoncov a spiežovcov v obci Šumiac aj nádrž Palcmanská Maša pri obci Dedinky. Množstvo tipov na výlety ponúka i Národný park Muránska planina, vrátane unikátnej syslej kolónie.

- Chmarošský a Telgártsky viadukt
1 z 13

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 21.11.21 06:19

ĽŠ
karma
100.00

Navštívili sme viackrát; krásne prostredie.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 22.11.21 09:12

KK
karma
104.00

Slovensko má veľa krásnych zákutí, v Telgárte som ešte nebola, určite sa tam vyberieme na výlet

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Svetové inšpirácie z jesenných ulíc
Módne inšpirácie

Svetové inšpirácie z jesenných ulíc

 • 9
 • 05.11.2021
Hiking boots nielen na túry: Milujú ich dizajnéri, tak si ich zamiluj aj ty!
Módne inšpirácie

Hiking boots nielen na túry: Milujú ich dizajnéri, tak si ich zamiluj aj ty!

 • 9
 • 17.09.2021
Deň mužov oslavuje aj Aupark Bratislava, s pánskym bedekrom plným štýlu a elegancie
Inšpirácie

Deň mužov oslavuje aj Aupark Bratislava, s pánskym bedekrom plným štýlu a elegancie

 • 1
 • 19.11.2021
TOPlist