Z čoho všetkého vedeli veštiť naši predkovia?

Z čoho všetkého vedeli veštiť naši predkovia?
 • 19.10.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 3

Veštenie má skutočne bohatú históriu a svoje uplatnenie našlo snáď v každej jeden dobe.

Aj keď s pribúdajúcimi rôčikmi sa v ľudstve vytvára k ezoterike skôr skepticizmus, napriek tomu stále nájdeme ľudí, ktorí na nadprirodzeno nedajú dopustiť. Magické sily nám okrem iného vedia pomôcť pochopiť minulosť, alebo odhaliť tiež budúcnosť.

Vieme, čo sa k jej vešteniu využíva dnes, a možno budete prekvapené, ale v minulosti to nebol až taký veľký rozdiel.

I ŤING

Ide o systém predpovedí, ktorý sa môže pýšiť tým, že je z tých najstarších, ale tiež najprešpekulovanejších. Pochádza z Číny, odkiaľ nám predstavuje  tzv. Knihu premien. Tá hovorí o dvoch opačných póloch/silách, ktoré majú na život človeka veľký vplyv – jing a jang. Pri veštení sa potom využívajú rôzne techniky. Hádžeme mincou, alebo paličkou, tak aby určili isté vzory (trigramy, hexagramy) pozostávajúce z troch, alebo šiestich plných, prípadne prerušovaných čiar. 64 premiestnení jing a jang pokrývajú celý rad životných situácií. Výhodou takéhoto veštenie je aj fakt, že pri hľadaní odpovedí, sa pýtajúci musí dôkladne zamyslieť nad ich významom. Ide tak aj o akýsi druh sebaskúšky.

Odporúčame prečítať: Symboly, ktoré nám pritiahnu do života lásku

Z čoho všetkého vedeli veštiť naši predkovia?

Zdroj: Shutterstock®

TAROT

Ich história siaha do 14.storočia a tarotové karty prežili až do dnes. Keďže obsahujú rôzne obrázky, sú obľúbenejšie než napríklad vykladanie z čajových lístkov, ktoré môže byť neraz mätúce.

ORÁKULUM

Kedysi si ľudia stavali veštiarne, snáď najznámejšia je veštiareň v gréckych Delfách, ktorá bola zasvätená Apolónovi. Táto veštiareň mala symbolizovať prítomnosť nadprirodzených síl a božstva samotného. Ľuďom, ktorí si tu chodievali po odpovede, prichádzali formou ľudského hlasu. Vo veštiarni sa nachádzali aj takzvané média, prípadne ste si mohli hodiť žreb. Vyložiť vám tu mohli aj sny, ktoré sa už oddávna považujú za znamenia budúcich udalostí.

PRÍRODA

V prírode nájdeme hneď viacero artefaktov, ktoré sa dajú na veštenie využiť. Takými NAJ je rozhodne voda a drevo. Voda sa sama o sebe spája s emocionálnym svetom, predstavuje ale aj očistu, či oko do budúcnosti. V tom poslednom prípade za to môže aj jej lesklá hladina pripomínajúca zrkadlo, ďalšiu obľúbenú pomôcku veštenia. Drevu sa magická sila pripisovala taktiež, v rámci veštenia sa z neho buď využívali pomôcky ako trebárs prútiky, prípadne poslúžil na založenie ohňa, z ktorého sa potom aj veštilo. 

Odporúčame prečítať: MINITEST: Zistite, ktorú čakru máte oslabenú

Z čoho všetkého vedeli veštiť naši predkovia?

Zdroj: Shutterstock®

NEBO

Hlavne nočná obloha a pohľad na ňu patril k tým silným zážitkom, ktoré umocňovala ešte aj myšlienka, že medzi miliónmi hviezd je vpísaný aj náš osud. Už v 2.storočí n.l. vymysleli grécki astronómovia prvý zvieratník. Išlo o systém zvierat a bájnych tvorov pospájaných do súhvezdí. Okrem horoskopov sa predpovede získavali (a stále aj získavajú) tak, že sa vie vyrátať v akom rozpoložení sa nachádzali planéty v okamihu vášho narodenia. 

Odporúčame prečítať: Ako si posilniť čakry?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 17.12.15 19:30

SK
karma
113.00

ludia uz v minulosti vestili z cohokolvek

 • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 26.12.15 12:49

ľO
karma
-1.00

ezoterika je pre mňa obľúbená oblasť

 • 0
Odpovedať

Ľuba Reháková 30.12.15 17:27

ĽR
karma
-1.00

Verím v schopnosti veštiť, v tzv. nadprirodzeno, ale zároveň verím tomu, že takéto schopnosti má skutočne málo kto a je na svete veľa klamárov v tejto oblasti, preto sa tejto oblasti vyhýbam .... nenašla som nikoho komu by som dokázala veriť, že skutočne "vidí viac" ako my ostatní :(

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Trendy slnečné okuliare pre toto leto: Už si pripravená na slnečné dní?
Módne inšpirácie

Trendy slnečné okuliare pre toto leto: Už si pripravená na slnečné dní?

 • 1
 • 12.07.2022
Puddle pants sú trendom, ktorý schvaľuje aj Kate Middleton! Máš ich v šatníku?
Módne inšpirácie

Puddle pants sú trendom, ktorý schvaľuje aj Kate Middleton! Máš ich v šatníku?

 • 1
 • 07.09.2022
Ako „sa obliecť“ na vlastný pohreb? Módnych návrhárov fascinuje aj posmrtná móda
Módni návrhári

Ako „sa obliecť“ na vlastný pohreb? Módnych návrhárov fascinuje aj posmrtná móda

 • 3
 • 27.07.2022
TOPlist