Akné a hormóny: Ako vplýva menštruácia na pleť a ako dostať vplyv hormónov pod kontrolu?

Akné a hormóny: Ako vplýva menštruácia na pleť a ako dostať vplyv hormónov pod kontrolu?

Aké sú najčastejšie príčiny vzniku akné? Určite ste sa aj vy stretli s názorom, že pod akné sa podpisuje predovšetkým nezdravé stravovanie a strava ako taká. No nie vždy je to len a len o tom, čo jeme. Niekedy je to aj o nesprávnych prípravkoch, ale aj o hormónoch. Pritom stačí vedieť, kedy používať aké produkty – všetko je v podstate len o správnom načasovaní.

Už nejakú dobu sa hovorí o chudnutí podľa menštruačného cyklu, no keď sa bavíme o pleti, tak by sme mali zvážiť cyklickú starostlivosť o pleť. V jednoduchosti by sme mohli povedať, že ak chceme mať krásnu pleť bez akýchkoľvek nedokonalostí, mali by sme sa o ňu starať v závislosti od toho, čo v daný deň alebo týždeň potrebuje. Poďme si však vysvetliť, čo to tá cyklická starostlivosť o pleť vlastne je.

starostlivosť o aknóznu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť o pleť podľa menštruácie?

Menštruačný cyklus každej ženy zvyčajne tráva 28 dní. Počas neho v ženskom tele prirodzene stúpajú a klesajú hormóny, ktoré ovplyvňujú mnohé vnútorné procesy a rovnako ovplyvňujú aj vzhľad našej pleti. Takže nielen strava, ale aj hormóny sa podpisujú pod vznik akné.

 • Folikulárna fáza: prvé dní cyklu až do ovulácie sú hladiny estrogénu vyššie, vďaka čomu je naša pleť v najlepšej kondícii
 • Luteálna fáza: po ovulácii až do začiatku krvácania začína klesať hladina estrogénu i testosterónu, no začína stúpať hladina progesterónu. V dôsledku toho sa začína pleť viac premasťovať a póry upchávať.

Hormóny teda necvičia len s našou náladou, ale aj s pleťou. Ako uvádzajú odborníci, tak úroveň hormónov (estrogénu a progesterónu) ovplyvňujú aj hrúbku našej kože, ktorá je v každej fáze menštruačného cyklu iná. Počas folikulárnej fázy je pokožka hrubšia, s lepšou elasticitou a úplne žiari. Kdežto počas luteálnej fázy dochádza k búrke hormónov, kedy celá armáda akné „driemajúca“ pod pokožkou čaká, kedy môže vyliezť na povrch. A práve týždeň pred krvácaním, sa môžu začať na tvári objavovať prvé vyrážky. Ich výskyt sa môže počas krvácania ešte zhoršiť.

Nastáva však otázka, prečo niektoré ženy bojujú s akné každý jeden mesiac a niektoré akné obchádza. Všetko je však len o našom tele a o tom, ako sa dokáže vysporiadať s vyššími hladinami hormónov. Ak endokrinný systém u žien funguje optimálne, tak vyššie hladiny hormónov v tele nespôsobujú žiaden problém. No na druhej strane, keď sa v tele nachádza vyššia hladina hormónov a endokrinný systém nefunguje na 100 %, tak sa začne na pleti vytvárať akné.

Payot MY PERIOD

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Katarína Kačuriková

Ako predísť tvorbe akné počas menštruácie?

Počas folikulárnej fázy je ideálne zamerať sa na hĺbkové čistenie pleti. V tejto fáze je najlepšie podstúpiť hĺbkové čistenie pórov a odstraňovanie čiernych bodiek. Počas prvej polovice luteálnej fázy, kedy je pleť ešte v poriadku, je vhodné zamerať sa na podporu jej pružnosti, a to prostredníctvom pleťových masiek. Počas druhej polovice sa zamerajte na zníženie tvorby kožného mazu. Počas samotnej menštruácie je vhodné podporiť regeneráciu pleti a zamerať sa tiež na upokojujúcu starostlivosť.

Keď aj vy patríte k tým dámam, ktoré každý mesiac bojujú s tvorbou pupienkov na tvári, tak vyskúšajte MY PERIOD od značky Payot, čo je 9 dňová pleťová kúra počas menštruačného cyklu. Kúra je zostavená z 3 druhov sér, ktoré sa na pleť aplikujú počas 9 dní krvácania. Prvé sérum (deň 1. až 3.) je zamerané na potlačenie tvorby kožného mazu a tiež na redukciu pupienkov, a to prostredníctvom obsiahnutého mätového extraktu. Druhé sérum (deň 4. až 6.) s jazmínovým extraktom pomáha upokojovať pleť a obmedzuje prejavy hypersenzitivity. Posledné energizujúce ampulky (deň 7. až 9.), s obsahom extraktu zo sladkého pomaranča, obnovujú energiu pleti pre oživenie jej jasu a na potlačenie známok únavy.

Viac informácii o MY PERIOD nájdete na payot.sk.

- Galéria
1 z 4
Akné a hormóny: Ako vplýva menštruácia na pleť a ako dostať vplyv hormónov pod kontrolu? - KAMzaKRASOU.sk
Akné a hormóny: Ako vplýva menštruácia na pleť a ako dostať vplyv hormónov pod kontrolu? - KAMzaKRASOU.sk
Akné a hormóny: Ako vplýva menštruácia na pleť a ako dostať vplyv hormónov pod kontrolu? - KAMzaKRASOU.sk
Akné a hormóny: Ako vplýva menštruácia na pleť a ako dostať vplyv hormónov pod kontrolu? - KAMzaKRASOU.sk

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Katarína Kčuriková


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Leona Bašistová 26.03.21 11:54

LB
karma
104.00

super článok, mne najviac na aknóznu pleť fungoval vysoko-hydratačný krém, pitie 2-3 litrov čistej vody denne, žihlavový čaj - čistiaci + úplne vysadenie cukru, čokolády a iných dobrôt. Držím palce všetkým!!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 27.03.21 17:47

MM
karma
100.00

tento problém trápil aj mňa, od určitého času mám pokoj

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 01.04.21 23:33

MD
karma
132.00

Akné a hormóny- presne toto trápilo dlhé roky aj mňa. Kým v puberte som mala peknú pleť, po pôrodoch prišli hormonálne problémy a nepekné vyrážky. Myslela som, že sa ich už nidky nezbavím, ale podarilo sa. Len to chcelo poriešiť celkové zdravie.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 13:41

ZS
karma
100.00

Mňa to začalo trápiť až po tridsiatke. Ani kožná mi nedokázala pomôcť. Prestalo to samo,ale bohužiaľ jazvy ostali

 • 0
Odpovedať

Jana Pelegriniová 19.04.21 17:39

JP
karma
-1.00

Akné v dospelosti si vyžaduje inú liečbu ako u pubertálneho akné. Vyhýbajte sa alkoholovým pleťovým vodám a berte do úvahy aj Váš typ pleti.

 • 0
Odpovedať

Martina Holkova 20.04.21 21:35

MH
karma
-1.00

Ja s tymto problemom bojujem roky a nic mi nepomaha odstranit to.predpokladam ze toto je zial moj osud :-(

 • 0
Odpovedať

Ema Novotná 16.05.21 12:24

EN
karma
-1.00

Ja som s týmto mala dosť problémy v puberte hlavne ale aj doteraz, ale už pomenej aj ku kožnej som chodila... kolegyna mi odporučila a celkom mi to pomohlo, akože mohlo by to byť aj lepšie ale mám oveľa peknejšiu pokožku ako pred tým

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní