Kedy tvoje šminky doslúžili? Takáto je maximálna životnosť makeupu

Kedy tvoje šminky doslúžili? Takáto je maximálna životnosť makeupu

Všetko dobré sa raz musí skončiť... Táto múdra veta neplatí len všeobecne v živote, ale aj vo svete, na ktorý si my ženy nedáme siahnuť, vo svete šminiek.

Čo to ale znamená v praxi? Od chvíle, keď otvoríme novú špirálu alebo lak na nechty a použijeme ho prvý raz, plynie tomuto produktu životnosť a vy sa z toho dokonalého odtieňa nebudete tešiť večne.

V tomto článku sa dočítate, aká je maximálna životnosť makeupu najpoužívanejších druhov, a teda, kedy je čas sa s ním rozlúčiť a hodiť ho do koša. Pamätajte, že obdobie je len približné, nakoľko sa môže líšiť od značky.

Zaujme ťa aj: Tipy a návody na selfie ako z časopisu. Vieš, ako na to?

Pleťová kozmetika

Šetriť pleťovú kozmetiku sa neoplatí, pretože jej trvanlivosť nie je príliš dlhá. Čistiace produkty, ako sú mlieka či gély a micelárne vody, majú zväčša len polročnú trvanlivosť, pri tónovacích vodách a kréme na tvár je to o niečo viac, no maximálne rok.

životnosť pleťovej kozmetiky

Zdroj: Shutterstock®

Šminky nie sú večné

Ani vaše milované "maľovátka", za ktoré ste vyhodili kopec peňazí, nie sú večné. Lak na nechty vyhoďte po roku od otvorenia, špirála vydrží len 3 mesiace. Potom sa v nej začnú usádzať baktérie a tie sa prenášajú rovno na oko. 

Aj keď používate krycí krém minimálne a vydržal by vám aj dva roky, po roku patrí do koša, pretože stráca tie vlastnosti, pre ktoré ho milujete. Rovno k nemu prihoďte aj korektor, ktorý má tiež ročnú trvanlivosť. Dva roky by mali vydržať pudrové produkty, ako sú očné tiene, ceruzky na obočie či rozjasňovače, púder a lícenka.

Pozri aj: Nauč sa, ako vyzerať dobre bez makeupu overeným spôsobom!

trvanlivosť riasenky

Zdroj: Shutterstock®

Pre oči predstavuje hrozbu aj linka na oči, preto ju dlhšie, ako rok, nepoužívajte. Niektoré treba vyhodiť už po 6 mesiacoch. Dva roky vydrží rúž a na kontúrku sa môžete spoliehať celý rok, podobne ako na lesk na pery.

Inšpiruj sa: Ešte váhaš, či používať nočný krém alebo nie? Už nebudeš!

životnosť rúžu

Zdroj: Shutterstock®

Hľadajte tento symbol!

Samozrejme, že si nezapamätáte, koľko daný produkt po otvorení vydrží a našťastie ani nemusíte. Každý kozmetický výrobok totiž obsahuje takzvaný PAO piktogram, ktorý predstavuje otvorený téglik a skratka zastáva spojenie Period after opening". Na obale teda nájdete presný počet mesiacov, ktoré otvorený produkt bez problémov vydrží. Potom je dobré dať mu zbohom a nahradiť ho novšou verziou.

trvanlivosť kozmetiky

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

DÁVATE SI NA DĹŽKU TRVANLIVOSTI PRI KOZMETIKE POZOR?

Odpovedalo 58 ľudí  

Áno, všetko po záruke ihneď vyhadzujem.
12%
Áno, ale len pri niektorých produktoch, nakoľko som o údajoch o trvanlivosti nevedela.
71%
Nie, je mi to jedno, trvanlivosť kozmetiky neriešim.
17%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 25.03.18 07:32

ĽŠ
karma
100.00

Ďakujem za informácie!

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 25.03.18 11:41

karma
110.00

Dobre vedieť!

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 25.03.18 16:46

SK
karma
86.00

jej tie symboli som si este nikdy nevsimla... a to si kozmetiku a sminky kupujem casto... clovek si to ani neuvedomi ze ako dlho ma otvorenu kozmetiku, hlavne ked nej mame neurekom ze damy? poznate to? hlavne na ruzi na perysom si to vsimla ze zacal mat uz neprijemnu vonu... aha tak uz bil staryyy

  • 1
Odpovedať

Žofia Mažáriová 25.03.18 17:00

ŽM
karma
115.00

Ešte sa mi nestalo, že by mi niečo po záruke ublížilo

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 25.03.18 18:53

PV
karma
113.00

Kozmetiku kupujem len zriedka.Asi najviac rúž na pery a lak na nechty.. Ked je lak už hustý , vyhodím ho.Nikdy mi nesmrdel rúž alebo lak ,alebo špirála..!! Nevedela som ,že špirálu treba vyhodiť po 3 mesiacoch. Dakujem za rady..

  • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 13.02.20 17:38

ŽM
karma
115.00

Nanič bol po záruke jedine jeden krém. Inak nikdy nič

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní