Čo je fototyp a do akého sa zaradiť?

Čo je fototyp a do akého sa zaradiť?
  • 09.06.2017
  • Lea Drobná

Viete, aký ste fototyp? Jednotka, dvojka, trojka alebo štvorka? A aký máte slnečný kapitál? Tieto informácie vám môžu zachrániť kožu, a to doslova!

S opaľovaním je to trochu ako s tandemovým chudnutím. I keď sa budete slniť s kamoškou na rovnakom mieste, rovnako dlhý čas, chrániť sa rovnako vysokým UV faktorom a spoliehať sa na rovnako oslnivý výsledok, môžete ostať nemilo prekvapená. Jedna z vás bude ako čokoládka, druhá ako signalizačný maják. Prečo je to tak? Dôvod je prostý. Tak ako máme každá rozdielne rýchly metabolizmus, aj slnečný kapitál je výsostne individuálna záležitosť. Tento pojem odkazuje na prirodzenú obranyschopnosť pokožky  voči škodlivým vplyvom UV žiarenia. Ignorovaním osobitých požiadaviek kože dochádza časom k narušeniu jej obrany, s čím súvisia závažné zdravotné riziká, rakovinu kože nevynímajúc.

Zdravú maximálnu dĺžku pobytu na slnku vypočítate jednoducho: číslo vami používaného UV faktora vynásobte počtom minút, ktoré vaša koža (v súlade s príslušným fototypom) zvládne prirodzene odrážať škodlivé UV lúče. V európskom regióne sú najfrekventovanejšie štyri fototypy.

Odporúčame: Zmena pesimistického zmýšľania na pozitívne - tipy ako na to!

Čo je fototyp a do akého sa zaradiť?

Zdroj: Shutterstock®

Fototyp 1

Ako sa spoznáte?

Máte ryšavé vlasy, modré oči a pleť, ktorú vystihuje poetický prívlastok – porcelánová. Už pri krátkom pošteklení slnečnými lúčmi vám vybiehajú pehy. Prirodzená ochrana kože trvá asi 10 minút.

Ako sa chrániť?

Jednotky sa nikdy neopália dohneda, len sčervenajú, mali by sa preto chrániť čo najvyšším UV faktorom. V prostredí Slovenska dvadsiatkou až tridsiatkou, pri mori a na horách siahnuť po päťdesiatke a vyšších.

Odporúčame prečítať: Bella Hadid vám pomotá hlavu: Pozrite si jej 3 provokatívne outfity

Čo je fototyp a do akého sa zaradiť?

Zdroj: Shutterstock®

Fototyp 2

Ako sa spoznáte?

Charakterizuje vás blond hriva, modré, zelené alebo sivé oči, o kúsok tmavší odtieň pleti ako pri fototype 1, a hoci máte viditeľné pehy, je ich pomenej. Prirodzená ochrana kože trvá asi 20 minút.

Ako sa chrániť?

Dvojkám sa po prvotnom sčervenaní koža sfarbí dohneda. Napriek tomu by nemali podceňovať ochranu, v našom zemepisnom pásme optimálne dvadsiatku, v exotickejších kútoch aspoň dvadsaťpäťku.

Odporúčame: Melón pomocník pre naše telo - účinky, ktoré ste nepoznali!

Čo je fototyp a do akého sa zaradiť?

Zdroj: Shutterstock®

Fototyp 3

Ako sa spoznáte?

Pre najrozšírenejší fototyp v Európe je príznačná kombinácia hnedé vlasy a hnedé oči, prípadne hnedé vlasy a sivé oči. Majú svetlohnedú pleť a pehy sa im tvoria zriedkavo. Čas, kým u nich červená pokožka zhnedne, je kratší. Prirodzená ochrana kože trvá asi 30 minút.

Ako sa chrániť?

Príslušníčky fototypu 3 si na Slovensku hravo vystačia s pätnástkou. Počas prímorskej dovolenky odporúčame slnečnú kozmetiku s UV faktorom dvadsať.

Odporúčame prečítať: Ako zarobiť peniaze z domu? Skúste tieto spôsoby

Čo je fototyp a do akého sa zaradiť?

Zdroj: Shutterstock®

Fototyp 4

Ako sa spoznáte?

Vaša vizitka je olivová pleť, tmavé vlasy aj tmavé oči, a žiadne pehy. Ak na vás daná vonkajšia charakteristika sedí, ste šťastná žena! Pri opaľovaní sa vám koža rovno sfarbí do čokoládova. Prirodzená ochrana kože trvá asi 40 minút.

Ako sa chrániť?

I keď máte oproti predchádzajúcim fototypom výhodu odolnej pokožky, predsa nepodceňte situáciu a pri pobyte na slnku sa nezabudnite dôkladne natrieť. V našich končinách je pre vás postačujúcou voľbou UV faktor 10, na prímorskú pláž si zabaľte pätnástku. 

Odporúčame: Ovsené vločky - Dôvody, prečo sú jednotkou ranného menu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 31.12.17 14:32

SK
karma
114.00

tak som asi tá dvojka

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.05.20 15:13

KS
karma
133.00

Tak podľa popisu som niečo medzi fototypom 2 a 3 :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní