Nebezpečné mýty o opaľovacom kréme: Toto leto im never!

Nebezpečné mýty o opaľovacom kréme: Toto leto im never!

  • Zdieľaj:
 • 1

Keď sa vonku oteplí a znížime počet vrstiev oblečenia na sebe, vieme, že je čas na opaľovací krém, ktorý by sme mali nanášať od hlavy až po päty. Krémy s ochranným faktorom SPF sú počas leta nesmierne dôležité. Aj keď by sme ich mali používať celoročne, na ich aplikácii by sme si mali dať záležať najviac počas leta, kedy sú slnečné lúče a žiarenie oveľa intenzívnejšie. Vedeli ste však, že opaľovací krém by ste mali nanášať každé 2 hodiny? Respektíve častejšie a nielen, keď si pokožku namočíte a tým ochranný faktor z nej zotriete?

Opaľovacie krémy znižujú riziko vzniku nebezpečnej a v mnohých prípadoch aj smrteľnej rakoviny kože, tiež nám pomáhajú predchádzať poškodeniu pokožky, ktoré vedie k jej predčasnému starnutiu. Krémy na opaľovanie sú však častokrát nepochopené a mätúce. S akými mýtami o opaľovacích krémoch sa stretávame najčastejšie a ktorým by sme nemali za žiadnych okolností veriť?

prečo používať slnečnú kozmetiku

Zdroj: Shutterstock®

MÝTUS: Čím vyšší SPF faktor krém obsahuje, tým dlhšie môžete byť na slnku

Či používate opaľovacie krémy s SPF 30 alebo SPF 50, platí, že znovu aplikovať by ste si ich mali minimálne každé 2 hodiny. Dermatológovia uvádzajú, že slnečné žiarenie a vlhkosť zmýva niektoré z ochranných prvkov, ktoré krémy obsahujú a ktoré aplikujeme na pokožku. Takto sa teda môže stať, že naša pokožka nebude voči slnečnému žiareniu chránená. A je v podstate jedno či sa kúpete, alebo len slníte na brehu pri vode alebo pri bazéne – naše telo a pokožka stále produkuje pot, ktorý krém „zmýva“.

Dermatológovia dokonca uvádzajú, že ak s ochrannými krémami počas leta šetríte, môže sa stať, že krém s ochranným faktorom SPF 30 môže byť v konečnom dôsledku neúčinný alebo môže pôsobiť len minimálne. Na pokožku by ste ochranný krém mali aplikovať v dostatočnom množstve – ako sa hovorí, radšej viac ako menej.

MÝTUS: Okná blokujú svetlo

Mnohí si myslia, že za sklom sú pred slnkom a slnečným žiarením chránení. Opak je však pravdou. Chránení môžu byť v aute skôr len tí, ktorí sedia na predných sedadlách. Predné okno je zväčša vytvorené z vrstveného skla, ktoré blokuje UVA a UVB lúče, no bočné a zadné okná zvyčajne touto „funkciou“ nedisponujú. A to platí aj v prípade skiel na budovách. Aj keď pracujete z domu alebo v kancelárii, do ktorej preniká priame slnečné žiarenie, mali by ste sa natierať ochrannými krémami, ktoré obsahujú minimálne SPF 30.

Rovnako netreba podceňovať ani slnečné okuliare s UVA a UVB faktorom, ktoré chránia pred šedým zákalom.

Zaujme ťa: Čo spôsobuje svrbenie kože a tela? Toto sú časté príčiny!

účinky ochranných krémov

Zdroj: Shutterstock®

MÝTUS: Opaľovacie krémy znižujú hladinu vitamínu D

Ako vieme, počas leta naša pokožka čerpá zo slnečného žiarenia vitamín D, ktorý si „naberá do zásoby“. Tie naše telo využíva počas zimných mesiacov, kedy slnečné žiarenie nie je také intenzívne. A aj keď opaľovací krém zabraňuje prenikaniu UVB lúčov do pokožky, ktoré podporujú tvorbu vitamínu D, stále platí, že malé množstvo UVB lúčov do pokožky preniká. To množstvo je dostačujúce na tvorbu slnečného vitamínu, teda vitamínu D. Ten je zásadný pre zdravie kostí, no úlohu zohráva aj pri podpore imunitného systému a pod.

Jeden z mýtov tiež uvádza, že používanie ochranných krémov s SPF faktorom je dôležitejšie a potrebnejšie u detí než u dospelých. Síce je pravdou, že úpal je v detstve rizikovým faktorom pre vznik rakoviny aj v neskoršom veku, no stále platí, že pokožka v detstve a v dospelosti je stále rovnaká a nijako sa nemení. Preto za žiadnych okolností netreba podceňovať ochranu pokožky – akákoľvek ochrana je lepšia než žiadna.

Neprehliadni: Domáci telový píling 5-krát inak: Minimálne jeden si zamiluješ


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Katarína Šugar 18.07.21 15:17

karma
108.00

Super čítanie, týmto mýtom som neverila. V lete sa treba starať o pokozku dvojnásobne. V budúcnosti nám to vráti.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Dokonalý kompostér do každej domácnosti: Ide to jednoduchšie, ako by ste si mysleli!
Domácnosť

Dokonalý kompostér do každej domácnosti: Ide to jednoduchšie, ako by ste si mysleli!

 • 3
 • 16.08.2022
Ako zorganizovať domácnosť do 30 minút? Inšpiruj sa spolu s nami!
LIFESTYLE

Ako zorganizovať domácnosť do 30 minút? Inšpiruj sa spolu s nami!

 • 0
 • 17.09.2022
Rakovina prsníka a 7 mýtov s ňou spojených – čo je pravda a čo nie?
Pre ženy

Rakovina prsníka a 7 mýtov s ňou spojených – čo je pravda a čo nie?

 • 1
 • 12.08.2022