Všetko o striách: Je možné ich odstrániť alebo je potrebné sa naučiť s nimi žiť?

Všetko o striách: Je možné ich odstrániť alebo je potrebné sa naučiť s nimi žiť?

  • Zdieľaj:
 • 5

Už je to nejaká tá doba, čo strie nie sú považované za symbol krásy. Dokonca sa ich všetky snažíme ukrývať pred svetom. Aj keď je dôležitá prirodzenosť a na nič by sme sa nemali v živote hrať, strie do našich životov jednoducho nepatria. Spoločne s celulitídou ich môžeme považovať za najväčší estetický problém, ktorý trápi mnohé dievčatá, ale aj ženy v dospelosti.

V zimnom období nám vôbec neprekážajú. Ale s príchodom letných dní, by sme sa najradšej prepadli pod zem, než by sme ich mali odhaliť. Je to síce pomerne ťažké, hlavne keď teplomer ukazuje teploty nad 30 °C. Sú to predsa naše nedostatky a tie by mali ostať ukryté pred svetom. Prečo však vznikajú a ako ich odstrániť? Dá sa vôbec minimalizovať ich vzhľad?

Pozri aj: Tvar nosa a osobnosť: Črta, ktorá prezradí aj to, čo ani ty nevieš!

čo sú strie

Zdroj: Shutterstock®

Čo sú strie a prečo vznikajú?

Milé dámy, určite vás potešíme, ak vám povieme, že tento nedostatok trápi aj mužov. Jednoducho si nevyberajú a môžu sa objaviť u žien a rovnako aj u pánov. Strie by sme mohli v jednoduchosti označiť za jazvy, ktoré vznikajú vtedy, keď sa pretrhnú kolagénové a elastínové vlákna v pokožke. Určite viete, že vznikajú predovšetkým v pubertálnom období, keď dochádza k rôznym hormonálnym zmenám alebo vtedy, keď dieťa jednoducho rýchlo vyrastie. Vtedy sa pokožka rýchlo natiahne a oslabí sa, v dôsledku čoho je náchylnejšia na poškodenie. Strie sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, no najčastejšie ich môžete vídať v partiách, ako sú boky, prsia, zadok a stehná. Spočiatku sú ružové alebo červené, no neskôr sa môžu zosvetliť a pripomínať akési škrabance alebo jazvy.

Strie však nie sú príčinou len hormonálnych zmien a zmien v puberte. Môžu vznikať aj v dôsledku nedostatočnej aktivity štítnej žľazy, pri radikálnom priberaní alebo chudnutí, pri cvičení a naberaní svalovej hmoty a pod. Ženy sa s nimi najčastejšie stretávajú aj v období tehotenstva, kedy sa môžu vytvoriť na zväčšujúcom sa brušku. Samozrejme ich vzhľad a tvorba závisí aj od typu pokožky a samotného organizmu.

prečo vznikajú strie

Zdroj: Shutterstock®

Je možné zabrániť ich vzniku a ako ich odstrániť?

Lekári a mnohí odborníci uvádzajú, že nie je možné predísť ich vzniku. Ale na druhej strane tiež dodávajú, že správnou starostlivosťou ich tvorbu môžete čiastočne obmedziť. V tehotenstve je potrebné natierať bruško, zadok a boky správnymi krémami, ktoré podporujú elasticitu pokožky. Tie odporúčajú aj pri cvičení a naberaní svalovej hmoty.

No čo v prípade, ak už sú „ozdobou“ vašej pokožky? U každého môže fungovať niečo iné. Niekomu môžu pomôcť krémy s obsahom retinolu či kyseliny hyalurónovej. No v tomto prípade je potrebné skombinovať aplikáciu krémov s masážou, poprípade s mezoterapiou alebo laserovým zákrokom, ktorý je pri ich odstraňovaní najúčinnejší. Platí to však v prípade povrchových strií. Pri tých, ktoré prenikli do hĺbky pokožky nie je úplne možné ich odstrániť celkovo.

Zaujme ťa: 3 tipy, ako odvodniť telo: Zbav sa tohto najväčšieho letného problému


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 06.08.20 06:51

ĽŠ
karma
100.00

U každého môže fungovať niečo iné; dobrý článok!

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 06.08.20 09:09

KK
karma
109.00

veľa vecí v živote je s ktorými sa musíme naučiť žiť, strie podľa mňa patria k tým ľahším

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 06.08.20 18:23

MM
karma
118.00

mám strie už od detstva, pravdepodobne spôsobené rýchlym rastom, nie je výrazné, ani mi nevadí

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 07.08.20 13:51

karma
108.00

Neja

 • 0
Odpovedať

Lenka Jánošová 09.08.20 13:27

LJ
karma
-1.00

Mne sa strie pacia, su prirodzena sucast zenskeho tela :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Trendy slnečné okuliare pre toto leto: Už si pripravená na slnečné dní?
Módne inšpirácie

Trendy slnečné okuliare pre toto leto: Už si pripravená na slnečné dní?

 • 1
 • 12.07.2022
Trendy v okuliaroch pre sezónu 2022: Budeš chcieť všetky!
Módne inšpirácie

Trendy v okuliaroch pre sezónu 2022: Budeš chcieť všetky!

 • 3
 • 28.04.2022
Módne dámske vesty - ideálne na jar a jeseň
Módne inšpirácie

Módne dámske vesty - ideálne na jar a jeseň

 • 0
 • 02.06.2022
TOPlist