Čo má spoločné pleť s vlasmi a nechtami? Viac, než si myslíš!

Čo má spoločné pleť s vlasmi a nechtami? Viac, než si myslíš!

  • Zdieľaj:
 • 7

Mať zdravú a krásnu pokožku bez akýchkoľvek nedokonalostí, silné a pevné nechty a objemné vlasy, ktoré sa nelámu a nevypadávajú, to je snom väčšiny z nás. Každá dáma, ale aj pán chce vyzerať čo najlepšie, no s pribúdajúcimi rokmi je oveľa ťažšie toto všetko dosiahnuť. Jednoducho naše vlasy, pokožka, ale aj nechty s pribúdajúcimi rokmi čosi strácajú. Niečo, vďaka čomu boli v najlepšej kondícii. No rovnako, ako strácame svoju kondíciu v dospelosti aj my, tak aj náš organizmus začína chradnúť a strácať dôležité látky, ktoré ho udržiavali v najlepšom stave.

No, samozrejme, nastáva otázka, čo má spoločné pleť s vlasmi a nechtami? Na povrchu to môže vyzerať, že vôbec nič. Ale ak sa pozrieme do ich vnútra, tak nájdeme menovateľa, ktorého majú spoločného. Prečo inak by sme na trhu mohli objaviť výživové doplnky, ktoré majú hneď viacero rôznych účinkov, a to v jednej kapsule? Väčšina z nich obsahuje zložky, ktoré potrebuje naša pleť, vlasy a rovnako aj nechty!

Pozri aj: Chceš vedieť, čím nahradiť botox? Toto je efektívnejšie riešenie

vplyv kolagénu na organizmus

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa nachádza v pleti, vlasoch a rovnako aj v nechtoch?

Ak by sme to mali vziať postupne, tak v prvom rade môžeme hovoriť o keratinocytoch, ktoré produkujú keratín. Keratín predstavuje druh proteínu, ktorý je kľúčovou zložkou pokožky, vlasov a rovnako aj nechtov. V skutočnosti môžeme povedať, že keratín, ktorý vidíme na pokožke, vlasoch a nechtoch, predstavuje mŕtvy keratínový systém. Živé keratínové bunky sa produkujú vo vnútri nášho organizmu a tlačia sa smerom k povrchu.

Keratín je jednou spoločnou zložkou, ktorá sa nachádza vo vlasoch, nechtoch, ale aj v pokožke. Okrem neho však veľkú časť nášho organizmu tvorí ďalšia látka, ktorá sa nachádza v spojivových a chrupavkových tkanivách. Ide o látku, ktorá dodáva pokožke elasticitu, nechtom pevnosť a vlasom výživu. Ide o stavebný proteín nášho tela, ktorý tvorí 30 % bielkovinového tkaniva v ľudskom tele a až 70 % našej kože. Ide o akési spojivové tkanivo, ktoré sa nachádza v celom našom tele – vo vlasoch, svaloch, kostiach či dokonca v pečeni, pľúcach, srdci, tráviacom trakte. Tým proteínom je kolagén, ktorý udržiava naše telo „pokope“.

Ako vplýva kolagén na pleť, vlasy a nechty?

V súčasnosti existuje vyše 27 typov kolagénov, ktoré sa nachádzajú v našom tele. „Kolagén typu I je v ľudskom tele najrozšírenejší. Je hlavnou súčasťou kože, kostí a šliach. Kolagén typu III sa v koži nachádza v okolí kožných adnex (vlasy, nechty) a ciev. Kolagén typu II sa nachádza v chrupavke,“ uvádza dermatologička MUDr. Jana Molčanová. Kolagén typu I Je vysoko nápomocný pri hojení rán, dodáva našej koži elasticitu a drží naše tkanivá takpovediac pokope ako lepidlo. Preto je jasné, že tento typ kolagénu je potrebné organizmu dopĺňať o to viac, keď po 25. roku života dochádza k prirodzenému ubúdaniu kolagénu z organizmu a po 40. roku si ho už telo nevytvára vôbec.

Nedostatok kolagénu vedie nielenže k zhoršeniu stavu kostí, k oslabeniu svalstva či bolesti kĺbov. Jeho nedostatok sa môže predovšetkým prejaviť na našej pleti. Spočiatku sa na nej môžu vytvoriť jemné línie, ktoré môžu „prerásť“ do hlbších vrások. Nedostatok kolagénu sa tiež môže podpísať pod vznik obávanej a odstrašujúcej celulitídy a pod.

Kolagén sám osebe je nápomocný pri zlepšovaní elasticity pokožky a jej hĺbkovej hydratácii, pri vyhladzovaní vrások a predchádzaniu starnutia. Dokonca sa jeho účinky preukázali aj pri zmierňovaní viditeľnosti pigmentových škvŕn či rozšírených cievok.

V spojitosti s vlasmi môžeme hovoriť o kolagéne ako o proteíne, ktorý pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov či hydratovať ich z vnútra. Kolagén tiež pomáha predchádzať lámaniu vlasov a ich predčasnému šediveniu. Podobne to je aj v prípade našich nechtov. Ak sú vaše nechty krehké, štiepia sa alebo lámu, tak by ste mali začať uvažovať o dopĺňaní kolagénu do vášho organizmu.

Inca Collagen

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Ako dopĺňať kolagén do organizmu?

Možností dopĺňania kolagénu do organizmu je hneď niekoľko. Odborníci na zdravú výživu sa zhodujú na tom, že v prvom rade je potrebné obohatiť svoj jedálniček o potraviny bohaté na kolagén. V  druhom rade je potrebné obrátiť sa na výživové doplnky, ktoré vám pomôžu zvýšiť hladinu kolagénu v organizme. Avšak aj v tomto prípade je potrebné vybrať si kolagén podľa jeho zloženia či formy spracovania.

Ak chcete svojmu organizmu dopriať najlepší kolagén, tak by ste mali siahnuť práve po hydrolyzovanom morskom kolagéne, ktorý je vyrábaný tzv. studenou technológiou, pri ktorej si dokáže zachovať svoju formu a bio-aktivitu. Bio-aktívny morský kolagén je svojou štruktúrou najpodobnejší ľudskému, preto ho dokáže organizmus lepšie vstrebať a distribuovať tam, kde je kolagén potrebný.

Takým kolagénom je Inca Collagen, ktorý v jednom balení obsahuje 3 000 mg 100 % morského kolagénu. Ide o kolagén bez obsahu prísad a ktorý je rozpustný vo vode. O jeho kvalite svedčí aj fakt, že ho užívajú známe krásky, ako je Andrea Verešová (topmodelka), Miriam Kalisová (televízna moderátorka), Lucia Mokráňová (osobná trénerka a modelka) a rovnako aj naša redakcia či ďalšie tisícky užívateľov. Recenzie na Inca Collagen sú viac ako pozitívne. „Mne po kolagéne rastú vlasy ako z vody a koža je krásne elastická" uvádza módna návrhárka Jana Pištejová, ktorá z vlastnej skúsenosti môže potvrdiť, že pokiaľ sa kolagén užíva správne a dlhodobo, dokáže s telom zázraky. 

Objavte aj vy jeho účinky a podporte svoje zdravie či krásu! S kódom „KZK“ získate na e-shope Inca Collagen zľavu 5 €.


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Katarína Konečná 31.01.20 09:50

KK
karma
121.00

ano, je to pravda, mám to odskúšané

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 02.02.20 14:08

karma
100.00

Skvelý článok

 • 0
Odpovedať

Dominika Molnárová 03.02.20 18:24

DM
karma
-1.00

Odporúčam taktiež aj zinok. Pri vypadávaní vlasov a oslabených nechtov bol výbornym pomocníkom.

 • 0
Odpovedať

Lenka Šluchová 04.02.20 18:06

karma
-1.00

Ja som mala tiež problém s lámaním nechtov a vtedy mi veľmi pomohla Omega. Ale vyskúšam aj kolagén ako prevenciu lebo už som si dávno Omegu nekúpila.

 • 0
Odpovedať

Alexandra Semanová 04.02.20 19:31

AS
karma
-1.00

Zaujímavý článok.

 • 0
Odpovedať

Andrea Petrušková 27.02.20 09:56

AP
karma
104.00

Tak takýto kolagén by mi veľmi pomohol pri vypadávaní vlasov - musím vyskúšať

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 04.05.20 22:21

SK
karma
113.00

O vlasy a nechty sa treba starať ak chceme aby boli zdravé a pekné.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Perikarditída – kto je najviac ohrozený zápalom osrdcovníka?
Zdravie

Perikarditída – kto je najviac ohrozený zápalom osrdcovníka?

 • 0
 • 29.12.2022
Rihanna sa stala miliardárkou! A pozor, nie je to len vďaka piesňam!
CELEBRITY

Rihanna sa stala miliardárkou! A pozor, nie je to len vďaka piesňam!

 • 2
 • 14.01.2023
Kedy a ako je vhodné deti učiť správne narábať s peniazmi
Rodina

Kedy a ako je vhodné deti učiť správne narábať s peniazmi

 • 0
 • 29.12.2022