Nechutné čierne bodky a upchaté póry: Neuveríš, ale nie je to to isté!

Nechutné čierne bodky a upchaté póry: Neuveríš, ale nie je to to isté!

Keď vaša pokožka na tvári vyzerá ako súhvezdie tmavých bodiek, je načase tento problém riešiť. Ale viete, ako? Nechávate to na odborné zručnosti dermatológov, kozmetičiek alebo skúšate ich domáce odstránenie?

Aký typ čistiaceho produktu by ste mali zvoliť na ich odstránenie, závisí od toho, či ide o upchaté póry alebo čierne bodky. Totižto, medzi týmito pojmami je pomerne veľký rozdiel. Čierne bodky a upchaté póry zďaleka nepredstavujú jeden a ten istý kozmetický problém. Zistite, aký je medzi nimi rozdiel!

Pozri aj: Príčiny nespavosti: Neuveríš, ale spôsobujú ju aj potraviny!

čierne bodky a akné

Zdroj: Shutterstock®

Aký je medzi nimi rozdiel?

Upchaté póry vznikajú vtedy, keď sa otvoria folikuly (teda, keď sú otvorené póry), v ktorých sa hromadí olej a odumreté kožné bunky. Z upchatých pórov môžu časom vzniknúť čierne bodky, ktoré vznikajú oxidáciou nahromadených nečistôt v póroch. Teda môžeme povedať, že upchaté póry sú len menšou predzvesťou čiernych bodiek. Ak teda nedôjde k vyčisteniu pórov, prostredníctvom vhodne zvolenej starostlivosti, dôjde k vzniku čiernych bodiek, ktoré predstavujú esteticky nepríjemnejší problém.  

Čierne bodky sú, technicky vzaté, formou akné. Nazývajú sa aj „otvorené komedóny“, ktoré, ako sme písali, vznikajú vtedy, keď sa póry naplnia olejom a odumretými bunkami a navyše baktériou, ktorá spôsobuje akné. Upchaté póry sa inak nazývajú aj „mazové vlákna“, ktoré sú síce čierne, ale oproti čiernym bodkám sú viac-menej neškodné, pretože sa z nich nevytvárajú vyrážky.

Teória je teória, ale čo prax? Ako rozoznať čierne bodky od upchatých pórov? Myslíme, že úplne jednoducho! Ak máte na tvári bodku, ktorá vyčnieva, tak ide o čierne bodky. Ak to tak nie je, ide o upchaté póry, pri ktorých vytláčanie určite nepomôže.

aknózna pleť

Zdroj: Shutterstock®

Ako odstrániť čierne bodky a upchaté póry?

Na odstránenie čiernych bodiek sa zväčša používajú exfoliačné produkty a peelingové činidlá, ktoré rozpúšťajú a odstraňujú čierne hlavičky. Keďže sú dôvodom tvorby akné, tak sa odporúča siahať aj po produktoch, ktoré majú hneď protizápalové účinky.

Čo sa týka upchatých pórov, tak ich odstránenie je o niečo zložitejšie, pretože ich tvorba je podmienená genetikou. Nedajú sa úplne zmenšiť, viete však dostať pod kontrolu tvorbu mazového oleja, a tým predísť ich vzniku. V tomto prípade sa odporúčajú produkty s obsahom kyseliny salicylovej a kyseliny glykolovej.

zubná kefka a čierne bodky

Zdroj: Shutterstock®

Pomáha zubná pasta a zubná kefka?

Mnoho ľudí, v nádeji na odstránenie čiernych bodiek a upchatých pórov, používa zubnú pastu a zubnú kefku. Určite ste už o tomto triku počuli aj vy, hlavne v súvislosti s vysúšaním vyrážok.

Pre odstránenie čiernych bodiek a upchatých pórov si najprv naparte tvár harmančekovým kúpeľom, ktorý otvorí póry, čím vyčistíte pleť do dokonalosti. Následne naneste trochu zubnej pasty a prostredníctvom novej zubnej kefy ju zľahka premasírujte, ako keby ste si robili peeling tváre.

Dávajte si však pozor na to, akú zubnú pastu použijete. Zvoľte takú, ktorá neobsahuje hrubé čiastočky, nemá výraznú mentolovú chuť. Stavte skôr na tie, ktoré obsahujú výťažky z byliniek, vďaka čomu budú pleť zároveň ošetrovať.

To, či je tento spôsob najlepší na odstránenie čiernych bodiek a upchatých pórov, už necháme na vašom zvážení.

Neprehliadni: Dávaj si pozor na betakarotén! Údajne spôsobuje rakovinu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 01.05.18 08:09

MM
karma
100.00

vyskúšam čistenie so zubnou kefkou a pastou, veď za vyskúšanie nič nedám

  • 1
Odpovedať

Denisa Oravcová 02.05.18 21:11

karma
104.00

Konečne niečo proti čiernym bodkám!!!

  • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 28.05.18 11:49

karma
110.00

Tak to som tiež nevedela..synček vyskúša. Používa sírove mydlo na tvár a aj gel s kys. salicylovou.

  • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 23.11.18 22:36

ZS
karma
100.00

ja som si kedysi davala pastu a akurat mi len vystipala plet...mne nesadla

  • 1
Odpovedať

boo boo 14.02.22 16:49

BB
karma
-1.00

Len si treba davat pozor. Raz som pouzila jemnu cistiau kefku urcenu na tvar a objavili sa mi rozsirene zilky :(

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní