Permanentný make-up! Áno či nie?

Permanentný make-up! Áno či nie?
 • 10.02.2017
 • Lea Drobná

Farbičkové ranné rituály, ktoré majú ženy zakódované v programe krásy, by mnohé najradšej vymenili za predĺžené slastné minúty v posteli. Ranné líčenie môže byť niekedy otravné a tento pocit sa pri večernom odličovaní umocňuje na druhú.

Sme inteligentné bytosti, a preto si život uľahčujeme. Buď sa tvárime, že obočie Cara Delevingne je už prežitok a snažíme sa okolie presvedčiť, že „no brows“ je najnovší trend alebo si necháme svoje víťazné oblúky vylepšiť v salóne krásy.

Prirodzené husté obočie je, pochopiteľne, najkrajšie. No nie každá z nás stála v tom správnom rade, v ktorom sa rozdávali dokonalé oblúky. Vyšší vek, oslabenie imunity, choroby či nevkusné a neodborné zásahy neprofesionálnych kozmetičiek môžu za to, že obočie už nemá ten správny tvar, hrúbku či hustotu. Žena, ktorá si uvedomuje dôležitosť pekného obočia, vyhľadáva možnosti jeho úpravy. 

Odporúčame prečítať: Všetko čo by ste mali vedieť o kyseline hyaluronovej

Permanentný make-up! Áno či nie?

Zdroj: Shutterstock®

Ponuka štúdií krásy je veľmi pestrá. Vylepšenie semipermanentnými farbami alebo lepenie syntetických chĺpkov patria vďaka časovej a finančnej nenáročnosti medzi najvyužívanejšie procedúry v kozmetických salónoch. Ich spoločným menovateľom je však krátkodobosť. Dokonalé oblúky, ktoré vydržia niekoľko rokov, sú odolné voči vode, potu či oteru, vytvorí iba samotná príroda alebo profesionálna dizajnérka permanentného make-upu. Tak prečo nemajú všetky dámy s nedokonalým obočím vytetované chĺpky?

Perfekcionistky to určite poznajú. Každý nesprávne zvýraznený milimeter na obočí môže viesť ku celkovej nespokojnosti. Taktiež majiteľky modrého, zeleného, fialového či ružového vytetovaného obočia sú ako zlá bilbordová kampaň vyvolávajúca obavy a strach využiť túto službu. Nesúmerný tvar alebo nesprávne zvolený pigment, ktorý bude na niekoľko rokov strašiť okolie, je pre veľké percento ženskej populácie značnou demotiváciou. 

Odporúčame prečítať: Vyrobte si svoje vlastné pleťové tonikum!

Permanentný make-up! Áno či nie?

Zdroj: Shutterstock®

Bočný panel:

Permanentný make-up (ďalej PMU) alebo mikropigmentácia je kozmetická procedúra, pri ktorom sa profesionalnym prístrojom aplikujú pod kožu špeciálne pigmenty  do hĺbky cca 0,3 až 0,6 mm. Jedná sa o estetický zákrok, pri ktorom sa snažíme zmeniť, upraviť alebo skrášliť určité nedostatky na tvári. Pri kozmetickej mikropigmentácii zvýrazňuje certifikovaná dizajnérka – kozmetička vybrané časti tváre, najčastejšie pery, očné linky, obočie, prípadne znamienka krásy. V prípade medicínskej mikropigmentácie sa jedná o rekonštrukčnú mikropigmentáciu, ktorá eliminuje, zlepšuje potencionálne nedostatky, estetické vady spôsobené nehodou, chorobou alebo po operačných zákrokoch. Napríklad, optická rekonštrukcia prsného dvorca alebo bradavky ,či už po estetických úpravách prsníkov alebo v prípade onkologických pacientiek.

Pri strate pigmentu (vitiligu) sa tetujú svetlé miesta na pokožke. Pri čiastočnej alebo celkovej alopécii (vypadaní vlasov a obočia) sa tetujú optické vlasové korienky na hlave. PMU udrží svoju intenzitu v závislosti od mnohých faktorov ako napríklad typ pleti, vek, farba pokožky, zdravotný stav zákazníčky, zloženie pigmentu, hĺbka vpichu, technika prevedenia PMU, či kvalita prístroja na tetovanie. Nesmieme však zabudnúť ani na následnú starostlivosť o pigmentované miesto. Pigmenty určené na mikropigmentáciu sa postupom času z pokožky vyplavujú resp. odbúravajú, a preto je potrebné po určitom čase, v závislosti od použitej techniky, procedúru opäť zopakovať (približne po jednom až troch rokoch).

Odporúčame prečítať: Jar 2017 prináša nové trendy v líčení

Permanentný make-up! Áno či nie?

Zdroj: Shutterstock®

Kedy zo salónu zutekať?

Každá profesionálna kozmetička by mala chápať obavy potenciálnych klientok a prejaviť im pochopenie, empatiu.  V prípade, že sa dostanete do kozmetického salónu amatéra, je strach úplne na mieste. Ako však rozlíšiť, o aký salón ide? Ponúkame niekoľko tipov, kedy je lepšie vyhovoriť sa na strach a zo salónu utiecť.

1. Dizajnérka PM má tetované obočie, ktoré hrá všetkými farbami dúhy, jeho tvar pripomína logo športovej značky v tvare fajky a s hrdosťou vám oznámi, že si ho tetuje sama. Obetujte zálohu, ktorú si od vás niektoré salóny môžu vypýtať a utekajte kade ľahšie.

2. Kozmetička preskočí konzultáciu a vrhne sa na vás bez toho, aby ste spoločne odsúhlasili farbu pigmentu a predkreslený tvar obočia. Ak jej nezáleží na vašej spokojnosti pred tetovaním, mali by ste vedieť, že máte dočinenia s neprofesionálnou dizajnérkou.

3. Má k dispozícii iba jeden hnedý a jeden čierny pigment. Existuje totiž veľa odtieňov hnedých pigmentov a každá dizajnérka by mala mať na výber z niekoľkých farieb, aby vedela farbu čo najlepšie prispôsobiť ku tónu vašej pleti a vlasov.)

4. Salón alebo kozmetičku, ktorá vo vás vyvoláva nedôveru po akejkoľvek stránke, dôkladne sledujte. Obal s jednorazovou sterilnou ihlou by mala otvoriť pred vami v jednorazových rukaviciach, aby vás ubezpečila o dodržiavaní hygienických zásad.

5. Keď sa jej opýtate na ukážky svojej práce, odpovie vám, že žiadna zákazníčka nesúhlasila s fotením z dôvodu ochrany súkromia. Tomuto argumentu sa len veľmi ťažko verí, preto si dajte záležať na výbere. Uprednostnite služby tej tvorkyne, ktorá fotogalériu svojej práce s hrdosťou ukazuje.

Trh je presýtený službami kozmetického priemyslu. Školiace centrá vypľúvajú denne množstvo nových „odborníkov“ a veľké percento z nich si bez praxe a skúseností otvára vlastné štúdia krásy s víziou rýchleho zárobku. Skutoční odborníci a profesionáli sa však neučia na platiacich zákazníčkach! 

Odporúčame prečítať: 8 kozmetických tipov pre dobrú selfie

Permanentný make-up! Áno či nie?

Zdroj: Shutterstock®

Profesionálnu dizajnérku, ktorá vám naplní sen o dokonalom obočí, môžete spoznať aj podľa týchto rád:

1. Marketing! Ešte stále si ho spájate s klamlivou reklamou či nedôverou? Veď dobré veci nepotrebujú reklamu, poviete si. Omyl! Práve kvôli pretlaku kozmetických služieb, sú aj tí najlepší odborníci nútení venovať čas a energiu propagácii svojich prác. Fotografie vás môžu zaujať, referencie presvedčiť a osobný kontakt upokojiť. Oplatí sa aj obetovať zálohu na konzultáciu, peniaze určite nebudete ľutovať tak, ako by ste oplakávali hokejkové obočie na niekoľko rokov.

2. Sledujte signály! Šikovná kozmetička má pravdepodobne veľa zákazníčok, preto by vás neskorší termín procedúry nemal odradiť, ale naopak ubezpečiť o jej kvalitách. Termín poskytnutý v horúcich letných dňoch však nie je dobrým znamením. Permanentný make-up sa totiž v lete neodporúča absolvovať. Ideálnym obdobím na tetovanie jednotlivých častí tváre je skoršia jar, jeseň alebo zima.

3Kvalitne prevedený PM trvá spolu s konzultáciou približne hodinu až hodinu a pol, v ojedinelých komplikovaných prípadoch aj dve. Pýtajte sa na dĺžku času, ktorú s vami kozmetička plánuje prvýkrát stráviť. Ak ste vopred neabsolvovali konzultáciu, polhodinový termín by vás nemal presvedčiť o správnosti výberu.

Odporúčame prečítať: OBJAVTE SVOJU SKRYTÚ KRÁSU! VIEME, AKO NA TO

Permanentný make-up! Áno či nie?

Zdroj: Shutterstock®

Aké informácie by ste sa mali pri konzultácii dozvedieť?

1. Kozmetička vás zoznámi s presným postupom procedúry.

2. Mali by ste byť informovaná o kontraindikáciách.

3. Vysvetlí vám, ako bude tetované miesto po zákroku vyzerať a čo sa s vami bude počas tetovania a po procedúre diať.

4. Odporučí vám možnosti starostlivosti o tetovanie.

5. Oboznámi vás s cenou služby, ktorá bude zahŕňať jedno pretetovanie.

6. Pripraví vám zmluvu, kde potvrdíte podpisom, že ste so všetkými dôležitými informáciami zoznámená (môže, nemusí).

Odporúčame prečítaťNezanedbajte hydratáciu pokožky - a nielen v zime!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Jana Komadová 07.02.17 18:48

JK
karma
100.00

Zaujímavé čítanie

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 10.02.17 10:10

SK
karma
114.00

treba si veľmi dobre vybrať!

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 10.02.17 14:02

karma
108.00

Je to urcite dolezite spravne si vybrat ako potom ľutovat.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.02.17 14:23

MM
karma
100.00

zišlo by sa mi urobiť obočie, ale nemám odvahu

 • 0
Odpovedať

Anna Kralovičová 10.02.17 16:01

AK
karma
64.00

Permanentný makeup obočia mám už dlhšie a som s ním veľmi spokojná.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.02.17 16:32

PV
karma
113.00

Dakujem za super článok.. Už dlho rozmýšľam o tetovaní obočia. Ale mala som obavy ako to dopadne. Určite ste ma inšpirovali k tomu ,že v marci si určite idem dať to obočie do poriadku .. ;-)

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 10.02.17 23:08

IM
karma
100.00

na toto by som sa nedala mne stačí občas a jemne sa namalovat

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 11.02.17 07:15

MF
karma
56.00

PMU obočia mám necelé dva mesiace a som nadmieru spokojná. Konečne mám obočie podľa mojich predstáv. Predtým som ho mala hrozné, polovica mi chýbala a stále ho dokreslovať, to ma už nebavilo. Dlho som sa rozhodovala, kde si ho dám urobiť. Čítala som recenzie od zákazníčok, študovala som fotografie už hotových tetovaní. A nakoniec som vybrala správny salón. Som rada, že ho mám, konečne mi na tvári nič nechýba. Odporúčam!

 • 0
Odpovedať

Dorota Samelova 27.02.17 10:22

DS
karma
-1.00

Ja mam permanentny make up obocia a som maximalne spokojna. Netreba na nom vsak setrit a radsej investovat viac ako byt neskor sklamana.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní