Vieš, čo je keloidná jazva na tele a ako môže vzniknúť?

Vieš, čo je keloidná jazva na tele a ako môže vzniknúť?

  • Zdieľaj:
 • 4

Keloid v preklade znamená nadmerný rast tkaniva jazvy v okolí rany. Vzniká ako následok popálenia, očkovania alebo chirurgického zákroku. Táto jazva vie výrazne potrápiť predovšetkým mladé ženy, zvlášť ak sa vyskytuje na bežne viditeľnom mieste, akým je ruka, plece či tvár. Keloidná jazva je totiž hrubá a viac či menej vyzdvihnutá nad povrch kože. Od bežnej jazvy sa teda odlišuje štruktúrou aj vzhľadom. Keloid najčastejšie postihuje mladých ľudí, ako aj osoby s tmavším odtieňom pleti, nie je to však pravidlo.

Keloidná jazva – je veľmi ťažké zbaviť sa jej

Žiaľ, je to tak, keloid veľmi nerád opúšťa svojho nositeľa. Navyše, čím je jazva staršia, tým nemožnejšie je nájsť prostriedky na jej odstránenie. Preto ide o skutočne veľký kozmetický problém. Za zmienku rozhodne stojí, že tento druh jazvy sa začína tvoriť až približne tri mesiace od pôvodného kožného poranenia. Vraví sa, že ľudia, ktorí sú náchylní na vznik keloidných jaziev a ktorí všeobecne trpia horším hojením rán, by sa mali oblúkom vyhnúť tetovaniu aj piercingu. Nie je známe, prečo vlastne keloid vzniká, no odborníci to čiastočne pripisujú genetickým vplyvom a problémom s imunitným systémom. Objaviť sa môže tak po poštípaní hmyzom či porezaní, ako aj po spomínanom tetovaní. Keloidná jazva však môže vzniknúť aj úplne spontánne, čiže bez akéhokoľvek úrazu alebo poranenia. V praxi ide o hromadenie kolagénu okolo pôvodnej jazvy, teda zasahuje aj do zdravého tkaniva.

Pozri aj: Dna: Aké sú príčiny a prejavy tohto bolestivého ochorenia?

ako vzniká keloid

Zdroj: Shutterstock®

Keloidná jazva rastie rýchlo a môže dosiahnuť naozaj veľké rozmery. Ľudí trápi už tisícky rokov. Slovo keloid vzniklo z gréckeho „chele, cheloid", čo znamená krabie klepeto. Je tvorený nadmerným množstvom kolagénových vlákien a hoci nespôsobuje nijaké zdravotné ťažkosti, býva výrazným estetickým problémom. Občas však môže mierne bolieť, páliť alebo svrbieť, predovšetkým v noci. Najčastejšie sa vyskytuje na hrudníku, pleciach a ramenách, ale pomerne bežný je aj výskyt keloidu na tvári. Spočiatku je táto jazva sýtočervená, postupne ale vybledne, až zostáva biela.

odstránenie keloidnej jazvy

Zdroj: Shutterstock®

Existujú spôsoby odstránenia keloidu?

Menšiu keloidnú jazvu dokáže odstrániť steroidná injekcia – táto metóda však vyžaduje viacero ošetrení. Táto steroidná terapia ale môže spôsobiť aj nepríjemné vedľajšie účinky, hlavne u ľudí s tmavšou pleťou. Za všetky spomeňme napríklad stratu pigmentu. Pozitívny vplyv majú aj silikónové náplasti, ktorými sa redukuje viditeľnosť jazvy. Nosiť ich však treba aj niekoľko mesiacov, čo najdlhšie v rámci dňa. Dôležité je ale vedieť, že keloidná jazva nikdy nevymizne úplne. Prispieť môžete jedine k zmenšeniu jej veľkosti, aj to mimoriadne trpezlivým a zdĺhavým spôsobom. Vykonávajú sa aj laserové zákroky, vďaka ktorým sa keloid zmenší, najviac však o 50%. Ďalším zo spôsobov je takzvaná kryoterapia alebo zmrazenie, najčastejšie pomocou tekutého dusíka. V prípade chirurgického odstránenia keloidnej jazvy je vysoká pravdepodobnosť jej opätovného návratu, často vo väčších rozmeroch, než bola tá pôvodná. Každopádne, ak sa keloidná jazva alebo porucha hojenia rán týka aj vás, navštívte dermatológa a poraďte sa o vašich možnostiach.

Bude ťa zaujímať: Vieš, čo je kaviarenská etiketa? Ak si milovníčka kávy, osvoj si ju!

- Anketa

MÁTE SKÚSENOSŤ S KELOIDNOU JAZVOU?

Odpovedalo 103 ľudí  

Áno, žiaľ, mám ju/ich na tele
84%
Nie, našťastie, netýka sa ma to
11%
Nie, ani som nevedel/a, že niečo také existuje
5%

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Anna Bútorová 02.03.18 12:14

AB
karma
75.00

našťastie tento problém nemusím riešiť

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 02.03.18 14:43

MB
karma
97.00

musi to byt velmi neprijemne, ked sa z nicoho nic objavi

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 02.03.18 15:32

KK
karma
89.00

mne vznikla takáto jazva po operácii ale zaujímavé je, že nie celá jazva ale len časť ostala keloidná

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 02.03.18 21:39

LM
karma
81.00

Nastastie nic take nemam

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pocovidová očista tela a duše: Ako sa detoxikovať a dodať svojmu telu druhý dych?
Telo

Pocovidová očista tela a duše: Ako sa detoxikovať a dodať svojmu telu druhý dych?

 • 10
 • 01.06.2021
BVLGARI OMNIA BY MARY KATRANTZOU: Pestrý kvetinový buket radosti a optimizmu
Novinky

BVLGARI OMNIA BY MARY KATRANTZOU: Pestrý kvetinový buket radosti a optimizmu

 • 6
 • 11.08.2021
Letná dvojitá francúzska manikúra: Najkrajšie inšpirácie pre upravené nechty
Nechty

Letná dvojitá francúzska manikúra: Najkrajšie inšpirácie pre upravené nechty

 • 4
 • 09.07.2021
TOPlist