Vyrážky na tvári: Ktoré orgány treba odľahčiť, aby zmizli?

Vyrážky na tvári: Ktoré orgány treba odľahčiť, aby zmizli?

  • Zdieľaj:
 • 4

Po prvýkrát sme sa s nimi stretli v puberte. Zrazu sa nám zo dňa na deň začali objavovať na tvári a my sme začali panikáriť. No vtedy sme ešte netušili, že sa ich len tak ľahko nezbavíme. Netušili sme ani to, že sa ich nemusíme zbaviť vôbec a môžeme s nimi bojovať aj v dospelosti.

Akné môže mať mnoho foriem – môžeme hovoriť o ľahkej forme, pri ktorej si vystačíme s babskými trikmi alebo mastičkami z lekárne. Pri ťažšej forme je najlepšie vložiť sa do rúk odborníka – či už kožnej lekárky alebo dermatologičky. Napríklad pri ťažšej forme akné si s krémami z lekárne nevystačíte. V takom prípade je potrebné zistiť, čo akné spôsobuje a prečo dochádza k zápalom na pokožke.

Ak sa aj vám pravidelne objavuje akné na tom istom mieste na tvári, tak by ste mali vedieť, že to môže súvisieť s niektorým orgánom a vnútornými procesmi. S čím sa teda spája akné na čele, na nose, na brade či na lícach?

Pozri aj: TOP pleťové oleje: Ktorý urobí zázraky s tvojím typom pleti?

akné na čele

Zdroj: Shutterstock®

Akné na čele – tenké črevo

Pod vznik akné na čele sa môže podpísať častá konzumácia mastných jedál, ktoré zaťažujú tenké črevo a trávenie ako také. Okrem mastných jedál to môže byť aj nadmerná konzumácia cukru alebo alkoholických nápojov, ktoré môžu prispieť k vzniku akné v tejto oblasti tváre.

Akné medzi obočím – pečeň

Príčinou vyrážok v tejto oblasti môže byť predovšetkým nadmerná konzumácia mäsa a mäsových výrobkov – tie môžu zaťažiť aj pečeň. Vyrážky môže spôsobiť aj intolerancia na lepok či laktózu.

Akné nad obočím – obličky

Ak sa vám vytvárajú vyrážky nad obočím, tak o pomoc volajú predovšetkým vaše obličky, ktoré by potrebovali prečistiť. Preto určite nič nepokazíte, ak im doprajete detox. Vyrážky v tejto oblasti tváre môžu byť tiež spôsobené častým fajčením alebo pitím alkoholu.

akné na lícach

Zdroj: Shutterstock®

Akné na nose – srdce

Napríklad problém s vysokým tlakom sa môže podpísať pod vznik vyrážok na nose. Príčinou môže byť aj nedostatok čerstvého vzduchu, ktorý naše srdce potrebuje.

Akné na lícach – pľúca

Akné v tejto oblasti tváre sa objavuje predovšetkým u fajčiarov či alergikov, u ktorých sú pľúca zaťažované najčastejšie. Skúste prestať fajčiť a doprajte si viac času na čerstvom vzduchu!

Akné na brade a v okolí úst – žalúdok

Asi vám je jasné, že vznik vyrážok v tejto oblasti tváre je spôsobený zlou životosprávou a vašim životným štýlom. Ak je váš žalúdok príliš zaťažený nezdravými potravinami, jedlami z rýchleho občerstvenia, sladkosťami, kofeínovými nápojmi či alkoholom, odrazí sa to na stave vašej pleti.

Odporúčame: Liečivé účinky kurkumy pozná každý. Aký je však kurkumový olej?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 07.05.20 06:32

ĽŠ
karma
100.00

Akné, ktoré sa pravidelne objavuje na tom istom miestne na tvári naozaj môže súvisieť s niektorým orgánom a vnútornými procesmi.

 • 1
Odpovedať

Marcela Mantičová 07.05.20 12:20

MM
karma
-1.00

Ďakujem za skvelý článok:-)

 • 1
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.05.20 17:36

SK
karma
113.00

Určite na tom niečo bude. Ďakujem za článok. :)

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 31.05.20 05:13

karma
108.00

Zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Na čo Slováci najčastejšie vsádzajú pri liečbe kožných ochorení?
Akné

Na čo Slováci najčastejšie vsádzajú pri liečbe kožných ochorení?

 • 0
 • 30.09.2022
Hýčkate svoje nohy, milé dámy?
Telo

Hýčkate svoje nohy, milé dámy?

 • 2
 • 29.09.2022
Lupiny vo vlasoch – aké sú príčiny a možnosti riešenia tohto problému?
Vlasy

Lupiny vo vlasoch – aké sú príčiny a možnosti riešenia tohto problému?

 • 1
 • 18.11.2022