Ako zistíš, či ťa trápia mastné alebo suché lupiny? Takto jednoducho!

Ako zistíš, či ťa trápia mastné alebo suché lupiny? Takto jednoducho!

Lupiny častokrát predstavujú chronický stav na pokožke, ktorý sa vyznačuje odlupovaním kože na samotnej pokožke hlavy. Skvelou správou je fakt, že lupiny nie sú nákazlivé a obvykle nepredstavujú závažný zdravotný problém. Na druhej strane však platí, že lupiny sú neestetické a môžu prispievať ku vzniku trápnych situácií a dokonca niekedy môžu byť ťažko liečiteľné.

Dobrou správou je, že vznik lupín dokážeme všetci ovplyvniť. A to buď zmenou životného štýlu, zmenou stravovania, ale aj správnou starostlivosťou o pokožku hlavy. Najdôležitejšie v prípade lupín je rozoznať, s akým druhom máte dočinenia. Pretože ani ten najlepší šampón vám nemusí pomôcť, ak neviete, aké lupiny vás trápia. Ako to teda zistiť?

Neprehliadni: Aké vlasy sa mužom páčia na ženách najviac? Budeš prekvapená!

suché lupiny

Zdroj: Shutterstock®

Čo ste o lupinách možno (ne)vedeli

 • Patria medzi časté kožné ochorenia, s ktorými sa stretávajú všetci bez ohľadu na vek alebo pôvod. Dokonca sa môžu vytvárať kdekoľvek na tele, kde sa nachádzajú vlasové folikuly – teda sa môžu vytvárať aj na hrudníku, brade, obočí...
 • Najčastejšie sa ľudia stretávajú so suchými lupinami, ktoré vyzerajú ako suchá, šupinatá koža na hlave a niekedy dokonca aj so zápalom pokožky. Častokrát sú sprevádzané svrbením a pálením.
 • Mnohí ľudia nepozorujú žiadne pridružené príznaky lupín – sťažujú si len na biele padajúce vločky, ktoré sa usádzajú na ramenách, obzvlášť viditeľné na tmavom oblečení.
 • Hoci nie sú nevyliečiteľné, v dôsledku nesprávnej hygieny alebo v dôsledku používania nesprávnych vlasových prípravkov, sa môžu obnovovať a vytvárať v rôznych časových intervaloch.
ako sa zbaviť lupín

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozlíšiť jednotlivé druhy lupín?

Lupiny sú asi najčastejším prejavom problémov s pokožkou hlavy. Avšak, keď sa povie lupiny, tak všetci si automaticky predstavia biele vločky, ktoré sa nachádzajú na povrchu hlavy. Z časti je to skutočne tak. Avšak v tomto prípade je dôležité rozlišovať medzi 2 základnými druhmi lupín.

V prvom rade ide o suché lupiny, ktoré predstavujú biele nepriľnavé šupinky. Tie sa oddeľujú od pokožky hlavy, v dôsledku čoho môžu svojvoľne padať a byť viditeľnejšie pre okolie. Mastné lupiny sú naopak charakteristické mastnými žltými šupinkami, ktoré ostávajú prilepené na pokožke hlavy alebo vo vlasoch. Čo však platí v prípade oboch, tak oba druhy lupín môžu spôsobovať svrbenie, pálenie a tým aj následné začervenanie pokožky hlavy.

Forforin Clinical šampón

Zdroj: Shutterstock®

Forforin pre suché aj mastné lupiny

Azda najjednoduchším riešením pri problémoch s lupinami je ošetrovanie vlasov a vlasovej pokožky prostredníctvom správne zvoleného šampónu. V prípade suchých lupín odporúčame vyskúšať Forforin Clinical Šampón proti lupinám – suché lupiny obsahujúci jemné tenzidy. Tie vytvárajú na pokožke ochranný film, nevysúšajú a zároveň obsiahnutý mätový olej zmierňuje svrbenie.

V prípade mastných lupín sa spoľahnite na Forforin Clinical Šampón proti lupinám – mastné lupiny, ktorý zmierňuje svrbenie, zabraňuje nadmernej produkcii mazu a odstraňuje nadbytočný maz. Obsiahnutý rozmarínový olej príjemne chladí pokožku hlavy, pridané ošetrujúce látky a farmaceutický kofeín navyše ošetrujú vlasy a zanechávajú ich vitálne a lesklé.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 21.04.19 07:32

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, lupiny sú neestetické a môžu prispievať k vzniku trápnych situácii...

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 21.04.19 11:43

MC
karma
109.00

Problémy s lupinami zažil asi každý...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 21.04.19 17:40

MM
karma
100.00

lupiny ma netrápia, kvalita vlasov však áno

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 21.04.19 21:09

karma
109.00

Našťastie lupiny nemám.A som veľmi rada :-)

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 22.04.19 08:59

AS
karma
108.00

nie je to príjemný pohľad...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.04.19 17:17

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 29.04.19 21:58

MD
karma
132.00

Aj ja som mala kedysi problém s lupinami. Síce sa mi robili len nad čelom, ale tam ich je aj najviac vidieť. Netuším čo sa zmenilo, ale od istého času zmizli ako mávnutím čarovného prútika. Dúfam, že sa už nikdy neukážu :)

 • 0
Odpovedať

Dominika Pňačková 29.05.19 22:22

DP
karma
-1.00

hmmm asi vyskúšam ... škoda, že nepíšu viac čo treba zmeniť v jedálničku...

 • 0
Odpovedať

Lea Leová 30.05.19 13:34

LL
karma
-1.00

mastne vlasy pozná každy. Preto si vlasy umyvam každy den, aby mastne neboli. Už som skusila všetko možne i nemožne a teraz to skušam s prirodnou kozmetikou

 • 0
Odpovedať

Simona Káčerová 21.06.19 20:58

SK
karma
107.00

Cenné rady sa vždy zídu.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní