Lámanie vlasov – čo to spôsobuje a ako to zastaviť?

Lámanie vlasov – čo to spôsobuje a ako to zastaviť?
 • 14.03.2022
 • Ingrid Maderičová

Čoraz viac sa vám lámu vlasy? Vaše končeky sú stále rostrapkané? Dnes si povieme, prečo je to tak a čo pomáha. Otázkou je, prečo sa nám lámu vlasy. Vlas sa zlomí preto, lebo je taký slabý namáhaním a slabou starostlivosťou, že sa rozštiepi skôr, ako uplynie jeho životný cyklus.

Aby ste odstránili tento problém, musíte zistiť, čo ho spôsobuje. To je základ vyriešenia tohto problému. Ale nečakajte, že existuje čarovný produkt, ktorý vám vyrieši tento problém na počkanie. Je to dlhodobý proces, vďaka ktorému môžete získať silné a zdravé vlasy. Ak chcete krásne dlhé vlasy, musíte pre to veľa spraviť. Poďme sa tomuto problému pozrieť bližšie na zúbok!

Odporúčame prečítať: Vitamíny, ktoré zabraňujú vypadávaniu vlasov

problémy s vlasmi

Zdroj: Shutterstock®

Hydratácia

Jednou z príčin lámavých vlasou je nedostatok hydratácie. Pokožka hlavy vytvára maz, ktorý premasťuje vlasy a tým ich chráni. Rýchlosť, akou sa tento maz dostane až dolu ku končekom, závisí od typu vašich vlasov. Čím sú vlasy hrubšie alebo vlnitejšie, tým pomalšie sa dostane ku končekom. Aj keď vaša pokožka hlavy produkuje dostatok mazu, môžete túto tvorbu znížiť alebo zamedziť každodenným umývaním hlavy bez používania kondicionéru. Veľký vplyv má, samozrejme, aj počasie a vaše aktivity. Ak plávate, chladné počasie v kombinácii s chlórovanou vodou z bazéna vám dokáže neskutočne vysušiť vlasy.

Odporúčame: Prečo spať na ľavom boku? Je to dôležitejšie, než by ste si vôbec mysleli!

tepelná úprava vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Preťaženie

Najčastejšou príčinou lámavých vlasou je tepelné namáhanie vlasov a chemikálie. Fénovanie, žehlenie, kulmovanie a podobne dokáže vlasom ublížiť. Pravidelným používaním týchto stylingových metód sa vám spália končeky a problém je na svete. Rovnako tak škodia chemikálie v prípravkoch, ako sú farby na vlasy, trvalá, stylingové prípravky a tak ďalej. Ak toto všetko skombinujete, viete si predstaviť, ako vaše vlasy trpia, stávajú sa krehkými až sa zlomia.

Strava

Zlá životospráva je tiež jeden z faktorov, ktorý spôsobuje vypadávanie alebo lámanie vlasov. Ak nebudete jesť čo treba, utrpí celé vaše zdravie, telo aj vaše vlasy. Ak budete namiesto poriadneho jedla jesť sladkosti, alebo rôzne iné snacky, rozlúčte sa so zdravými vlasmi.

Pri lámavých vlasoch je vhodné do jedálnička zaradiť vitamíny alebo potraviny bohaté na vitamíny a minerály, ako je vitamín C, biotín, niacín, vitamín D3, ale aj omega-3 mastné kyseliny.

Pozri aj: Ktoré vyšetrenia muži zanedbávajú a nemali by? Zakroč ako partnerka!

stres

Zdroj: Shutterstock®

Stres

V poslednej dobe je o ňom stále počuť. Stres sa stal súčasťou našich životov a ničí naše zdravie, telo aj dušu. Rovnako tak môže zato, že na nič nemáme poriadne čas, zanedbávame starostlivosť o seba, o naše telo. Všetko robíme narýchlo a polovičato. No nič poriadne.

Práve psychický stres je ďalšou príčinou vypadávania vlasov a rovnako tak aj ich lámania. Z dlhodobého hľadiska negatívne vplýva aj na naše celkové zdravie. Ak pozorujete nadmerné lámanie vašich vlasov, skúste sa dať do psychickej pohody – doprajte si relax a dostatočný oddych. Ideálne bude, ak sa stresu úplne vyhnete. 

Choroba

Niekedy je príčinou lámavých vlasov a ich nadmerného vypadávania nejaký vážny zdravotný problém. Preto venujme tomuto problému pozornosť a sledujme, či sa neobjavujú aj iné symptómy. Potom je vhodné navštíviť lekára

Odporúčame: Aké sú účinky galgánu? Je tento koreň lepší než milovaný zázvor?

krásne vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Riešenie

No a čo môžete teda urobiť, aby ste naštartovali proces obnovenia vašich vlasov? Okamžite obmedzte manipuláciu s vlasmi. Nežehlite a nefénujte ich, ak to naozaj nie je nutné, vyhnite sa aj nadmernému česaniu vlasov. Každodenné umývanie vlasov nie je dobré pre žiaden typ vlasov. Naučte sa ich umývať každý druhý deň a v prípade potreby použite radšej suchý šampón.

Pestrá a zdravá strava je základom. Najdôležitejšia je strava bohatá na bielkoviny. Voda je veľmi dôležitá pri tomto probléme, preto by ste obzvlášť mali dbať na pitný režim. Snažte sa minimalizovať stres, nezabudnite, že je dôležité pravidelne relaxovať. Taktiež je dôležité vyživovať vaše vlasy. Najlepšie sú domáce recepty na masky. Vajíčka, jojobový olej, olej z hroznových zrniečok a avokádo, sú najlepšie pre lámavé vlasy.

Čo sa týka vlasových produktov, kupujte si tie, ktoré sú určené pre vaše vlasy. Ak máte jemné vlasy, používajte číre šampóny, pretože krémové vám ich spľasnú a hydratácia poriadne do nich neprenikne. Ak máte hrubé alebo vlnité suché vlasy, mali by ste pravidelne používať kondicionér. 

A posledná rada sa týka strihania. Ak máte lámavé vlasy, mali by ste ich pravidelne strihať v intervale 6 až 8 týždňov. Ak budete dodržiavať interval a pravidelnosť skracovania končekov, vaše vlasy budú vyzerať po čase podstatne lepšie.

Odporúčame: Ako užívať jablčný ocot tak, aby prospieval zdraviu: Ver tomu, že dokáže aj uškodiť!

Naposledy aktualizovaný článok: 14.3.2022


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

20 komentárov

Martina Putoráková 01.12.12 20:03

MP
karma
97.00

Perfektný článok,osobne ma problém lámavých vlasov trápi už roky. Určite vyskúšam nejaké rady a azda sa mi kvalita vlasov zlepší.

 • 0
Odpovedať

Valéria Džupinková 08.12.12 14:01

VD
karma
-1.00

Mne hrozne ničilo vlasy neustále žehlenie. Potom sa mi pokazila žehlička a odvtedy sú kvalitnejšie, aj ked nie uplne dokonalé. Kedže som často v strese tak to mojím vlasom velmi neporospieva

 • 0
Odpovedať

Zuzana Babinčáková 16.12.12 16:06

ZB
karma
-1.00

no mne sa stále lámu a vypadávajú, dobrý článok

 • 4
Odpovedať

Magdaléna Farulová 16.12.12 16:19

MF
karma
-1.00

Ja si vlasy nežehlím a fénujem len občas,ale lámu sa mi aj tak a neverím,že existuje niečo čo im naozaj pomôže :(

 • 0
Odpovedať

Sisa Urbanová 18.12.12 14:51

SU
karma
-1.00

Aktuálny článok, vlasy si často lakujem a začali sa mi lámať. ďakujem za tipy.

 • 0
Odpovedať

Denisa Kenderešová 27.01.13 19:41

DK
karma
-1.00

Super článok....mne sa na vlasy (mám ich husté, dlhé a suché) osvedčil BIO kokos.,olej- super vec a vlásky kráááásne voňajú:)

 • 0
Odpovedať

Janka Ľalíková 29.01.13 17:26

karma
-1.00

Článok by si mala prečítať každá ženy či muž.. veď problémy s vypadávajúcimi vlasmi sú časté. Rady sú dobré, oplatí sa ich vyskúšať..

 • 0
Odpovedať

Veronika Kulanová 06.06.13 11:59

VK
karma
-1.00

ano, hlavne stres a namahanie vlasov...uvedomujeme si to, ale co uz, stres patri k zivotu :D

 • 0
Odpovedať

Barbora Kluská 30.04.14 10:22

BK
karma
-1.00

Skvelý článok, úplne s ním súhlasím... ja osobne som mala problém so štiepením končekov hlavne po žehlení, jedno žehlenie a hneď som videla, že moje vlasy boli omnoho viac zničené, mám kučeravé vlasy, ťažko sa mi vzdávalo žehlenia ale radšej som sa vzdala ako keby som mala mať na hlave za pár rokov päť vlasov. Začala som aj ja pravidelne chodiť ku kaderníčke raz do dvoch mesiacov na podstrihávanie a k tomu som si kúpila vitamíny donnahair a zmena sa rýchlo dostavila :)

 • 0
Odpovedať

anka - fb anka all saga saganová 04.05.14 22:08

A-FAASS
karma
-1.00

fenovanie ,kulmovanie, žehlenie vlasov to je hrôza,musím to obmedziť.

 • 0
Odpovedať

Martina Ontkocová 04.05.14 22:13

MO
karma
-1.00

musím si zobrať tieto rady k srdcu a prestať ničiť svoje vlasy, snáď sa po čase zregenerujú :)

 • 0
Odpovedať

Janka Kristina 25.05.14 21:07

JK
karma
-1.00

mne v strese vypadávali vlasy a viem nechovala som sa k ním veľmi dobre a mala som aj rozštiepené končeky vlasov a bola som s toho zúfalá. Nestrihala som sa tri roky a skorom som ich mala po pás.

Dala som sa ostrihať na postupno po krk a vlasy sa mi poďakovali. Pred 3 rokmi som začala používať domáce vlasové masky, hennu, nejem mastné jedlá, snaky a tak a kvalita vlasov sa mi zlepšila. Sú krajšie leklejšie a silnejšie. Len keď sú vlasy dlhšie tak aj viac starostlivosti až až.

 • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 19.08.14 08:24

IG
karma
-1.00

Pekný článok, moje vlasy sa dlhodobo neštiepili. Ale teraz mám s tým veľký problém, ale u mňa to nie je starostlivosťou ani stravou. Musím ich však často strihať a počkať, kým sa zdr.problém vyrieši :).

 • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 22.09.14 15:13

GV
karma
85.00

Vlasy som si najmä cez leto umývala aj každý deň, teraz však každý druhý až tretí a myslím, že končeky sa mi lámu už menej.

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 24.10.14 18:15

MR
karma
-1.00

ten časový interval pre strihanie vlasov si myslím, že je naozaj prospešný :)

 • 0
Odpovedať

30.11.16 17:03

karma
-1.00

Perfektná vec na poškodené vlasy je Klorane Dattier šampón od notina ;)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní